TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü şampiyonluk kupasını aldı 4.11.2017
Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü şampiyonluk kupasını aldı

Türkiye Futbol Federasyonu'nun "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında destek verdiği Görme Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde bulunan Turkcell Sesi Görenler Ligi'nde sezon sona erdi.
 
Şampiyonluğu daha önce garantileyen Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü, son hafta Türkiye Görme Engelliler Derneği Spor Kulübü ile karşı karşıya geldi.
 
Karşılaşmayı Türkiye Görme Engelliler Derneği Spor Kulübü 4-1 kazandı.
 
Bu yıl 5. kez şampiyon olan Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü'nün kupa ve madalyalarını, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy, Çankaya Kaymakamı Kadir Çakır ve A Milli Futbol Takımı'nın eski teknik direktörlerinden Tınaz Tırpan verdi.
 
Dünyada bu yıl resmi bir görme engelliler müsabakasında, ilk kez kadın sporcular forma giydi. Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübünde kaleyi Didem Çankaya korurken, Fatma Öğer de sahada takım arkadaşlarıyla ter döktü.  
 
TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy ise Turkcell Sesi Görenler Ligi'nin 5. sezonunu geride bıraktığını belirterek, şunları söyledi: "TFF'de Yıldırım Demirören yönetiminin göreve gelmesinin ardından TFF Engelli Federasyonlarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu'nun destekleriyle tüm ülkede lig oluşturduk. Bunun ilk örneklerinden birisi de ampute gibi görme engellilerdi. Ligin adını değiştirerek Sesi Görenler olarak devam ettik. TFF'nin ana sponsoru Turkcell'i sponsor olarak ekledik ve Turkcell Sesi Görenler Futbol Ligi ile o dönem, UEFA'dan yılın en iyi pazarlama ödülünü aldık. Arkasından Avrupa 3'üncülüğü ve şampiyonluğu ile olimpiyatlara katılma hakkı geldi. Artık Avrupa'da ses sahibi bir ülkeyiz. Geçen ay Berlin'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda da çok üstün performans gösterdik ama bazı şanssız durumlardan 5. olduk ve Dünya Şampiyonası'na katılma hakkı elde ettik."

TFF, Turkcell ve Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu iş birliğinin, Türkiye'nin, bu alanda dünyada söz sahibi olmasını sağladığını ifade eden Gürsoy, "Bundan sonra Dünya Şampiyonası'na odaklanacağız ki orada Arjantin, Brezilya gibi çok güçlü ekipler var. Takım antrenmanları dışında oyuncuların bireysel antrenmanlarını da geliştirerek performanslarını artıracağız. 2018'de daha büyük başarıları kovalayacağız" şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı
Geri
İleri
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.