TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Moldova futbolu 26.03.2017
Moldova futbolu

Yeni kurulmuş bir ülke sıfatıyla 1993'te UEFA'ya, 1994'te ise FIFA'ya üye olan Moldova, bugüne kadar katıldığı Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası elemelerinin hiçbirinde gruptan çıkmayı başaramadı. En büyük sükseyi EURO 2008 elemelerinde 12 maçta 12 puan toplayıp Macaristan ve Malta'yı arkasında bırakarak yaptı.

Türkiye-Moldova Maç Kitabı

Önceleri Romanya ve SSCB'nin bir parçası olan Moldova'da Futbol Federasyonu ülkenin bağımsızlığının ardından kuruldu. 1993'te UEFA'ya, ertesi yıl da FIFA'ya üye olan Moldova, ilk millî maçını 1991 yılında Kişinev'de Gürcistan'la oynadı ve karşılaşmadan 4-2 galip ayrıldı.

1992'de başlayan lig mücadelesi 11 takımın katılımıyla "Ulusal Lig" adı altında yapılıyor. FC Zimbru Chisinau (Kişinev) ve FC Sheriff Tiraspol ülke kulüpleri arasında en önemli olanları.

Moldova Millî Takımı, bugüne kadar hiçbir önemli uluslararası futbol organizasyonuna katılamadı. Bugüne kadarki en farklı galibiyetini 5-0'lık skorla Pakistan'ı yenerek elde eden Moldova, İsveç'e 6 Haziran 2001 tarihinde Göteborg'da oynadığı maçta 6-0 mağlup olarak en ağır yenilgisini aldı.

Teknik Direktörlüğünü Igor Dobrovolski'nin yaptığı Moldova Millî Takımı, iç saha maçlarını Kişinev'deki 10 bin kişilik Zimbru Stadı'nda oynuyor.

Moldova'nın bugüne kadarki en büyük başarısı, katıldığı ilk uluslararası mücadele olan EURO 96 elemelerindeki performansı.

Almanya, Bulgaristan, Galler, Arnavutluk ve Gürcistan'la aynı grupta yer alan Moldova, 10 maçta topladığı 9 puanla grubu güçlü rakipleri Galler ve Arnavutluk'un önünde dördüncü tamamlamayı bildi. Bugüne kadar Avrupa Şampiyonası elemelerinde deplasmanda oynadığı maçlardaki ilk galibiyet olma özelliğini de taşıyan 7 Eylül 1994 tarihli karşılaşmada Gürcistan'ı 1-0 mağlup eden Moldova, daha fazla ses getiren galibiyetini bir ay sonra, 12 Ekim 1994'te başkent Kişinev'de Galler karşısında 3-2'lik skorla aldı. Art arda uğradığı 7 mağlubiyetle finallere katılma umudunu kaybeden Moldova, tarihinin en ağır yenilgilerinden birini Almanya'ya 6-1 yenilerek yaşadı. Son maçında ise evinde Gürcistan'ı 3-2 yenmeyi başardı.

1998 Dünya Kupası elemeleri ise Moldova açısından bir kâbus gibi geçti. İngiltere, İtalya, Polonya ve Gürcistan'la eşleştikleri grupta oynadıkları 8 maçı da kaybettiler ve attıkları 2 gole karşılık kalelerinde tam 21 gol gördüler. İki gollerinden biri evlerinde İtalya'ya 3-1, diğeri ise Polonya'ya deplasmanda 2-1 yenildikleri maçlarda kaydettiler.

2000 Avrupa Şampiyonası elemelerine son torbadan katıldılar ve Millî Takımımızla aynı gruba düştüler. Diğer rakipleri ise Almanya, Finlandiya ve Kuzey İrlanda'ydı. Almanya'nın 19 puanla birinci, Millî Takımımızın ise 17 puanla ikinci sırada tamamladığı grupta 4 beraberlik, 4 yenilgiyle 4 puan toplayarak son sırada yer aldılar. Ancak bir önceki elemelere göre büyük bir gelişme gösterdikleri söylenebilir. Çünkü bu defa evlerindeki Kuzey İrlanda, Türkiye ve Finlandiya maçlarının yanı sıra deplasmandaki Kuzey İrlanda maçından da beraberlik çıkarmayı bildiler. Üstelik bu defa yedikleri 17 gole karşılık rakip filelere de 7 gol göndermişler ve iki maçta da ikişer gol atabilmişlerdi.

2002 Dünya Kupası elemelerine yine son torbadan girdiler ancak bu defa grup sonuncusu olmaktan kurtuldular. Rakipleri İsveç, Türkiye, Slovakya, Makedonya ve Azerbaycan'dı. İsveç'in 26, Millî Takımımızın 21 puanla ilk iki sırayı paylaştığı grubu 10 maçta 1 galibiyet, 3 beraberlik, 6 yenilgiyle 6 puan toplayıp Azerbaycan'ın bir puan üzerinde beşinci sırada bitirdiler. Tek galibiyetlerini Azerbaycan karşısında 2-0'lık skorla elde ederken, Makedonya ile her iki maçta berabere kaldılar ve bir puanı da Azerbaycan deplasmanından çıkardılar. Millî Takımımıza ise iki maçta da 2-0 ve 3-0'lık skorlarla kaybettiler.

EURO 2004 elemelerinde de son sıradan kurtulan bir Moldova vardı. Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Avusturya ve Belarus'la eşleştikleri grubu 2 galibiyet, 6 yenilgiyle 6 puan toplayarak Belarus'un 3 puan önünde dördüncü bitirdiler. 5 gol atıp 19 gol yedikleri grupta iki galibiyetlerini de iç sahada Avusturya'yı 1-0, Belarus'u da 2-1 yenerek elde ettiler.

2006 Dünya Kupası elemeleri ise hiç de bekledikleri gibi geçmedi. İtalya, Norveç, İskoçya, Slovenya ve Belarus'la eşleştiklerinde hiç değilse bir önceki elemelerde geride bıraktıkları Belarus'u bir kez daha geçmeyi ümit ediyorlardı ama bu hedefi de tutturamadılar. Belarus adeta kendini aşarak 10 puanla beşinci sırayı alırken, Moldova 5 puanla grup sonunculuğuna demirledi. 10 maçtan sadece 1 galibiyet, 2 beraberlik çıkartabilmişler, attıkları 5 gole karşılık 16 gol yemişlerdi. Tek galibiyetlerini iç sahada Belurus'u 2-0 yenerek elde ederken, içeride İskoçya, deplasmanda da Slovenya ile 1-1 berabere kalarak 5 puana ulaştılar.

EURO 2008 elemelerinde tıpkı bir önceki elemelerde olduğu gibi altıncı torbadan girdiler. Yani bir torba terfi etmişler ve bir kez daha Millî Takımımızla aynı gruba düşmüşlerdi. Gruptaki diğer takımlar ise Yunanistan, Norveç, Bosna-Hersek, Macaristan ve Malta'ydı. Çok kötü bir başlangıç yaptıkları grupta ilk 8 maçta sadece içeride Bosna-Hersek'le 2-2, Malta ile de 1-1 berabere kalarak 2 puan toplamışlar, Yunanistan ve Norveç'e içeride, dışarıda, Millî Takımımıza deplasmanda, Macaristan'a ise evlerinde kaybedip 2 puanda kalmışlardı. Bu arada Millî Takımımız karşısında uğradıkları 5-0'lık mağlubiyet de tarihlerinin ağır yenilgilerinden biri olarak kayıtlara geçmişti. Moldova 5-0'lık Türkiye yenilgisini ardından teknik direktör Anatolii Teslev'i gönderirken yerine Sovyet futbolunun önemli isimlerinden Igor Dobrovolski'yi getirdi. Dobrovoski'nin etkisi ise özellikle son dört maçta kendisini gösterecek ve Moldova deplasmanda Bosna-Hersek'i 1-0, Malta'yı 3-2, içeride de Macaristan'ı 3-0 yenerken, yine evinde Millî Takımımızla 1-1 berabere kalarak 10 puan toplayıp grubu dördüncü bitirecekti. Üstündeki Bosna-Hersek'in ise sadece 1 puan fazlası bulunuyordu.

Bu başarı onları 2010 Dünya Kupası elemelerinde dördüncü torbaya terfi ettirdi ama sonuç tam bir hayal kırıklığı olacaktı. İsviçre, Yunanistan, Letonya, İsrail ve Lüksemburg'la eşleştikleri grubu hiç değilse İsviçre ve Yunanistan'ın ardından üçüncü tamamlama hayalleri kurarken, Lüksemburg'un bile gerisinde kaldılar. Igor Dobrovolski ile başlayıp yine onunla bitirdikleri grupta oynadıkları 10 maçta tek bir galibiyet bile alamazken, Lüksemburg'la iki maçta da golsüz,  Yunanistan'la da içeride 1-1 berabere kaldılar.

Bu sonuçlar onları bir torba geriletti ve EURO 2012 elemelerine beşinci kategoriden girip Hollanda, İsveç, Macaristan, Finlandiya ve San Marino ile eşleştiler. Takımın başında Rumen futbolunun önemli isimlerinden Gavril Pele Balint vardı. Hollanda ve İsveç'in açık ara ilk iki sırada yer aldığı grubu 3 galibiyet, 7 yenilgiyle 10 puan toplayarak, puansız San Marino'nun üzerinde beşinci tamamladılar. Üzerlerindeki Finlandiya aralarında 1 puanlık fark vardı. Üç galibiyetlerinden ikisini tahmin edilebileceği üzere 2-0 ve 4-0'lık skorlarla San Marino önünde alırken, içeride de Finlandiya'yı 2-0 yenmişlerdi. Zaten 12 gollerinin 8'ini de bu üç maçta kaydetmişlerdi.

2014 Dünya Kupası elemelerine sondan bir önceki torbadan katılıp İngiltere, Ukrayna, Karadağ, Polonya ve yine San Marino ile aynı gruba düştüler. Ion Caras yönetiminde 10 maçı 3 galibiyet, 2 beraberlikle 11 puan toplayıp Polonya'nın iki puan gerisinde beşinci bitirdiler. Puansız San Marino'yu yine iki maçta da yenmiş, diğer galibiyetlerini ise Karadağ'ı deplasmanda 5-2 yenerek elde etmişlerdi ki bu galibiyet dış saha maçlarında elde ettikleri en sükseli skor olarak tarihe geçecekti. İki beraberliklerini ise Ukrayna ve Polonya önünde almışlardı.

Beşinci torbadan girdikleri EURO 2016 elemeleri onlar için yeni bir hayal kırıklığı oldu. Avusturya, Rusya, İsveç, Karadağ ve Liechtenstein'la eşleştikleri grubu sadece iki beraberlikle son sırada tamamladılar ve 5 puanlı Liechtenstein'ın bile gerisinde kaldılar. Ion Caras'la başlayıp Alexandru Curteian yönetiminde bitirdikleri elemelerde iki beraberliklerini Rusya ve Liechtenstein deplasmanlarında 1-1'lik skorlarla alırken, evlerindeki Liechtenstein maçını bile kaybettiler.

Moldova, beşinci torbanın son sırasından girdiği 2018 Dünya Kupası elemelerinde ise İrlanda Cumhuriyeti, Sırbistan, Galler, Avusturya ve Gürcistan'la eşleşti. Takımın başına yeniden Igor Dobrovolski'yi getiren Moldova, deplasmanda 4-0 kaybettiği Galler maçıyla başladığı grupta ardından da evinde Sırbistan'a 3-0, İrlanda Cumhuriyeti'ne 3-1 yenildi. Tek puanlarını ise 12 Kasım'da 1-1'lik beraberlikle döndükleri Gürcistan deplasmanından çıkardılar ve grupta 1 puanla son sıraya demir atmış durumdalar.

Alexandru Epureanu: Tanıdık kaptan

Medipol Başakşehir'de 2014'ten bu yana başarıyla forma giyen stoper Alexandru Epureanu, Moldova Millî Takımı'nın da önemli oyuncularından biri ve ekibin kaptanlığını yapıyor. 27 Eylül 1986'da doğan 1.89'luk stoper, ülkesinde Zimbru ve Sheriff formalarını giyip dört defa yılın futbolcusu seçildikten sonra Rusya'nın FC Moskova, Dinamo Moskova ve Anzhi Makhachkala takımlarında oynadı. Epueranu bu sezon da Başakşehir formasıyla Spor Toto Süper Lig'de şampiyonluk peşinde koşuyor.

 
 
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.