TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Moldova: Yolun başındalar 24.03.2019
Moldova: Yolun başındalar

Yeni kurulmuş bir ülke sıfatıyla 1993'te UEFA'ya, 1994'te ise FIFA'ya üye olan Moldova, bugüne kadar katıldığı Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası elemelerinin hiçbirinde gruptan çıkmayı başaramadı. Moldovalılar en büyük sükseyi EURO 2008 elemelerinde 12 maçta 12 puan toplayıp Macaristan ve Malta'yı arkasında bırakarak yaptı.

Türkiye - Moldova maç günü kitabından…

Önceleri Romanya ve SSCB'nin bir parçası olan Moldova'da Futbol Federasyonu ülkenin bağımsızlığının ardından kuruldu. 1993'te UEFA'ya, ertesi yıl da FIFA'ya üye olan Moldova, ilk millî maçını 1991 yılında Kişinev'de Gürcistan'la oynadı ve karşılaşmadan 4-2 galip ayrıldı.

Moldova Millî Takımı, bugüne kadar hiçbir önemli uluslararası futbol organizasyonuna katılamadı. Bugüne kadarki en farklı galibiyetini 5-0'lık skorla Pakistan'ı yenerek elde eden Moldova, İsveç'e 6 Haziran 2001 tarihinde Göteborg'da oynadığı maçta 6-0 mağlup olarak en ağır yenilgisine uğradı.
Teknik direktörlüğünü Alexandru Spiridon'un yaptığı Moldova Millî Takımı, iç saha maçlarını Kişinev'deki 10 bin kişilik Zimbru Stadı'nda oynuyor.

Moldova'nın kendi çapındaki ilk başarısı, katıldığı ilk uluslararası mücadele olan EURO 96 elemelerindeki performansıydı. Almanya, Bulgaristan, Galler, Arnavutluk ve Gürcistan'la aynı grupta yer alan Moldova, 10 maçta topladığı 9 puanla grubu güçlü rakipleri Galler ve Arnavutluk'un önünde dördüncü tamamlamayı bildi.

Moldovalılar ilk maçlarına Gürcistan deplasmanında çıktı ve Ahmet Çakar, Muharrem Firuzbay, Turgay Güdü, Ünsal Çimen dörtlüsünün görev yaptığı bu karşılaşmada Avrupa Şampiyonası elemelerindeki ilk deplasman galibiyetine 1-0'lık skorla ulaştı. 7 Eylül 1994 tarihli karşılaşmada Gürcistan takımında daha sonra Trabzonspor'da izleyeceğimiz Georgi Nemsadze, Archil Arveladze, Gocha Jamarauli ve Shota Arveladze de forma giymiş, Moldova'ya tarihi galibiyeti getiren golü Igor Oprea kaydetmişti.

Moldova, daha fazla ses getiren galibiyetini bir ay sonra, 12 Ekim 1994'te başkent Kişinev'de Galler karşısında 3-2'lik skorla aldı. Ancak ikide iki yaptıktan sonra art arda uğradığı altı mağlubiyetle finallere katılma umudunu kaybeden Moldova, tarihinin en ağır yenilgilerinden birini de Almanya'ya 6-1 yenilerek yaşadı. Son maçında evinde Gürcistan'ı 3-2 mağlup eden Moldovalılar grubu 9 puanla dördüncü sırada tamamladı.

1998 Dünya Kupası elemeleri ise Moldova açısından bir kâbus gibi geçti. İngiltere, İtalya, Polonya ve Gürcistan'la eşleştikleri grupta oynadıkları sekiz maçı da kaybettiler ve attıkları iki gole karşılık kalelerinde tam 21 gol gördüler. İki gollerinden birini evlerinde İtalya'ya 3-1, diğerini ise deplasmanda Polonya'ya 2-1 yenildikleri maçlarda kaydettiler.

2000 Avrupa Şampiyonası elemelerine son torbadan katıldılar ve Millî Takımımızla aynı gruba düştüler. Diğer rakipleri ise Almanya, Finlandiya ve Kuzey İrlanda'ydı. Almanya'nın 19 puanla birinci, Millî Takımımızın ise 17 puanla ikinci sırada tamamladığı grupta dört beraberlik, dört yenilgiyle dört puan toplayarak son sırada yer aldılar. Ancak bir önceki elemelere göre büyük bir gelişme gösterdikleri söylenebilir. Çünkü bu defa evlerindeki Kuzey İrlanda, Türkiye ve Finlandiya maçlarının yanı sıra deplasmandaki Kuzey İrlanda müsabakasından da beraberlik çıkarmayı bildiler. Üstelik bu defa yedikleri 17 gole karşılık rakip filelere de yedi gol göndermişler ve iki maçta da ikişer gol atabilmişlerdi.

2002 Dünya Kupası elemelerine yine son torbadan girdiler ancak bu defa grup sonuncusu olmaktan kurtuldular. Rakipleri İsveç, Türkiye, Slovakya, Makedonya ve Azerbaycan'dı. İsveç'in 26, Millî Takımımızın 21 puanla ilk iki sırayı paylaştığı grubu 10 maçta bir galibiyet, üç beraberlik, altı yenilgiyle altı puan toplayıp Azerbaycan'ın bir puan üzerinde beşinci sırada bitirdiler. Tek galibiyetlerini Azerbaycan karşısında 2-0'lık skorla elde ederken, Makedonya ile her iki maçta berabere kaldılar ve bir puanı da Azerbaycan deplasmanından çıkardılar. Millî Takımımıza ise iki maçta da 2-0 ve 3-0'lık skorlarla kaybettiler.

EURO 2004 elemelerinde de son sıradan kurtulan bir Moldova vardı. Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Avusturya ve Belarus'la eşleştikleri grubu iki galibiyet, altı yenilgiyle altı puan toplayarak Belarus'un üç puan önünde dördüncü bitirdiler. Beş gol atıp 19 gol yedikleri grupta iki galibiyetlerini de iç sahada Avusturya'yı 1-0, Belarus'u da 2-1 yenerek elde ettiler.

2006 Dünya Kupası elemeleri ise hiç de bekledikleri gibi geçmedi. İtalya, Norveç, İskoçya, Slovenya ve Belarus'la eşleştiklerinde hiç değilse bir önceki elemelerde geride bıraktıkları Belarus'u bir kez daha geçmeyi ümit ediyorlardı ama bu hedefi de tutturamadılar. Belarus adeta kendini aşarak 10 puanla beşinci sırayı alırken, Moldova beş puanla grup sonunculuğuna demirledi. 10 maçtan sadece bir galibiyet, iki beraberlik çıkartabilmişler, attıkları beş gole karşılık 16 gol yemişlerdi. Tek galibiyetlerini iç sahada Belurus'u 2-0 yenerek elde ederken, içeride İskoçya, deplasmanda da Slovenya ile 1-1 berabere kalarak beş puana ulaştılar.

EURO 2008 elemelerine altıncı torbadan girdiler. Bir kez daha Millî Takımımızla aynı gruba düşmüşlerdi. Gruptaki diğer takımlar ise Yunanistan, Norveç, Bosna-Hersek, Macaristan ve Malta'ydı. Çok kötü bir başlangıç yaptıkları grupta ilk 8 maçta sadece içeride Bosna-Hersek'le 2-2, Malta ile de 1-1 berabere kalarak iki puan toplamışlar, Yunanistan ve Norveç'e içeride-dışarıda, Millî Takımımıza deplasmanda, Macaristan'a ise evlerinde kaybedip iki puanda kalmışlardı. Bu arada Millî Takımımız karşısında uğradıkları 5-0'lık mağlubiyet de tarihlerinin ağır yenilgilerinden biri olarak kayıtlara geçmişti. Moldova 5-0'lık Türkiye yenilgisinin ardından teknik direktör Anatolii Teslev'i gönderirken yerine Sovyet futbolunun önemli isimlerinden Igor Dobrovolski'yi getirdi. Dobrovoski'nin etkisi ise özellikle son dört maçta kendisini gösterecek ve Moldova deplasmanda Bosna-Hersek'i 1-0, Malta'yı 3-2, içeride de Macaristan'ı 3-0 yenerken, yine evinde Millî Takımımızla 1-1 berabere kalarak 10 puan toplayıp grubu dördüncü bitirecekti. Üstündeki Bosna-Hersek'in ise sadece 1 puan fazlası bulunuyordu.

Bu başarı onları 2010 Dünya Kupası elemelerinde dördüncü torbaya terfi ettirdi ama sonuç tam bir hayal kırıklığı olacaktı. İsviçre, Yunanistan, Letonya, İsrail ve Lüksemburg'la eşleştikleri grubu hiç değilse İsviçre ve Yunanistan'ın ardından üçüncü sırada tamamlama hayalleri kurarken, Lüksemburg'un bile gerisinde kaldılar. Igor Dobrovolski ile başlayıp yine onunla bitirdikleri grupta oynadıkları 10 maçta tek bir galibiyet bile alamazken, Lüksemburg'la iki maçta da golsüz,  Yunanistan'la da içeride 1-1 berabere kaldılar.

Bu sonuçlar onları bir torba geriletti ve EURO 2012 elemelerine beşinci kategoriden girip Hollanda, İsveç, Macaristan, Finlandiya ve San Marino ile eşleştiler. Takımın başında Rumen futbolunun önemli isimlerinden Gavril Pele Balint vardı. Hollanda ve İsveç'in açık ara ilk iki sırada yer aldığı grubu üç galibiyet, yedi yenilgiyle 10 puan toplayarak, puansız San Marino'nun üzerinde beşinci tamamladılar. Üzerlerindeki Finlandiya ile aralarında bir puanlık fark vardı. Üç galibiyetlerinden ikisini tahmin edilebileceği üzere 2-0 ve 4-0'lık skorlarla San Marino önünde alırken, içeride de Finlandiya'yı 2-0 yenmişlerdi. Zaten 12 gollerinin sekizini de bu üç maçta kaydetmişlerdi.

2014 Dünya Kupası elemelerine sondan bir önceki torbadan katılıp İngiltere, Ukrayna, Karadağ, Polonya ve yine San Marino ile aynı gruba düştüler. Ion Caras yönetiminde 10 maçı üç galibiyet, iki beraberlikle 11 puan toplayıp Polonya'nın iki puan gerisinde beşinci bitirdiler. Puansız San Marino'yu yine iki maçta da yenmiş, diğer galibiyetlerini ise Karadağ'ı deplasmanda 5-2 yenerek elde etmişlerdi ki bu galibiyet dış saha maçlarında elde ettikleri en sükseli skor olarak tarihe geçecekti. İki beraberliklerini ise Ukrayna ve Polonya önünde almışlardı.

Beşinci torbadan girdikleri EURO 2016 elemeleri onlar için yeni bir hayal kırıklığı oldu. Avusturya, Rusya, İsveç, Karadağ ve Liechtenstein'la eşleştikleri grubu sadece iki beraberlikle son sırada tamamladılar ve 5 puanlı Liechtenstein'ın bile gerisinde kaldılar. Ion Caras'la başlayıp Alexandru Curteian yönetiminde bitirdikleri elemelerde iki beraberliklerini Rusya ve Liechtenstein deplasmanlarında 1-1'lik skorlarla alırken, evlerindeki Liechtenstein maçını bile kaybettiler.

Moldova, beşinci torbanın son sırasından girdiği 2018 Dünya Kupası elemelerinde de 10 maçı sadece iki beraberlikle son sırada tamamladı. İrlanda Cumhuriyeti, Sırbistan, Galler, Avusturya ve Gürcistan'la eşleşmişler, takımın aşına bir kez daha Igor Dobrovolski'yi getirmişlerdi. Deplasmanda Galler'e 4-0 yenilerek başladıkları elemelerde evlerinde Sırbistan'a 3-0, İrlanda Cumhuriyeti'ne de 3-1 mağlup oldular. İlk puanlarını 12 Kasım'da 1-1'lik beraberlikle döndükleri Gürcistan deplasmanından çıkardılar. Deplasmanda Avusturya'ya 2-0 yenildikten sonra evlerinde Gürcistan'la 2-2 berabere kaldılar. Grubun dört güçlü takımıyla oynadıkları son dört maçı gol bile atamadan yenik bitirdiler ve sonuncu oldular.

Moldova, son sınavını UEFA Uluslar D Ligi'nde verdi ancak kendi kalibresindeki rakipleriyle girdiği mücadelede de ancak üçüncü olabildi. 2. Grup'ta Belarus, Lüksemburg ve San Marino ile eşleşen Moldova'da bu süreci teknik direktör olarak Alexandru Spiridon yönetti. Belarus'un 14 puanla birinci, Lüksemburg'un 10 puanla ikinci olduğu grupta Moldova iki galibiyet, üç beraberlikle dokuz puan toplayabildi. San Marino ise altı maçını da kaybederek ve gol atamadan 16 gol yiyerek sonuncu oldu.

Grup maçlarına Lüksemburg'a deplasmanda 4-0 yenilerek başlayan Moldova, ardından evinde Belarus'la golsüz berabere kaldı, San Marino'yu 2-0 yendikten sonra da Belarus deplasmanından yine golsüz beraberlikle bir puan daha çıkardı. San Marino'yu deplasmanda 1-0 yenen Moldovalılar evlerinde Lüksemburg'la 1-1 berabere kalınca grubunu üçüncü sırada tamamladı. Takımın gol problemi bu düzeyde bile kendini gösterdi. Moldova, kendi çapındaki rakiplere karşı bile altı maçta dört gol atabildi. Bu dört golün üçünü Ginsari, birini ise Damaşcan kaydetti. Teknik direktör Alexandru Spiridon altın maçın dördünde dörtlü savunmayı tercih ederken, zayıf San Marino karşısında takımını üçlü savunmayla oynattı. 20 oyuncunun şans bulduğu Moldova'da ilk on birde ağırlıklı olarak 14 oyuncu forma giydi. 14 oyuncunun yaş ortalaması ise 25.9.

25 yaşındaki kaleci Alexei Koşalev, 32 yaşındaki stoper Alexandru Epureanu ve 28 yaşındaki partneri Veaceslav Posmac, 20 yaşındaki sol bek Oleg Reabciuk, ön libero bölgesinde 25 yaşındaki Cătălin Carp ve 34 yaşındaki Alexandru Gaţcan ile forvetin her noktasında görev alan 27yaşındaki Radu Gînsari altı maçın tümünde ilk on birde yer aldı. Sağ bekte 23 yaşındaki Dinu Graur ile 28 yaşındaki Ion Jardan dönüşümlü oynadı. Santrfor formasını 19 yaşındaki Vitalie Damaşcan ile 20 yaşındaki Ion Nicolaescu paylaşırken, forvet arkası ve kanatlarda ise 28 yaşındaki Artur Ionita, 29 yaşındaki Alexandru Antoniuc ve 25 yaşındaki Eugeniu Cociuc nöbetleşe forma giydi.

 
 
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.