TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
MHK Başkanı Namoğlu, VAR tanıtım programına katıldı 4.12.2016
MHK Başkanı Namoğlu, VAR tanıtım programına katıldı

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ve MHK üyesi Murat Ilgaz, İtalya'da 3-4 Aralık'ta yapılan Video Yardımcı Hakem (Video Assistant Referee - VAR) tanıtım programına katıldı ve Juventus-Atalanta müsabakasında saha uygulamasını izledi.

Futbol Oyun Kurallarının düzenlenmesinden sorumlu Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun (IFAB) onaylaması ile FIFA tarafından denemelere tabi tutulacak VAR uygulaması, hakemlere yardımcı olmak amacıyla geliştiriliyor. FIFA'nın Futbol Teknoloji Yenilik Bölümü desteği ile gerçekleştirilen bu denemelerin her aşaması IFAB tarafından izleniyor. Sistemin Uygunluğu ise IFAB tarafından 2018 veya 2019'da belirlenecek.

VAR; yanlış verilen bir gol, penaltı, kırmızı kart veya yanlış cezalandırılan oyuncunun belirlenmesinde kullanılacak ve hakemin bir karar için yardım istemesi durumunda devreye girecek. Maç ile ilgili olay VAR tarafından incelenecek, hakeme iletişim seti ile bildirilecek ve hakem kendisine iletilen bilgi doğrultusunda kararını verecek.

Uygulamanın tanıtılması için IFAB temsilcisi Roberto Rosetti, Ocak 2017 başında yapılacak devre arası Hakem, Gözlemci ve Temsilci Semineri'nde  konu ile ilgili sunum yapacak. VAR Tanıtım toplantısına, TFF Yönetim Kurulu üyeleri, kulüp başkanları, teknik direktörler ile yazılı ve görsel basın mensupları davet edilecek.

Türkiye Futbol Federasyonu, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemiyle ilgili olarak,  FIFA, UEFA ve IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu) ile iletişim halinde olup, bu kurumlarla koordine inceleme ve çalışmalarını yürütmektedir.

Geçtiğimiz yıl TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş ve MHK temsilcileri, Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin denendiği Heracles Almelo-FC Utrecht Hollanda Ligi Play-Off Ligi maçını yerinde takip ederek, sistem ile ilgili inceleme yapmışlardır. Mayıs 2016'da hakemlerimizden Hüseyin Göçek ve Bülent Yıldırım, IFAB tarafından Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen, Video Hakemlik Sistemi'nin ve bu sistemde kullanılacak ekipmanların hem teorik hem de uygulamalı olarak anlatıldığı 3 gün süren bir seminere Türkiye Futbol Federasyonu adına katılmışlar ve bu seminerde aldıkları bilgileri ilgililere aktarmışlardır. Bu seminerde TFF, IFAB ve FIFA'nın Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin tanıtımı için davet ettiği ilk federasyonlardan biri olmuştur.

Ayrıca; Şampiyonlar Ligi Finali ile FIFA Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası Yarı Finali'ni yönetmiş FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır da Eylül ayında katıldığı 2018 FIFA Dünya Kupası Aday Hakem Semineri'nde, Video Yardımcı Hakem Sistemi hakkında eğitim almış ve bu sistemle ilgili saha uygulamalarına katılmış, seminerde edindiği bilgi ve tecrübeleri de TFF ve MHK ile paylaşmıştır.

Türkiye Futbol Federasyonu, Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi'ni yürüten firmayla da temas halinde olup, bu sistemde uygulanacak protokolleri, kullanılacak ekipmanları ve IFAB onaylı testleri de yakından takip etmektedir.

Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.