TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
Rosetti, Video Yardımcı Hakem Sistemi'ni (VAR) anlattı 11.01.2017
Rosetti, Video Yardımcı Hakem Sistemini (VAR) anlattı

2016-2017 Devre Arası Hakem Semineri'nin son gününde TFF Merkez Hakem Kurulu Danışmanı ve FIFA VAR Uzmanı Roberto Rosetti, medyaya açık olarak gerçekleşen sunumla Video Yardımcı Sistemi'ni (VAR) tüm katılımcılara anlattı.

Sunumu TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, TFF Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Gökçek, TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu, Temsilciler Kurulu Başkanı Dr. Abdurrahman Arıcı, bazı kulüp başkan ve teknik direktörleri, MHK ve Temsilciler Kurulu üyeleri, hakemler ve temsilciler izledi.

Roberto Rosetti'nin Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) sunumundan ana başlıklar şu şekilde:

- Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR), modern futbolda önemli bir konu. Oyun kurallarından sorumlu olan IFAB, Mart 2016'da sistemin için test aşamasına geçerek gelecek için uygulanmasına verdi. Projenin amacı; açık hatalar ve maç sonucuna etki edecek hataların önlenmesini içeriyor. Bu şekilde maçın hakemine yardımcı olunması amaçlanıyor.

- Projenin amacı, her pozisyonda yüzde yüz doğruyu bulmak değil. Bu sistemin, oyunun akışını etkilememesi çok önemli. Bu yüzden sadece az önce belirtilen hata ve pozisyonlar için geçerli olacak .

- İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika gibi Avrupa'nın önde gelen futbol ülkelerinin yanı sıra ve ABD, Brezilya, Meksika, Katar da dahil olmak üzere toplam 13 ülke Video Yardımcı Hakemlik Sistemi'nin test çalışmalarına başladı. FIFA Başkanı Gianni Infantino da, bu sistemin futbola entegre edilmesi için de yoğun çalışmalar yapıyor. Aralık ayında Japonya'da düzenlenen Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda da sistem test amaçlı olarak, ilk kez bir FIFA organizasyonunda kullanıldı.

- Sistemde ''tek bir protokol'' olacak. Bu protokol de bütün ülkeler için kullanılacak. IFAB, bu konuda projenin kontrol ve takip edilmesini sağlıyor. Gerektiğinde de ülkelere yardımcı oluyor.

- Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR); sadece goller, penaltı kararları ve kırmızı kart kararlarında (ikinci sarı kartlar için geçerli değil) kullanılacak. Sistem, hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Yani, pozisyonla ilgili son kararı yine maçın hakemi verecek.

- Video Yardımcı Hakem Sistemi'nde, maçın hakemi kararını Video Yardımcı Hakem'den aldığı bilgi sonrasında ya da önemli pozisyonlarda saha içine kurulacak ekrandan pozisyonu izledikten sonra değiştirebilecek.

- Video Yardımcı Hakem Sistemi'ndeki (VAR) temel prensip, ''Minimum Müdahale, Maksimum Yarar'' sloganı üzerine olacak.

- Şu an faal olan üst klasman hakemleri, üst klasmanda büyük tecrübe sahibi olan hakemler ve kısa bir süre önce hakemliği bırakıp, teknoloji bilgisi olan hakemlerin Video Yardımcı Hakem olarak görev yapması hedefleniyor.

Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.