TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
2016-2017 Devre Arası Hakem Semineri sona erdi 11.01.2017
2016-2017 Devre Arası Hakem Semineri sona erdi
Geri
İleri

Süper Lig Hakemleri ve Süper Lig Yardımcı Hakemleri'nin katıldığı ve Antalya'nın Belek ilçesindeki Calista Luxury Resort Otel'de düzenlenen 2016-2017 Sezonu Devre Arası Semineri sona erdi.

Seminerin beşinci ve son gününün ilk programında Dr. Ala Elcircevi, tüm katılımcı hakemlere ''Kişisel Gelişim'' konulu bir sunum yaptı.

Bu sunumun ardından, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim de, 2016-2017 Devre Arası Hakem Semineri'nde bugün tüm katılımcı hakemlere bir sunum yaptı.

Seminer, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ve TFF Merkez Hakem Kurulu Danışmanı Roberto Rosetti'nin hakemlere sezonun ikinci yarısındaki uygulamalar ve talimatlar ile ilgili hatırlatmalar yapmasıyla devam etti. Medyaya açık olarak gerçekleştirilen eğitimde, Avrupa Kupaları ve Avrupa liglerinde oynanan karşılamalardan hazırlanan video klipler eşliğinde ikili mücadeleler, ev ve kolların kural dışı kullanımı, elle oynamalar, ofsayt pozisyonları ve hakeme itirazlar gibi konularda neler yapılması gerektiği hakemlere gösterildi.

Namoğlu ve Rosetti'nin açıklamaları

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, bu eğitim sırasında şunları ifade etti: ''  Sezonun 16 haftalık ilk devresine gayet iyi başladık. İlk haftalarda gayet iyi gidiyorduk ancak ilerleyen haftalarda hatalarımız oldu. Ondan sonra tekrar toparladık. İkinci devrede bilgi dağarcığımıza koyduklarıyla hakemlerimizin çok daha iyi maçlar yöneteceğimize inancım tam. Video Yardımcı Hakem Sistemi, teknolojik bir olay. Yani hakeme yardımcı olan bir sistem. Tıpkı gol çizgisi teknolojisi gibi. Biz de bundan esinlenerek, gözlemcilik müessesemizi de bir nevi teknolojik gözlem anlamında bir sisteme doğru farklı bir noktaya getirme çalışmalarını yapıyoruz. İnşallah en kısa zamanda bunu da hayata geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

TFF Merkez Hakem Kurulu Danışmanı Rosetti ise şunları ifade etti: ''Devre arası seminerinde mental ve teknik açıdan hakemleri hazırladık. Fiziksel olarak FIFA testine tabi tuttuk. Mental ve teknik olarak 100'ün üzerinde görüntü izleyerek, hazırlıklarımızı gerçekleştirdik. Spor Toto Süper Lig, mücadelelere sahne olan önemli bir lig. Hakemlerin çok fazla hazırlık yapması gerek maçlar öncesinde. Futbol uluslararası bir dil kullanıyor. Dolayısıyla FIFA, UEFA ve Türkiye'de aynı dili kullanmamız gerek. Hakemlerin önceliği, oyunu, oyuncuları ve oyuncuların imajını korumak."

Öğleden sonra ise, TFF Merkez Hakem Kurulu Danışmanı Roberto Rosetti, yine medyaya açık olarak gerçekleştirilen etkinlikte, Video Yardımcı Hakem (VAR) Sistemi ile ilgili bilgiler verdi.
2016-2017 Devre Arası Hakem Semineri, 2017 yılında FIFA kokartı takacak hakemlerimize, kokartlarının takdim edilmesiyle sona erdi.

Geri
İleri
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.