U17 Milli Takımımız, Antalya'da oynanan 2017 UEFA U17 Avrupa Şampiyonası Elit Tur 1. Grup'taki üçüncü ve son maçında Almanya'ya 3-1 mağlup oldu.
Sports Tv'den naklen yayınlanan maçta golümüzü 53. dakikada Yunus Akgün atarken, Almanya'nın gollerini 14 ve 45. dakikada Arp ile 74. dakikada penaltıdan Abouchabaka kaydetti. Takımımızdan Abdussamed Karnuçu karşılaşmanın 32. dakikasında ikinci sarı karttan kırmızı kart ve 74. dakikada Egehan Gök direkt kırmızı kart görerek oyundışı kaldı. 37. dakikada Arp'ın kullandığı penaltı atışını da kalecimiz Berke Özer kurtardı.
Millilerimiz gruptaki ilk maçında Finlandiya'yı 4-1, ikinci maçında ise Ermenistan'ı 6-0 mağlup etmişti. Türkiye ve Almanya grubu ilk iki sırada bitirerek Mayıs ayında yapılacak U17 Avrupa Şampiyonası'na katılmaya hak kazandı.
Grupta bugün oynanan günün diğer maçında Finlandiya Ermenistan'ı 5-0 yendi.
Türkiye: 1-Berke Özer, 2-Ramazan Emirhan Civelek, 3-Berk Çetin, 4-Abdussamed Karnuçu, 7-Umut Güneş (Dk. 49 8-Kerem Atakan Kesgin) 9-Malik Karaahmet, 10-Atalay Babacan, 14-Berkehan Biçer, 15-Berkay Tekin (Dk. 41 11-Yunus Akgün), 16-Hasan Ali Adıgüzel (Dk. 61 13-Bekir Melih Gökçimen), 18-Egehan Gök
Almanya: 12-Plogmann, 2-Nitzl, 3-Hackethal, 4-Becker, 6-Alonso, 7-Kuehn, 9-Arp, 10-Abouchabaka, 11-Kehr, 14-Keitel, 15-Ludewig
Sarı kartlar: Dk. 37 Umut Güneş, Dk. 80+3 Kerem Atakan Kesgin (Türkiye)
Kırmızı kart: Dk. 32 Abdussamed Karnuçu (Türkiye)
3 yıl aradan sonra U17 Avrupa Şampiyonası'ndayız
Hırvatistan'da yapılacak 2017 U17 Avrupa Şampiyonası'nda yer alacak olan U17 Milli Takımı, her yıl düzenlenen U17 Avrupa Şampiyonası'na en son 2014'de katılmıştı.
U17 Milli Takımımız daha önce bir kez 2005'te Avrupa Şampiyonluğunu kazanırken, 2008 ve 2010'da da yarı final oynamıştı.
Teknik Direktör Mehmet Hacıoğlu yönetimindeki U17 Milli Takımımızın aday kadrosunda şu oyuncular bulunuyor:
Oyuncu Adı Soyadı |
Kulübü |
Mevki |
Doğum Tarihi |
Berke ÖZER |
Altınordu A.Ş. |
Kaleci |
25.05.2000 |
Eren BİLEN |
Göztepe A.Ş. |
Kaleci |
02.12.2000 |
Berkehan BİÇER |
Altınordu A.Ş. |
Defans |
01.01.2000 |
Berkay TEKİN |
Altınordu A.Ş. |
Defans |
11.02.2000 |
Berk ÇETİN |
B. Mönchengladbach |
Defans |
02.02.2000 |
Ramazan Emirhan CİVELEK |
Galatasaray A.Ş. |
Defans |
05.01.2000 |
Ozan Muhammed KABAK |
Galatasaray A.Ş. |
Defans |
25.03.2000 |
Bekir Melih GÖKÇİMEN |
Galatasaray A.Ş. |
Defans |
24.04.2000 |
Abdussamed KARNUÇU |
Galatasaray A.Ş. |
Defans |
04.02.2000 |
Hasan Ali ADIGÜZEL |
Akhisar Bld. Gençlik ve Spor |
Orta Saha |
03.04.2000 |
Egehan GÖK |
Altınordu A.Ş. |
Orta Saha |
27.02.2000 |
Kerem Atakan KESGİN |
Bucaspor |
Orta Saha |
05.11.2000 |
Atalay BABACAN |
Galatasaray A.Ş. |
Orta Saha |
28.06.2000 |
Sefa AKGÜN |
Trabzonspor A.Ş. |
Orta Saha |
30.06.2000 |
Umut GÜNEŞ |
VFB Stuttgart |
Orta Saha |
16.03.2000 |
Yunus AKGÜN |
Galatasaray A.Ş. |
Forvet |
07.07.2000 |
Mert Efe ÇÖLBEYİ |
Göztepe A.Ş. |
Forvet |
27.11.2000 |
Malik KARAAHMET |
Eintracht Frankfurt |
Forvet |
18.01.2000 |
2017 UEFA U17 Avrupa Şampiyonası Elit Tur 1. Grup maç takvimi şöyle:
Tarih-Saat |
1. Takım |
Skor |
2. Takım |
Stat |
23.03.2017-12.00 |
Almanya |
10-1 |
Ermenistan |
Emirhan Spor Kompleksi- 2. Nolu Saha |
23.03.2017-15.30 |
Finlandiya |
1-4 |
Türkiye |
Emirhan Spor Kompleksi-1. Nolu Saha |
25.03.2017-12.00 |
Almanya |
6-2 |
Finlandiya |
Emirhan Spor Kompleksi-2. Nolu Saha |
25.03.2017-15.30 |
Türkiye |
6-0 |
Ermenistan |
Emirhan Spor Kompleksi-1. Nolu Saha |
28.03.2017-15.30 |
Türkiye |
1-3 |
Almanya |
Emirhan Spor Kompleksi-1. Nolu Saha |
28.03.2017-15.30 |
Ermenistan |
0-5 |
Finlandiya |
Emirhan Spor Kompleksi-2. Nolu Saha |
Toplam 32 takımın 4'erli 8 grupta mücadele edeceği Elit Tur maçları sonunda gruplarını lider tamamlayacak takımlar ile tüm gruplar arasından en iyi 7 ikinci, 3-19 Mayıs 2017 tarihlerinde Hırvatistan'da yapılacak U17 Avrupa Şampiyonası'na katılmaya hak kazanacak. Ev sahibi Hırvatistan, finallere direkt olarak katılacak.