2001 doğumlu oyunculardan oluşan U17 Milli Takımımız, Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenen 2017-18 UEFA U17 Avrupa Şampiyonası Eleme Turu 3. Grup'taki ikinci maçında, Ermenistan'ı 4-0 yendi.
Çek Cumhuriyeti'nin Svitavy şehrindeki Svitavský Stadyumu'nda oynanan karşılaşmada U17 Milli Takımımızın gollerini 23. dakikada Serkan Bakan, 52. dakikada Barışcan Işık Altunbaş, 77. dakikada Mustafa Kaya ve 79. dakikada Abdülkadir Çelik kaydetti.
Grupta oynanan günün diğer maçında ise İsrail, Çek Cumhuriyeti'ni 2-0 mağlup etti.
Hakemler: Espen Eskås, Øystein Ytterland (Norveç), Dan Vodrazka, Radek Dubravsky (Çek Cumhuriyeti)
Türkiye: Arda Akbulut, Işık Kaan Arslan, Atakan Gündüz, Yaser Yüce, Serkan Bakan, Ali Yavuz Kol (K) (Dk. 69 Abdülkadir Çelik), Barışcan Işık Altunbaş (Dk. 76 Mustafa Kaya), Atalay Yıldırım, Emir Biberoğlu (Dk. 41 Muhammet Arslantaş), İbrahim Turan, Süleyman Luş
Ermenistan: Harutyun Melkonyan, Erik Piloyan, Arman Ghazaryan (K), Sergey Mkrtchyan (Dk. 41 Sevak Avetisyan), Narek Aghasaryan, Zhirayr Shaghoyan, Sargis Martirosyan, Petros Manukyan, Patvakan Avetisyan, Grenik Petrsoyan (Dk. 67 Mikael Mirzoyan), Narek Grigoryan (Dk. 74 Hayk Ghevondyan)
Sarı Kart: Dk. 62 Arman Ghazaryan (Ermenistan)
U17 Milli Takımı, gruptaki ikinci maçında 19 Ekim 2017 Perşembe günü TSİ 19.00'da ev sahibi Çek Cumhuriyeti ile karşılaşacak.
52 takımın, 4'erli olarak 13 gruba ayrıldığı 2017-18 UEFA U17 Avrupa Şampiyonası Eleme Turu'nda, gruplarını ilk iki sırada bitiren ekipler ile en iyi 4 grup üçüncüsü, Elit Tur'a yükselecek. Elit Tur'da ise Eleme Turu'nda gelen 30 takımın yanı sıra U17 Milli Takımlar Sıralaması'nda ilk iki sırada yer alarak mücadeleye Elit Tur'dan başlmaya hak kazanan Almanya ve Portekiz mücadele edecek. Toplam 32 takım 4'erli olarak 8 gruba ayrılacak.
Gruplarını lider bitirecek 8 takım ile en iyi 7 grup ikincisi 4-20 Mayıs 2018 tarihlerinde İngiltere'de düzenlenecek 2017-18 UEFA U17 Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne katılmaya hak kazanacak. Ev sahibi İngiltere ise finallere direkt olarak katılacak.
Teknik direktör Ahmet Ceyhan yönetimindeki ve 2001 doğumlu oyunculardan oluşan U17 Milli Takımımızın, 2017-18 UEFA U17 Avrupa Şampiyonası Eleme Turu aday kadrosunda şu isimler bulunuyor:
Oyuncu Adı Soyadı |
Kulübü |
Mevki |
Doğum Tarihi |
Muhammet Taha Tepe |
Altınordu A.Ş. |
Kaleci |
01.01.2001 |
Arda Akbulut |
Trabzonspor A.Ş. |
Kaleci |
01.01.2001 |
Atakan Gündüz |
Altınordu A.Ş. |
Defans |
01.01.2001 |
Kerem Kalafat |
Beşiktaş A.Ş. |
Defans |
09.03.2001 |
Rıdvan Yılmaz |
Beşiktaş A.Ş. |
Defans |
21.05.2001 |
İbrahim Turan |
Bursaspor |
Defans |
01.01.2001 |
Işık Kaan Arslan |
Galatasaray A.Ş. |
Defans |
28.01.2001 |
Süleyman Luş |
Galatasaray A.Ş. |
Defans |
24.03.2001 |
Bora Ulu |
Trabzonspor A.Ş. |
Defans |
19.03.2001 |
Atalay Yıldırım |
Altınordu A.Ş. |
Orta Saha |
29.09.2001 |
Barışcan Işık Altunbaş |
Altınordu A.Ş. |
Orta Saha |
22.03.2001 |
Mustafa Kaya |
Altınordu A.Ş. |
Orta Saha |
24.04.2001 |
Emir Biberoğlu |
AZ Alkmaar |
Orta Saha |
20.05.2001 |
Abdulkadir Çelik |
Bursaspor |
Orta Saha |
05.01.2001 |
Ozan İsmail Koç |
Bursaspor |
Orta Saha |
06.01.2001 |
Serkan Bakan |
Göztepe A.Ş. |
Orta Saha |
01.01.2001 |
Batuhan Dıraga |
Kasımpaşa A.Ş. |
Orta Saha |
25.04.2001 |
Yaser Yüce |
Trabzonspor A.Ş. |
Orta Saha |
01.01.2001 |
Ali Yavuz Kol |
Galatasaray A.Ş. |
Forvet |
29.01.2001 |
Muhammet Arslantaş |
Medipol Başakşehir FK |
Forvet |
27.01.2001 |
ÖNEMLİ NOT: 2017-18 UEFA U17 Avrupa Şampiyonası Eleme Turu maçlarına katılacak U17 Milli Takımı ile geride bıraktığımız Mayıs ayında 2016-17 Avrupa Şampiyonası Finalleri'nde yarı final oynayan ve 6-28 Ekim 2017 tarihleri arasında Hindistan'daki 2017 FIFA U17 Dünya Kupası Finalleri'nde mücadele eden U17 Milli Takımı farklı ekiplerdir. 2017-18 UEFA U17 Avrupa Şampiyonası Eleme Turu'na katılacak U17 Milli Takımı 2001 doğumlu oyunculardan oluşurken, Mayıs ayında 2016-17 Avrupa Şampiyonası Finalleri'nde mücadele edip 2017 FIFA U17 Dünya Kupası Finalleri'ne katılmaya hak kazanan U17 Milli Takımı ise 2000 doğumlu oyunculardan oluşmaktadır.
2017-18 UEFA U17 Avrupa Şampiyonası Eleme Turu 3. Grup Maç Programı:
Tarih-Saat |
1. Takım |
Skor |
2. Takım |
Stat / Yer |
13.10.2017 - 16.00 TSİ |
Çek Cumhuriyeti |
7-0 |
Ermenistan |
FK Letohrad - Letohrad |
13.10.2017 - 16.00 TSİ |
İsrail |
1-0 |
Türkiye |
Svitavy Stadı - Svitavy |
16.10.2017 - 16.00 TSİ |
Çek Cumhuriyeti |
0-2 |
İsrail |
FK Letohrad - Letohrad |
16.10.2017 - 16.00 TSİ |
Türkiye |
4-0 |
Ermenistan |
Svitavy Stadı - Svitavy |
19.10.2017 - 16.00 TSİ |
Türkiye |
- |
Çek Cumhuriyeti |
Svitavy Stadı - Svitavy |
19.10.2017 - 16.00 TSİ |
Ermenistan |
- |
İsrail |
FK Letohrad - Letohrad |
2017-18 UEFA U17 Avrupa Şampiyonası Eleme Turu 3. Grup Puan Durumu:
Takımlar |
O |
G |
B |
M |
A |
Y |
AV. |
P |
1.İsrail |
2 |
2 |
0 |
0 |
3 |
0 |
+3 |
6 |
2.Çek Cumhuriyeti |
2 |
1 |
0 |
1 |
7 |
2 |
+5 |
3 |
3.Türkiye |
2 |
1 |
0 |
1 |
4 |
1 |
+3 |
3 |
4.Ermenistan |
2 |
0 |
0 |
2 |
0 |
11 |
-11 |
0 |