TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
TFF'den Hatay'daki misafirlere futbol sahası ve spor malzemesi yardımı 18.04.2017
TFFden Hataydaki misafirlere futbol sahası ve spor malzemesi yardımı
Geri
İleri

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Hatay'ın Yayladağı ve Altınözü ilçeleri ile Güveççi Köyü'nde yer alan çadır kentlerdeki misafirlerin kullanımı için yaptırdığı 2 adet futbol sahasının açılışı yapıldı. TFF tarafından hazırlanan 115 bin adet spor malzemesi de Hatay'ın Yayladağı ve Altınözü ilçeleri ile Güveççi Köyü'nde yer alan çadır kentlerdeki misafirlere dağıtıldı.

Boynuyoğun Barınma Kampı'na halı saha

Altınözü Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi'nde yapımı tamamlanan sentetik çim sahanın açılış töreninde Suriyeli öğrenciler, Türkçe şarkılar seslendirdi ve gösteri sundu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesilirken, açılışta 1000 çocuğa hediye dağıtıldı.  1900 büyük ve küçük top, 30 bin tişört, 1000 atkı, 10 bin şapka, 900 çift ayakkabı, 2500 Milli Takım Nike ürünü dağıtıldı. Hediye dağıtımının ardından Suriyeli izciler küçük bir gösteri yaptı. TFF Delegasyonu, beraberindeki protokol heyeti ve Hatay'da bulunan TFF Temsilcileri daha sonra kampta bulunan anaokulunu ziyaret etti.

Programa, Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan, TFF Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Baltacı, TFF Temsilci İşleri Direktörü Baki Şahin, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, İlçe Jandarma Komutanı Ramazan Uyanık, İlçe Emniyet Müdürü Harun Altan, AFAD İl Müdürü Ömer Akbaş ve çadır kentlerdeki misafirler katıldı.

TFF Temsilci İşleri Direktörü Baki Şahin, açılışta yaptığı konuşmada, burada kalan misafirlere duyarsız kalmadıklarını ve bu kapsamda sahayı yaptıklarını kaydetti. "Herkes için ve her yerde futbol"  diyerek sahayı yaptırdıklarını ifade eden Şahin, misafir çocukların yüzünden mutluluğun, umudun eksik olmaması temennisinde bulundu.

Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ise Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi'nde 8 bin 50 kişinin kaldığını ve okul çağındaki öğrencilerin eğitimlerine burada devam ettiğini söyledi. Misafirlerin başta sağlık olmak üzere temel ihtiyaçlarının Türkiye tarafından karşılandığını belirten Uygur, onları kardeş olarak gördüklerini dile getirdi.

Kampta 5 oyun parkının bulunduğunu anlatan Uygur, "Dört basketbol sahamız var. Futbol sahası önemli bir ihtiyaçtı, tam da bu sırada TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve yönetim kurulu, Altınözü ve Yayladağı ilçelerine iki saha yapma kararı aldılar. Onlara çok teşekkür ediyoruz. Bu saha çocuklarımızın yüzünde hoş bir tebessüm oluşturdu" diye konuştu.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı da savaşın ilk başladığı günden itibaren misafirlerle evlerini ve aşlarını paylaştıklarını belirterek, bu tesisin kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Yayladağı'nda 600 çocuğa hediye dağıtıldı

İlçede Bayırbucak Türkmenlerinin kaldığı YİBO konteyner kenti yanındaki araziye yapılan, 50 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğindeki sentetik çim sahanın açılış töreninde konuşan TFF Temsilci İşleri Direktörü Baki Şahin, Yayladağı'na TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in selamını getirdiğini söyledi. Yayladağı'ndaki konteyner kentte kalan Suriyelilere duyarsız kalamayacaklarını aktaran Şahin, "Herkes için futbol, her yerde futbol diyerek, sizler için futbol sahası yaptık. Sizler için ne yapsak az olacağına inanan bir kurumuz. Bugün buraya sevgili çocuklara, 'umut etmekten vazgeçmeyin, TFF ve futbol ailesi, sizin hep yanınızda' demek için geldik. Umarız futbol oynarken siz çocukların yüzünde mutluluk, coşku yaşam sevinci ve umut hiç eksik olmaz. Umuyoruz ki ilerde sizlerin içerisinden Arda Turan, Emre Mor gibi dünya yıldızları çıkacaktır." ifadelerini kullandı.

Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce de 2011 yılında iç savaşın başladığı ilk aylarda, evlerini, vatanlarını terk ederek Türkiye'ye gelenlerin ilk sığındığı yerin Yayladağı olduğunu hatırlattı.

İlçedeki kampların insanların en temel ihtiyacı olan barınmayı karşılamak üzere kurulduğunu kaydeden Yüce, şöyle devam etti: "Yaklaşık 6 yıldır, 10 bine yakın Suriyeli misafirimiz bu kamplarda barındırılmakta. Bizler de kamu görevlileri olarak, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan aldığımız ilhamla, onlara ev sahipliği yapıyor ve en temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Suriye'deki iç savaş devam ediyor ve insanların temel ihtiyaçlarının yanı sıra yeni ihtiyaçları da ortaya çıkmıştır. TFF'nin desteğiyle yapılan sahayı bu nedenle çok değerli buluyorum. Biliyoruz ki spor da eğitimin bir parçasıdır."

TFF Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Baltacı, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Kalkan, Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, İlçe Jandarma Komutanı Ramazan Uyanık, İlçe Emniyet Müdürü Harun Altan, AFAD İl Müdürü Ömer Akbaş ve Suriyelilerin katıldığı programda, konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesi kesilirken, 600 çocuğa hediye dağıtıldı. Saha açılışı sembolik penaltı atışı ve protokole Milli Takım Forması takdimi ile sona erdi. Yayladağı'na toplam olarak 150 tane büyük; 1900 tane küçük top, 20 bin tişört, 1000 atkı, 10 bin şapka ve 900 çift ayakkabı yardımı yapıldı.

Güveçci Barınma Kampı'na yardımda bulundu

TFF Delegasyonu, Hatay ili içinde bulunan Güveçci Barınma Kampı'na da yardımda bulundu. Burada bulunan çocuklara 500 futbol topu, 5 bin tişört, 100 atkı, 1000 şapka, 350 çift ayakkabı, 14 bin 475 parça muhtelif giyim malzemesi, 1000 parça kişisel bakım ürünü, 100 parça da kırtasiye ürünü dağıtıldı.

Geri
İleri
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.