TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
UFGA (Ulusal Futbol Gelişim Akademisi)

Futbolda takım oyununda başarının formülü; elit futbolcu yetiştirilmesinden geçmektedir. Dolayısı ile potansiyel olarak yetenekli futbolcuların ortaya çıkarılması, onların uzman ve doğru eller tarafından üst seviyelere hazırlık amacıyla yetiştirilmesi öngörülür.

TFF/FGD, bu düşünceden hareket ederek, Futbol Akademi Kulüpleri Projesi'ni 2008 yılının Mart ayı itibari ile hayata geçirmiştir, zira Akademi Eğitimi elit genç futbolcu gelişimi açısından kaçınılmazdır.

Amaç:

Ülke genelinde; yetenekli genç futbolcuların sistemli çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılması ve yarının önemli bireyleri olan bu oyuncuları doğru ellerde geliştirerek, doğru program içerisinde Genç Milli Takımlarımızın hizmetine sunmaktır.

İlkeler

* Türk Futbolunun geleceği için; " İyi birey, İyi vatandaş, İyi futbolcu " yetiştirmenin programlarını geliştirmek ve bunu kulüplerimizin Genç Futbolcu Gelişim Akademileri'nde uygulatma yönünde yol gösterici olarak, onları bu yönde teşvik etmektir.

* Ulusal Futbol Gelişim Akademisi programının yurda yayılmasında istenen nokta; yetenekli oyuncuların birlikte mücadele ederek gelişeceği bir ortam yaratılarak, sistematik gelişim planlaması ile korunarak, doğru ellerde ve doğru iletişimler içerisinde sosyalleşerek gelişmeleri ve Türk futbolunun geleceği için, elit genç oyuncu yaratarak "Komple Futbolcu" geliştirmektir.


Akademi Ligleri: Profesyonel kulüplerin Genç Futbolcu Gelişimi programında belirtilen yaş grubu takımlarının yer aldığı, kulüplerin kendine ait tesis ve UEFA Lisanslı antrenör gibi kriterlere uyma zorunluluğu olan liglerdir. 2011-2012 sezonu itibariyle Akademi Ligleri U14, U15, U16, U17 ve U18 yaş gruplarında oynanıyor.

 Akademi Ligleri U14, U15, U16 ve U17 yaş kategorilerinde 5 bölgede( Marmara, Ege, İç Anadolu, Çukurova, Karadeniz) oynanıyor. U18 yaş kategorisinde ise takımlar 4 bölgede (Marmara, Ege, Anadolu, Karadeniz ) mücadele ediyor.


Akademi Ligleri fikstür ve puan durumu için tıklayınız...

 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.