U19 Milli Takımımız, Makedonya'nın Strumica şehrinde oynanan UEFA U19 Avrupa Şampiyonası 1. Eleme Turu'nda grubunu lider bitirerek 2014 yılının Mayıs ayında oynanacak Elit Tur'da yer almaya hak kazandı.
Gruptaki son maçında Mladost Stadı'nda Karadağ ile karşılaşan U19 Milliler, bu maçı 2-1 kaybetse de üçlü averajda grubunu lider bitirdi. Millilerimizin maçtaki tek golünü 19. dakikada Ozan Tufan kaydederken, Karadağ'ın gollerini 6. dakikada Baosic ve 13. dakikada Cosic attı. 12. dakikada Muhammed Demirci'nin penaltı kaçırdığı karşılaşmanın 69. dakikasında Batuhan İşçiler ikinci sarı karttan kırmız kartla oyun dışı kaldı.
Milli Takımımızın mücadele ettiği 12. Grup'ta oynanan diğer karşılaşmada Makedonya, Faroe Adaları'nı 5-0 yendi. Alınan bu sonuçlar neticesinde Türkiye ve Karadağ, Elit Tur'a yükselirken, 6 puanla üçüncü sırada kalan Makedonya, tüm gruplar arasında en iyi üçüncü takım olabilmek için diğer gruplardaki maçların tamamlanmasını bekleyecek.
Mayıs 2014'te düzenlenecek ve toplam 28 takımın 4'erli 7 gruba ayrılacağı Elit Tur'da, gruplarını lider tamamlayan 7 ekip, 2014 yılında Macaristan'da yapılacak Avrupa Şampiyonası'na yükselmeye hak kazanacak. Ev sahibi Macaristan finallere direkt olarak katılacak.
Teknik Direktör Mehmet Hacıoğlu yönetimindeki U19 Milli Takımımızın aday kadrosunda şu oyuncular bulunuyordu:
Oyuncu Adı Soyadı |
Kulübü |
Mevki |
Doğum Tarihi |
Muhammed DEMİRCİ |
Beşiktaş A.Ş. |
Orta Saha |
03.01.1995 |
Berkant TAŞKIRAN |
Bucaspor |
Orta Saha |
10.05.1995 |
Batuhan İŞÇİLER |
Bucaspor |
Defans |
10.03.1995 |
Ozan TUFAN |
Bursaspor |
Defans |
23.03.1995 |
Mustafa Batuhan ALTINTAŞ |
Bursaspor |
Forvet |
14.03.1996 |
Ertuğrul ERSOY |
Bursaspor |
Defans |
13.02.1997 |
Şevki ÇINAR |
Denizlispor |
Orta Saha |
06.07.1995 |
Egemen ZENGİN |
Fenerbahçe A.Ş. |
Defans |
01.01.1996 |
Recep NİYAZ |
Fenerbahçe A.Ş. |
Orta Saha |
01.01.1995 |
Atabey ÇİÇEK |
Gençlerbirliği |
Forvet |
24.07.1995 |
Fethi ÖZER |
Göztepe A.Ş. |
Defans |
04.10.1996 |
Murat DEMİR |
Manisaspor |
Kaleci |
14.06.1995 |
Gökhan AKKAN |
MKE Ankaragücü |
Kaleci |
01.01.1995 |
Emre TAŞDEMİR |
MKE Ankaragücü |
Orta Saha |
08.08.1995 |
Hasan AYAROĞLU |
MKE Ankaragücü |
Orta Saha |
22.03.1995 |
Doğan ERDOĞAN |
Samsunspor |
Orta Saha |
22.08.1996 |
Özgür ÖZDEMİR |
Eintracht Frankfurt |
Defans |
10.01.1995 |
İbrahim COŞKUN |
AJ Auxerre |
Orta Saha |
03.03.1995 |
UEFA U19 Avrupa Şampiyonası Elemeleri I. Tur 12. Grup puan cetveli ve maç takvimi şöyle:
Takımlar |
O |
G |
B |
M |
A |
Y |
P |
1. Türkiye |
3 |
2 |
0 |
1 |
7 |
3 |
6 |
2. Karadağ |
3 |
2 |
0 |
1 |
8 |
3 |
6 |
3. Makedonya |
3 |
2 |
0 |
1 |
8 |
5 |
6 |
4. Faroe Adaları |
3 |
0 |
0 |
3 |
0 |
12 |
0 |
Tarih-Saat |
1. Takım |
Skor |
2. Takım |
Stat / Yer |
06.09.2013-17.00 |
Türkiye |
4-1 |
Makedonya |
Kukus |
06.09.2013-17.00 |
Karadağ |
5-0 |
Faroe Adaları |
Mladost |
08.09.2013-17.00 |
Türkiye |
2-0 |
Faroe Adaları |
Mladost |
08.09.2013-17.00 |
Makedonya |
2-1 |
Karadağ |
Kukus |
11.09.2013-17.00 |
Karadağ |
2-1 |
Türkiye |
Mladost |
11.09.2013-17.00 |
Faroe Adaları |
0-5 |
Makedonya |
Kukus |