TR
EN
U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası öncesi basın toplantıları yapıldı 1.07.2012
U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası öncesi basın toplantıları yapıldı
Geri
İleri

Antalya'da yapılacak U19 Avrupa Kadınlar Şampiyonası öncesi, aralarında Türkiye'nin de olduğu 8 takımın teknik direktörü Kremlin Palace Otel'de bir basın toplantısı düzenledi.

A Grubu'nda mücadele edecek Türkiye, Danimarka, Romanya, Portekiz'in teknik direktörlerinin katıldığı basın toplantısında ilk sözü alan U19 Kadın Milli Takımımızın Teknik Direktörü Taygun Erdem, böylesine önemli bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan ötürü mutlu olduklarını ifade ederek, ev sahibi olarak saygı ve centilmenliği elden bırakmayacaklarını söyledi.

Taygun Erdem "Öncelikli hedefimiz kadın futbolunun bilinirliğini arttırmak"

Türkiye, Sırbistan, Romanya ve Portekiz'in turnuvaya ilk kez katılacağına dikkati çeken Erdem, ''Hazırlık aşamasında oynadığımız 8 maçta 6 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet aldık. 1993 ve 1994 jenerasyonundan oluşan iyi bir takımımız var. Kimseden çekinmiyoruz'' diye konuştu.

Erdem, Türkiye'de 2 lig, 75 takım ve bin 500 oyuncunun yer aldığını, kadın futbolunun gelişim aşamasında olduğunu belirterek, ''Öncelikli hedefimiz 1993'ten beri TFF bünyesinde yer alan kadın futbolunun ülkemizdeki bilinirliliğini arttırmak'' dedi.

Danimarka Teknik Direktörü Soren Randa Boldt da kendileri için en zorlayıcı unsurun sıcaklık olacağını söyledi. Genç bir ekip olduklarını vurgulayan Boldt, ''Turnuvaya ilk kez katılıyoruz. Kupayı kazanmanın zor olduğunun farkındayız, ama ilk hedef olarak yarı finale çıkmak istiyoruz'' şeklinde konuştu.

Romanya Teknik Direktörü Mirel Daniel Albon da büyük bir organizasyona ilk kez katılmaktan dolayı gururlu olduklarını ifade etti. Öncelikle oyundan keyif almak istediklerini dile getiren Albon, ''Eleme maçlarında Fransa ve İrlanda'yı yenmiştik. Bu ivmeyi devam ettirip turnuvanın sürpriz takımı olmak istiyoruz'' dedi

Portekiz Teknik Direktörü Jose Paisano ise burada bulunmanın prestij olduğunu ve turnuvanın zorlu geçeceğini kaydetti. Turnuvada ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Paisano, ''Bazı takımlar daha tecrübeli olsa da herkesin şansının eşit olduğunu düşünüyorum. Her maçı tek tek ele alıp kalitemizi de sahaya yansıtarak zorlukların önüne geçebiliriz'' diye konuştu.

B Grubu basın toplantısı

B Grubu'nda yer alan İngiltere, Sırbistan, İsveç ve İspanya'nın teknik direktörlerinin basın toplantısında ise İspanya Teknik Direktörü Angel Vilda, tüm takımların turnuvaya hazırlıklı geldiğini söyledi. Zor bir grupta olduklarını dile getiren Vilda, favori gösterilen İspanya'nın diğer 7 takımdan farklı olmadığını kaydetti. Tüm takımlara saygı duyduklarını ve zor bir turnuva olacağını belirten Vilda, ''İspanya erkek takımında kazanma geleneği var, kadın takımı olarak da bu geleneği sürdürmek istiyoruz. Erkeklerin deneyimlerini kızlarımıza da aktarmak istiyoruz'' dedi.

İngiltere Teknik Direktörü Maureen Marley de haziran ayı başından bu yana hazırlıklarını sürdürdüklerini söyledi. Hava koşullarına uyum sağlamak için Antalya'ya erken geldiklerini ifade eden Marley, ''Oyuncularımız turnuvanın bir parçası olmaktan memnuniyet duyuyorlar. Çok sıkı takımlar var. Turnuvanın zorlayıcı
olacağının farkındayız'' diye konuştu.

Sırbistan Teknik Direktörü Milan Rastavac da 6 haftalık bir çalışma döneminden sonra Antalya'ya geldiklerini belirtti. Turnuvaya ilk kez katılacaklarını vurgulayan Rastavac, ''Oyuncularımız böyle büyük bir turnuvaya katılacaklarından dolayı çok heyecanlılar. Bu grubun parçası olmak bizim için bir imtiyaz'' dedi.

İsveç Teknik Direktörü Calle Barrling ise İsveç'te 5 günlük bir hazırlık çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi. Turnuvanın, oyuncuların profesyonel kariyerleri için çok önemli olduğunu anlatan Barrling, ''Her takım gibi bizim de beklentilerimiz var. Ama güçlü takımlarla karşılaşacağımızı biliyoruz'' diye konuştu.

UEFA U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası
Geri
İleri
 
Geri
İleri
A GRUBU
Takımlar O G B M A Y P
1.DANİMARKA 3 3 0 0 3 0 9
2.PORTEKİZ 3 1 1 1 1 1 4
3.TÜRKİYE 3 0 2 1 1 2 2
4.ROMANYA 3 0 1 2 1 3 1
B GRUBU
Takımlar O G B M A Y P
1.İSPANYA 3 2 1 0 7 0 7
2.İSVEÇ 3 2 1 0 6 1 7
3.SIRBİSTAN 3 0 1 2 1 8 1
4.İNGİLTERE 3 0 1 2 0 5 1