TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Abdullah Avcı, İstanbul Üniversitesi'nde panele katıldı 30.12.2011
Abdullah Avcı, İstanbul Üniversitesinde panele katıldı

İstanbul Üniversitesi Eğitim ve Spor Kulübü tarafından 2011 yılının en başarılı teknik adamı seçilen Avcı, İktisat Fakültesi'nde gerçekleştirilen panelde öğrencilerin sorularını cevapladı. A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Abdullah Avcı, 2014 Dünya Kupası grup elemelerinden birinci olarak çıkmayı öncelikli hedef olarak önlerine koyduklarını söyledi.

Avcı, gruplar sonrası turnuvalara gitmek için play-off oynamanın hedef olarak gösterildiği gibi, birinciliğin de hedef olabileceğini ifade etti.

Dünya Kupası elemelerinde fikstürü kendisinin çektiğine dikkati çeken teknik direktör Avcı, ''İlk maçta Hollanda ile deplasmanda oynayacağız. Birincilik ulaşılabilir bir hedef. Şimdi bir eşik daha atlayacağız. Dünya Kupası'na direkt gitmek gibi bir duygu ve düşüncem var. Buna inanıyorum'' dedi.

Dünya Kupası grup elemelerinde rakiplerin belli olduğunu hatırlatan başarılı çalıştırıcı, ''Hollanda dünya sıralamasında 2 veya 3. sırada yer alıyor. Biz ise 28. sıralardayız. Herkes play-off'u hedef olarak söyledi. Bundan önceki Avrupa ve Dünya şampiyonalarında play-off oynayarak gittik. Artık ülke olarak bir eşik atlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Hedefimiz herkesin enerjisini kullanarak birinci olarak çıkmak. Bunun için grup enerjisi gerekiyor. İnsanların milli maçlarımıza tek bir renkle ve tek bayrakla gelmesi gerekiyor. Enerjiyi hep birlikte oluşturarak Dünya Kupası'nda olmak tabii ki öncelikli hedefimiz'' diye konuştu.


-''Önümüzdeki senelerin çalışmalarını yapıyoruz''-


Avdullah Avcı, 16 Kasım 2011 tarihinde göreve başladıklarını hatırlatarak, gelecek yıllara yönelik çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Bu yılın son gününe kadar Türk futbolunun yapılanması ve önümüzdeki yıllarda neler yapılabileceği konusunda çalışmaları anlatan Avcı, şöyle konuştu:

''Özellikle eğitim ve sağlıkla ilgili projelerde yer almak istiyorum. 75 milyon nüfuslu ülkeyiz. Çok yetenekli toplumuz. Şu ana dek temel olarak neye ihtiyacımız olduğunu masaya yatırdık. Daha önce genç milli takımlarda çalışmış biri olarak UEFA müfredatına göre antrenör eğitimine inanıyoruz. Bu eğitimin kalitesini ve standartlarını belli bir noktaya getirebiliriz. Tolunay Kafkas ile beraber çalışmalar yapıyoruz. Antrenör eğitimi için 13 bölge var. Bölge antrenör sayısını arttırmak gibi bir çalışmamız var. İspanya 45 milyon nüfuslu ve 19 bölgesi var. Biz de alanı genişletmeye çalışıyoruz.''

Almanya'nın da kendileri için bir bölge olduğunu kaydeden A Milli Takım Teknik Direktörü Avcı, ''Çoğunlukla Türk milli takımını tercih etmiş arkadaşlar var. Bizi tercih edenler var. Ağı biraz daha genişletip, Türk aileleriyle ve oyuncularla iletişimi sıcak tutup, Türk milli takıma buranın katkısını sürdüreceğiz. Başka ülkeleri tercih edenler olacaktır. Saygı duymamız gerekiyor'' dedi.

Altyapı milli takımlarında eğitime önem vereceklerini anlatan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Özellikle oyuncuların kişilik eğitimiyle ilgili çalışmalar olacak. Kulüp, antrenör ve ailelerle ilişkiye girecek üçgeni oluşturmaya çalışıyoruz. Kulüplerin altyapısıyla ilgili düşüncelerimiz var. Kişilik, antrenör ve futbol eğitimini bir arada çözecek projeler üzerinde çalışıyoruz. Bunlar kısa vadede sonuç getirecek şeyler değil. Futbol Federasyonu Başkanı Aydınlar ve yönetim kurulu destek oluyor. Desteği arkamıza aldık. Türk futbolu ve geleceği için neler yapacağımız üzerine çalışmalarımızı sürdürüyoruz.''

Avcı, bu kapsamda Riva'daki tesisleri sağlıklı bir hale getirmeyi düşündüklerini belirterek, ''Genç milli takımları oraya toplamak gibi düşüncemiz bulunuyor. Sporcu performans merkezini orada oluşturmayı planlıyoruz'' dedi.


-''Takım havasını oluşturacağız''-


Teknik direktör Avcı, millilerde takım havasını oluşturmanın temel düşüncelerinden biri olduğunu dile getirdi.

Takım ruhunu ve coşkusunu sahanın içinde ve dışında gösterecek şekilde çalışacaklarını kaydeden başarılı çalıştırıcı, ''Mayıs ayında ligler bittikten sonra Avrupa'da 2 etaplı kamp yapacağız. Burada 5 hazırlık maçı bizim için test olabilecek bir dönem olacak. 29 Şubat'ta Slovakya ile yapacağımız maça zamanımız var. Takip ettiğimiz yeni oyuncular var. Daha önce beraber çalıştığımız, milli takımın oluşumunda beraber olduğum oyuncular var. Mayıs ayı bizim için çok önemli. Eylül öncesi rekabet ortamının olduğu bir takım yaratmaya çalışacağız'' diye konuştu.

Türk toplumunun heyecanlı ve sabırsız olduğuna dikkati çeken Abdullah Avcı, ''İstikrar ve sabır zaman gerektiren bir şey. Bunu uygulayacak başkanlar ve yöneticilerdir. Buna inandıklarında istikrarın önünü açacaklardır'' dedi.


-''Kapımız herkese açık''-

Çalışmalar kapsamında 20 Ocak'ta Almanya'ya gideceğini kaydeden Avcı, ''Almanya'daki oyuncularla hem takım düzeyinde, hem de altyapı ile ilgili farklı bir şey mi yapıyorlar ona bakacağım'' dedi.

Kapılarının herkese açık olduğunu anlatan Abdullah Avcı, milli takıma daha önceki dönemlerde davet edilen Tuncay Şanlı ile ilgili soru üzerine, ''Tuncay milli takıma önemli hizmetler vermiştir. Şu an oynamıyor. Oynadıktan sonra değerlendirmesini yapmak daha doğru olur'' diye konuştu.

Milli takımda görev alan Şenol Güneş, Mustafa Denizli ve Fatih Terim'in başarılı olmalarıyla diğer Türk antrenörlerin önünü açtığını vurgulayarak, ''Bizim bundan sonraki adımlarımız istikrar yönünde olacak. Sürekliliği ve devamlılığı sağlamaya çalışacağız'' ifadesini kullandı.

 

 

 

 
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.