TR
EN
EURO 2008 çalışma grup toplantısı 12.03.2008
EURO 2008 çalışma grup toplantısı

Avusturya ile İsviçre'nin ortaklaşa düzenleyeceği EURO 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası hazırlıklarının daha iyi koordine edilmesi amacıyla UEFA tarafından organize edilen ve iki gün sürecek olan çalışma grubu toplantıları bugün Avusturya'nın Viyana kentinde çeşitli etkinliklerle başladı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan, Başkanvekili Lutfi Arıboğan, Milli Takımlar Sorumlusu Fatih Terim ve Genel Sekreter Metin Kazancıoğlu Türk heyetini temsilen toplantıya katıldı.

İlk gün etkinlikleri EURO 2008'in final müsabakasının oynanacağı Ernst Happel Stadyumu'nda başlayan toplantılara, finallere katılma hakkı bulunan 16 ülkenin 8'er kişiden oluşan delegasyonları katılıyor.

UEFA Başkanı Michel Platini'nin de katıldığı bir basın toplantısı ile 16 ülkenin federasyon başkanları "Dopingle mücadele hakkındaki sözleşme"ye imza attı. Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Haziran ayında başlayacak Euro 2008'de uygulanacak doping kontrollerinde, futbolculardan idrarın yanı sıra kan numunesinin de alınacağını açıkladı. Testlerin takım kamplarında ve maç sonlarında yapılacağı vurgulandı.

Takımların kamp merkezlerinde, karşılaşmalar başlamadan önce her ekipten 10 futbolcunun doping kontrolüne tabi tutulacağı açıklanırken, şampiyonada oynanacak 31 maçın tamamında, bitiş düdüğüyle birlikte her takımdan 2'şer oyuncunun teste tabi tutulacağı ifade edildi.

UEFA, testlerin İsviçre'nin Lozan kentindeki laboratuvarda yapılacağını vurgulayarak, sonuçların 48 saat içinde alınacağına işaret etti.

UEFA Başkanı Michael Platini, düzenlediği basın toplantısında, ''Ülke federasyonlarıyla yaptığımız bu anlaşmayla dopingle savaştığımızı ve WADA'nın yanında olduğumuzu göstermek istiyoruz'' dedi.

Platini, dopingin futbolda büyük bir problem olmadığını düşündüğünü belirterek, ''Futbolcular sürekli takımdan takıma dolaşıyor. Bazen kaçaklar olabilir. Bunu biliyoruz. Bazı futbolcular hata yapabilir. Ancak bunun kulüpler ve doktorlar tarafından organize edildiğini düşünmüyorum'' diye konuştu.

Doping sözleşmesinin ardından delegasyonlar toplu fotoğraf çekimi için bir araya geldi. Fotoğraf çekimini takiben, finallere katılan her takım için özel olarak hazırlanmış sütunların/kolonların basına tanıtımı yapıldı. Türkiye sütununun tanıtımını Hasan Doğan ve Fatih Terim birlikte yaptı.

Tanıtımın ardından davetlilere stadyumda öğle yemeği verildi. Yemek sırasında Avusturya Futbol Federasyonu yetkilileri, TFF Başkanı Hasan Doğan'a Avusturya'nın en ünlü ressamlarından Christian Ludwig Attersee'ye ait ve sanatçı tarafından imzalanan, 200 adetle sınırlı, EURO 2008 için özel olarak tasarlanmış bir reprodüksiyon hediye etti.

İki gün sürecek çalışma grupları toplantılarında teknik, tıbbi, medya ilişkileri, taşıma ve lojistik konuları tartışılacak.