TR
EN
Fikstürler
Puan Cetvelleri
ZTK finalinin ortak basın toplantısı yapıldı 25.05.2022
ZTK finalinin ortak basın toplantısı yapıldı
Geri
İleri

Yukatel Kayserispor ile Demir Grup Sivasspor arasında yarın oynanacak 60. Ziraat Türkiye Kupası finali öncesinde, bugün iki takım teknik direktörü ve kaptanlarının katılımı ile ortak basın toplantısı düzenlendi. 

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı basın toplantı odasındaki organizasyonda Yukatel Kayserispor Teknik Direktörü Hikmet Karaman, Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay ve iki takımın kaptanları İlhan Parlak ile Ziya Erdal yer aldı. 

Karaman: "Finalin anlamı çok büyük"

Final maçının tarihi bir önem taşıdığını belirten Yukatel Kayserispor Teknik Direktörü Hikmet Karaman, "Türkiye'nin en büyük kupasının finalini cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı iki Anadolu şehri, Sivas ve Kayseri oynayacak. Anlamı çok büyük." dedi. Karaman şöyle devam etti: "Yarınki maçı iki komşu kentin dostane biçimde geçirmesini temenni ediyorum. İyi bir maç ortaya çıksın, izleyenler her iki takımı da alkışlasın. Hem Kayseri'deki hem de diğer iller ile yurt dışındaki taraftarlarımızın takımımızın yanında yer almasını istiyorum. Son oynadığımız Trabzonspor maçının ikinci 90 dakikasında önemli bir itici güç oldular, takımı motive ettiler. Oyuncularımız da bunun karşılığını verdi. Biz de yarınki bu zorlu final öncesi hazırlıklarımızı tamamladık. İnşallah güzel bir maç olur. Kupayı da kazanmayı tabii istiyoruz. Ama bunu söylerken de Rıza hocama, Sivasspor'a son derece saygı duyuyoruz. Onların da çok büyük işler yaparak buraya geldiklerini hatırlıyoruz."

Her iki tarafın da final maçına büyük önem verdiğini hatırlatan Hikmet Karaman, "Her iki takımın oyuncuları da maçın bilincinde. İşin teknik, taktik, fiziksel ortamı maç başlayınca gözükecek. Her iki takımın kadroları belli. Ama iki takım açısından maça başlangıç ve maçın bitişi farklı olabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Çalımbay: "Kazanırsak oyuncularımız tarih yazacak"

Demir Grup Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay ise zor bir sezonda ve sıkıntılı bir dönemde finale kadar gelmeyi başardıklarını vurgulayarak, "Şimdi herkes her şeyini ortaya koyacak. Kupayı kazanmak için ne gerekiyorsa elimizden geleni yapacağız." diye konuştu. Yoğun maç trafiğinin takımı etkileyip etkilemeyeceği sorusunu yanıtlayan Çalımbay, şunları söyledi: "Bu bir final maçı. Adı üstünde final. Yani şu anda ligler bitmiş, her şey bitmiş. 133 takım bu turnuvaya girmiş. Bunların içinden iki tane takım çıkmış. Yani yorgunluk veya başka bir şey olması mümkün değil. Herkes için bambaşka bir şey. Bir sürü taraftar gelecek. Yorgunluğun veya bıkkınlığın, hiçbir şeyin mazereti olamaz. Herkes sorumluluğunu bilecek. Herkes görevini yapacak. Ondan sonra da hepsi tatile gidiyor. Biz bu maçı kazandığımızda Sivasspor adına oynayan arkadaşlarımız bir tarih yazacak. Sivas için çok önemli. Oyuncuların ona göre oynamaları ve mücadele etmesi gerekiyor."

Kayserispor'un daha önce kupayı aldığını hatırlatan Çalımbay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz daha hiç kupa almamışız. Sivasspor'un ne finali ne kupası var. O yüzden de kupayı bizim almamız daha anlamlı olur. Bunun da farkındayız ve şehirde inanılmaz bir heyecan var. Onun için de tabii ki bütün herkes istekli, arzulu. Ama karşınızdaki takım da sıradan bir takım değil. Nasıl bir takım olduğunu çok çok iyi biliyoruz. İki takım da birbirini çok iyi tanıyor. Bence çok güzel bir maç olacak. Centilmence, güzelce bir maç olması dileğindeyim. Öyle de olacak. İki tarafa da başarılar diliyorum. Ama bizim daha çok ihtiyacımız var. Onun için de kazanmak adına elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz."

Final maçlarını futbolculuğu döneminde çok oynadığına dikkati çeken Çalımbay, "Final maçları çok farklıdır. Her şeyden önce oyuncular kendileri için oynarlar. Kendileri açısından da çok çok önemli. Camialar için de bu böyle final maçları çok çok önemli. Ve bu maçlar telafisi olmayan maçlar. Tabii ki maç içinde bir anda taktik oyuncu değişikliği, bir sürü şeyler değişebilir, yapılabilir. Maç 90 dakika da 120 dakika da oynanabilir. Kafa olarak iyi hazırlanmamız gerekiyor. Ben de Hikmet hoca da saha kenarında elinden geleni yapacaktır ama esas işi belirleyecek olan futbolculardır." ifadelerini kullandı.

İlhan Parlak: "Centilmence bir maç olsun"

Yukatel Kayserispor Kaptanı İlhan Parlak da kupayı Kayseri'ye götürmek istediklerini belirtti. Parlak, şunları söyledi: "Finale kadar gelmemizde emeği olan başta takım teknik ekibimiz, başkanımız ve taraftarımıza çok teşekkür ediyorum. Finale gelirken belki Türkiye tarihinde görülmemiş bir şey gerçekleştirdik, çok zorlu rakipleri eleyerek bu finale geldik. Tabii finallerin hiçbir zaman favorisi olmuyor. Anadolu'nun iki güzide şehrinin, iki komşu şehrinin bu finali oynaması da gerçekten ayrıca çok mutlu ediyor. Ziya kardeşimiz burada, o Sivaslı. Ben Kayseriliyim. İki kaptan olarak burada bulunuyoruz. Benim açımdan da önemi çok farklı. Çünkü çocukluğumda stadına, hep maçlarına gittiğim, Yahyalı'dan kaçarak o stada girip o formayı giymenin hayalini kurduğum takımda belki kariyerimin yarın en önemli maçı olacak benim adıma. Çünkü o hayalini kurduğum takım, tuttuğum takımın forması altında Türkiye Kupası finaline çıkıyorum. İnşallah bu kupayı Kayseri'ye götürmek istiyoruz. Bugün yola çıkacak olan, yaklaşık iki yüz otobüsle İstanbul'a gelecek olan Kayseri'deki taraftarlarımıza da iyi yolculuklar diliyorum. Hayırlısıyla kazasız belasız gelmelerini temenni ediyorum. İnşallah burada da centilmence, güzelce dostluk çerçevesinde bir karşılaşma olur. Herkese başarılar diliyorum."

Ziya Erdal: "Anadolu derbisi olacak"

Sivasspor Kaptanı Ziya Erdal da kupayı kazanma arzusunda olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu: "Anadolu derbisi olacak. Sonunda da bir kupa var. İki taraf da çok heyecanlı. İlhan'ın da dediği gibi ben Sivaslıyım, o Kayserili. Ayrı bir anlam ifade ediyor. Tabii futbolcular için de çok önemli bir maç. Biz sezona başlarken kupanın ilk maçından sonuna kadar gideceğimize inanmıştık. Bunu başardık gerçekten. Şimdi yarın son bir adım kaldı. İnşallah o adımı atıp bu kupayı kazanmak istiyoruz. Finalin de İstanbul'da olması ayrıca önemli. Sivaslıların yoğun olarak yaşadığı bir şehir. İnanıyorum ki taraftarlarımız biraz daha fazla olacak. İnşallah bu da bize bir avantaj getirir. Kupayı taraftarlarımıza armağan etmek istiyoruz. Önemli olan dostça, centilmence bir maçın geçmesi. İki şehre de yakışan budur."

Yukatel Kayserispor ile Demir Grup Sivasspor'un karşı karşıya geleceği 60. Ziraat Türkiye Kupası finali 26 Mayıs 2022 Perşembe günü saat 20.45'te başlayacak.

Geri
İleri