TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Necla Güngör: "Kadın futboluna yapılan yatırımların karşılığı gelecek" 15.09.2021
Necla Güngör: "Kadın futboluna yapılan yatırımların karşılığı gelecek"
Dünya Kupası grup eleme maçında yarın Alanya'da Portekiz ile karşılaşacak olan Kadın A Milli Takımımızda Teknik Direktör Necla Güngör Kıragası, karşılaşma öncesi açıklamalarda bulundu.

Turkcell Kadın Futbol Ligi'nin 6 Mayıs 2021 tarihinde sona erdiğini ve o tarihten beri yaptıkları kamplarla oyuncuları Portekiz maçına hazırladıklarını belirten Necla Güngör Kıragası, "Haziran ve temmuz aylarında kamplar düzenledik, hazırlık maçları yaptık. Oyuncularımızı hazır tutmaya çalıştık. Şu ana kadar hiçbir sıkıntımız ya da sakatımız yok çok şükür. Keyifli bir kamp dönemi geçirdik. İstediklerimizi oyuncularımızdan aldığımızı söyleyebilirim. Fitness anlamında çok daha üst seviyede olduğumuzu düşünüyorum. Avrupa Şampiyonası elemelerinde oynadığımız son maç olan Rusya karşılaşmasındaki fitness seviyemizi koruyup, üstüne ekleyerek yarın Portekiz'in karşısına çıkacağız. Yeni gelen oyuncularımız var. Onları oyun mentalitemize adapte edeceğiz. Biraz daha bir arada oynamalarını sağlamış olacağız. Pandemide hiçbir sıkıntı yaşamadık çok şükür. Kendimizi çok iyi koruduk. Şu dakikaya kadar bir problem gözükmüyor." ifadelerini kullandı.

Turkcell Kadın Futbol Ligi'nden sonra kadın futboluna ilginin çok arttığını, Fenerbahçe ve Galatasaray gibi kulüplerin de işin içine girdiğini hatırlatan Kadın A Milli Takım Teknik Direktörü, "Milli Takımlardaki yapılanmalarımız, Futbol Gelişim Direktörümüz Oğuz Çetin'in yönetimle olan köprüyü daha da güçlendirmesi, Sayın Başkanımız Nihat Özdemir'in ve Sayın Hamit Altıntop'un çok büyük destekleri büyük bir sinerji yarattı. Süper Lig kulüplerinin kadın futboluna ciddi bir yönelimi var. Başvurular sonrası yeni statüyü hazırlamak, istenen şartları ortaya koymak biraz süre alacak. Umut ediyoruz ki kasım ayı gibi liglerimiz başlasın ve futbolcularımız maç ritimlerini yakalasınlar." dedi.

Yarınki rakibimiz Portekiz'in kadın futboluna çok büyük yatırım yaptığını ve çok güçlü bir takım olduğunu ifade eden Necla Güngör Kıragası, ''6 torba var. Biz 5. torbadan katılıyoruz. Rakibimiz Portekiz 2. torbadan katılıyor. Avrupa'daki yerimizi mukayese ettiğimiz zaman bizden 3 seviye daha daha önde gözüken bir takım. Kadın futboluna önemli destek veren, kadın futbolu yapılanmasına ciddi yatırım yapan ve oyuncularını yurt dışında oynatan bir takıma karşı oynayacağız. En son Avrupa Şampiyonası play-off'unda Rusya'ya yenildiler. O dönem birçok oyuncuları Covid oldu ve eksik çıktılar. 4 Eylül 2021 tarihinde Portekiz'de kadın futbolu ligleri başladı. Birçok oyuncuları yurt dışında forma giyiyor. O oyuncular zaten yurt dışında lig oynuyorlar; yani hazırlar. 30 kişilik geniş bir kadroyla geldiler. İyi bir takıma karşı oynayacağız. Çok mücadele eden, iyi oyunculardan kurulu bir takım Portekiz. Maçı domine etmek isteyeceklerdir. Biz de onların oynadığı oyunu bozarak kendi oyunumuzu kabul ettirmeye çalışıp, kendi varyasyonlarımızla sahada olmak isteyeceğiz." yorumunu yaptı.

Alanya'ya geldiklerinde kaldıkları otelde düzenlenen karşılama törenini kendisinin ve oyuncularının hiçbir zaman unutamayacağını vurgulayan Necla Güngör Kıragası, "Dün benim ve oyuncularım için unutulmaz bir andı. Çünkü sahiplenilmek ve değer görmek kişiyi çok motive eden, özellikle oyuncuların üzerinde pozitif ivme yaratan bir durum. Bu kadar çok destek görmek bizi ayrıca motive ediyor. Oyuncularımın hangisiyle konuşursanız konuşun buradaki ilgi ve destekten etkilendiklerini söylüyorlar." diye konuştu.

Ana hedefimiz 5. torbadan yukarı çıkmak

Portekiz maçını Sports TV'nin naklen yayınlayacak olmasına da değinen Necla Güngör Kıragası, konuşmasını şöyle tamamladı: 

"Maçın canlı yayınlanacak olmasının oyuncular üzerinde büyük bir katkısı var. Televizyonda izleniyor olmak oyuncuyu biraz strese soksa da aynı zamanda oyuncunun kendi performansının üzerine çıkmasını sağlayan bir durum. İnsanların maç izlemesi oyuncularım üzerinde olumlu etki yaratırken, izleyenler Portekiz gibi iyi bir takım karşısında futbolcularımızın nasıl bir mücadele verdiğini görme şansını bulacaklar. Maçın canlı yayınlanması bu açıdan bizim için çok büyük bir önem taşıyor. İzleyen herkesin de bizim kızlarımızın mücadelesini görüp daha fazla destek olacaklarını düşünüyorum. Sürpriz bir takımımız var. İyi bir ekibimiz var. Oyuncularımız çok inanıyor. Son zamanlarda kadın futboluna yapılan yatırımlardan sonra çok daha fazla istekliler. Her an her şey olabilir gibi görünüyor grupta. Grubumuzda yer alan Almanya, kadın futbolunda dev bir ekol. Gruptaki liderliği bırakmayacak diye düşünüyoruz. Portekiz çok güçlü bir takım. Ama biz de varız demeliyiz. Bunu demek için de yarınki maçı iyi başlayıp iyi bitirmek istiyoruz. Grupta ilk sırayı alan takımlar direk çıkıyor. En iyi ikinciler de kendi aralarında play-off oynayacak. Böyle bir sistematiği var yeni düzenin. Üçüncü sırayı alanlar çıkamıyor. İlk iki içinde olmamız lazım. Ama ana hedefimiz şu: Biz şu an 5. torbadayız. Bu torbadan yukarı zıplamamız lazım. Torbamızı yükseltmemiz lazım. 3. torbadan gelsek mesela altımızda 2 tane daha bizden alt seviyede takım olacak. Gruba baktığımız zaman Sırbistan da, Portekiz de, İsrail de bizim maçlarımıza garanti galibiyet gözüyle bakıyor. Ama biz bunu tam tersine çevirip gruptaki durumumuzu en iyi yerde bitirip, sıralamamızı yukarıya taşımak istiyoruz."

Orjinal boyutları için tıklayınız
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.