TR
EN
Riva'da Düzenlenen UEFA WU16 Dostluk Turnuvası Sona Erdi 18.04.2024
Rivada Düzenlenen UEFA WU16 Dostluk Turnuvası Sona Erdi
Geri
İleri
Dünyanın farklı ülkelerinin genç oyuncularını, dostluk turnuvalarında bir araya getirmek ve bu oyunculara farklı deneyim kazandırmak isteyen UEFA'nın, Hasan Doğan Millî Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde U16 Kız Millî Takımlar arasında düzenlediği UEFA WU16 Dostluk Turnuvası'nda son maçlar oynandı.

Final müsabakasında A Grubu birincisi Amerika Birleşik Devletleri ile B Grubu birincisi Paraguay'ın karşı karşıya geldiği turnuvanın şampiyonu, golsüz eşitlikle geçilen normal sürenin ardından seri penaltı atışları sonucu Paraguay'ı 4-2 mağlup eden Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Hasan Doğan Millî Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde oynanan müsabakayı Kazakistan Futbol Federasyonu Başkanı Adilet Barmenkulov ve UEFA Ulusal Federasyonlar Komitesi Üyeleri tribünden takip etti.

Final maçının ardından gerçekleştirilen kupa ve madalya seremonisinde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt, Millî Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, Hukuk, Kadın Futbolu ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Müderrisgil ile Kadın A Millî Takım Teknik Direktörü Necla Güngör Kıragası'nın yanı sıra UEFA Ulusal Federasyonlar Komitesi Başkanı Servet Yardımcı ve UEFA Ulusal Federasyonlar Direktörü Zoran Laković de yer aldı.

Mehmet Büyükekşi: "Türkiye'de kadın futbolunun ilerlemesi için projeler geliştiriyoruz"

Kupa ve madalya seremonisinin öncesinde bir konuşma yapan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Türk futbolunun evine hoş geldiniz. UEFA Dostluk Turnuvaları'nın ilkine ev sahipliği yapmak Türkiye Futbol Federasyonu için büyük bir mutluluk ve onurdur. Riva'da şimdiye kadar düzenlenen en büyük uluslararası etkinlik olan bu organizasyonda Botswana, Çin, Paraguay, Uganda, ABD, Vietnam ve Galler'den U16 millî takımlarını ağırladık. Kadın futbolunun anlamının, öneminin ve değerinin farkında olan Türkiye Futbol Federasyonu olarak Türkiye'de kadın futbolunun ilerlemesi için projeler geliştiriyor ve sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

"Becerilerinizi, bilginizi ve güzel kültürlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz"

Turnuvanın her yönüyle verimli geçtiğinin altını çizen Başkan Büyükekşi, "Son on gün boyunca becerilerinizi, bilginizi ve güzel kültürlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Maçları izlemekten ve sizi saha içinde ve saha dışında etkileşim içinde görmekten gerçekten mutlu oldum. Organizasyonun mükemmel bir şekilde geçmesini sağlayan profesyonel çalışanlarımıza, hakemlere ve turnuva direktörüne kadar tüm emek verenlere teşekkür ederim. Bu gerçek bir ekip çalışmasıydı ve bunun için hepinize teşekkür ediyorum. Ev sahibi olarak bize güvendikleri için UEFA'ya ve ulusal federasyonlara teşekkür ederiz. Madalyaların ve kupanın takdimi esnasında TFF Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt, Millî Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop ile Hukuk, Kadın Futbolu ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Müderrisgil bizlerle olacak. Ayrıca Kadın A Millî Takım Teknik Direktörümüz Necla Güngör Kıragası da bize katılacak." şeklinde konuştu.

"Kariyerinizde arkadaşlıkların ve karşılıklı öğrenmenin önemini asla unutmayın"

Dostluk ve iletişimin futboldaki önemine değinen Başkan Büyükekşi, "Turnuvayı şampiyonlukla tamamlayan Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere turnuva ikincisi Paraguay'ı, turnuva üçüncüsü Çin'i, turnuva dördüncüsü U16 Kız Millî Takımımızı ve bu organizasyonun birer parçası olan tüm takımları tebrik etmek istiyorum. Önümüzdeki hafta Belarus'ta düzenlenecek olan UEFA Dostluk Turnuvası'nda da millî takımımıza şimdiden başarılar diliyorum. Sözlerime son verirken size son bir mesaj ileteceğim: Kariyerinizde arkadaşlıkların ve karşılıklı öğrenmenin önemini asla unutmayın. Hepinize ülkelerinize güvenli yolculuklar ve gelecek için iyi şanslar diliyorum. Yolunuz açık olsun. Sizleri sevgiyle selamlıyorum." diyerek sözlerini noktaladı.

U16 Kız Millî Takımımız turnuvayı dördüncü olarak tamamladı

Öte yandan, üçüncülük maçında Çin ile karşılaşan U16 Kız Millî Takımımız, rakibine 1-0 yenildi ve turnuvayı dördüncü olarak tamamladı. Mücadelenin tek golünü 59. dakikada Ye Xinyi kaydetti.

Karşılaşmayı Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, FIFA, UEFA İlişkileri ve Dış İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Eröğüt, Millî Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, Hukuk, Kadın Futbolu ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Müderrisgil, UEFA Ulusal Federasyonlar Komitesi Başkanı Servet Yardımcı, TFF Genel Sekreteri Taner Senseven, Dış İlişkiler ve Millî Takımlar İdari Direktörü Buğra İmamoğulları, Kadın Futbolu Direktörü Eren Şenyaprak, Kadın A Millî Takım Teknik Direktörü Necla Güngör Kıragası, Genç Millî Takımlar Koordinatörü Selman Coşkun, Ümit Millî Takım Teknik Direktörü Levent Sürme ve U15 Kız Millî Takım Teknik Direktörü Nazlı Ceylan Demirbağ tribünden izledi.

Stat: Hasan Doğan Millî Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri

Hakemler: Ege Doruk, Emirhan Tercan, Yunus Öncebe, Oğuzhan Demir

Türkiye: Esra Yarım, Yaren Beyazgül, İsra Sıla Gümüştekin, Mevlüde Melek Okuyan, Burcu Özsoy, Buket Özsoy (Dk. 76 Sibel Köksal), Mervenur Taşucu, Yaren Ersen, Sıla Çiğdem (Dk. 57 Alara Türkkan), Beyza Tekgündüz (Dk. 71 Büşra Coşar), Elif Ceren Mutlu

Çin: Yu Qianna, Wang Yiqian, Nong Chunyan (Dk. 57 Sun Tantong) Li Runyi, Pan Sudan, Gao Yuanyuan, Qu Yiluo (Dk. 62 Zhao Jiayi), Ye Zhiliang, Ye Xinyi (Dk. 69 Zhan Yaqi), Fang Zhenzhu (Dk. 46 Shu Xiwen), Yang Ruixue

Gol: Ye Xinyi (Dk. 59)

Sarı Kartlar: Qu Yiluo, Gao Yuanyuan (Çin)

Turnuvada Vietnam beşinci, Uganda yedinci oldu

Günün diğer sıralama maçlarında ise B Grubu dördüncüsü Uganda, A Grubu dördüncüsü Botswana'yı 3-2 mağlup ederek turnuvayı yedinci sırada bitirirken, A Grubu üçüncüsü Vietnam ise, normal süresi 1-1 sona eren maçta B Grubu üçüncüsü Galler'i seri penaltı atışları sonucu 4-3 yenerek beşinci oldu.

Oynanan tüm maçların sonrasında gerçekleştirilen kupa ve madalya seremonisinin ardından turnuvada yer alan tüm takımlar ve izleyiciler, tesislerde düzenlenen akşam yemeği organizasyonunda bir araya geldi.

Geri
İleri