TR
EN
Milli Takımlar » Plaj Futbolu Milli » Plaj Futbolu Milli Takımı Detay Sayfası
Emrah Aykurt: Portekiz'deki turnuvalar plaj futbolunda pandeminin izlerini sildi 27.06.2021
Emrah Aykurt: Portekizdeki turnuvalar plaj futbolunda pandeminin izlerini sildi
Plaj Futbolu Millli Takımımızın Teknik Direktörü Emrah Aykurt, Portekiz'in Nazare kentinde düzenlenen ve ülkemizin katıldığı Avrupa A Ligi müsabakaları ile Dünya Kupası Avrupa Elemeleri maçlarını değerlendirdi. Avrupa A Ligi müsabakalarında Türkiye'nin Rusya, İspanya ve Belarus ile aynı grupta olduğunu hatırlatan Aykurt, "Bunun öncesinde Türkiye'de 2 hafta kamp yaptık. Ancak pandeminin tümü, plaj futboluna çok büyük darbe vurdu. Oyuncularımız en son 2019 yılının Ağustos ayında maç yapmıştı. O tarihten bu kamp başına kadar bireysel antrenmanlarla kendilerini hazır tutmaya çalıştılar" ifadelerini kullandı.  

Avrupa A Ligi elemelerindeki rakiplerimizin pandemi sürecine değinen Emrah Aykurt, "Belarus mart ayından beri Antalya'da kamp yapıyor; hazırlık maçları oynuyor. Rusya, plaj futbolunda 2 defa Dünya Şampiyonu oldu ve şubat ayından beri liglerine dolu dizgin devam ediyorlar. İspanya'nın ise tüm oyuncuları; dünyanın değişik ülkelerinde, değişik liglerde forma giyiyor. Biz Avrupa A Ligi'ne bu şartlar altında hazırlandık. Rakiplerimizle yaptığımız maçlarda mağlup olduk. Futbol Gelişim Direktörümüz Sayın Oğuz Çetin bu süreçte bizden desteğini hiç esirgemedi ve pandemi dönemi sonrasında bu müsabakaların Milli Takımımız için normale dönüş niteliği taşıdığını; moral ve motivasyonumuzu en üst düzeyde tutmamız gerektiğini özellikle tüm takıma hissettirdi. Bizler de bunun telafisini Eylül ayında yine Portekiz'de düzenlenecek olan yükselme grubu maçlarında yapacağımıza inanıyoruz. Avrupa A Ligi ve Dünya Kupası Avrupa elemeleri müsabakaları ile takımımız bu süreçte maç performansını arttırdı" diye konuştu. 

Avrupa A Ligi'nin ardından Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde mücadele ettiklerini hatırlatan Plaj Futbolu Milli Takım Teknik Direktörü Emrah Aykurt, "İlk maçımızı Ukrayna'ya karşı yaptık. Avrupa A Ligi'nde kazandığımız maç performansının etkilerini bu karşılaşmada gördük. Rakibimize 7-5 mağlup olduk ancak oyuncularımız sahada gün geçtikçe gelişen performanslarını ortaya koydular. Son Dünya Şampiyonu Portekiz'e 4-2 kaybettik ancak oyunun son düdüğüne kadar isteyen ve deneyen bir milli takımımız vardı. Bu istek; Kazakistan karşısında 5-1'lik galibiyeti getirdi. Sonrasında Fransa'nın karşısına çıktık. 3-0 geriden gelip maçı 5-5 ile uzatmalara taşıdık. Ancak uzatmalarda bitime son 15 saniye kala şans diyebileceğimiz bir golle maçı 6-5 yitirdik. Turnuvanın başında 2 hafta kampla buraya gelen oyuncularımız; maç performansıyla yavaş yavaş kendisini buldu ve son maçımızda Romanya'yı 10-1 gibi ciddi bir skorla mağlup etti. Burada önemli bir ayrıntıya daha değinmek istiyorum. Oynadığımız rakiplerden Portekiz, Belarus, İspanya, Ukrayna ve Rusya Avrupa kıtasını temsilen; ağustos ayında Moskova'da yapılacak olan Dünya Kupası'na katılma hakkı elde etti. Bu seviyedeki güçlü rakiplerle tam hazır olmadığımız bir dönemde maalesef oynamak durumunda kaldık" dedi. 

Avrupa Ligi A Grubu ile Dünya Kupası Elemeleri'nde oynadığımız 8 maçın takımın üstünde bulunan pandeminin olumsuz etkilerini attığını ifade eden Aykurt, "Bu iki turnuva medyada çok yer aldı. Hem ulusal, hem de sosyal medyadaki yankılarla plaj futbolunun ülkemizde bilinilirliği ve farkındalığı arttı. Bu konu çok önemli. Fransa maçımıza Eric Cantona gibi büyük bir efsane gelip izledi. Dünyada plaj futbolu çok başka yerlerde. Bizim de ülke olarak bu seviyeye çıkabilmemiz için öncelikle bilinilirliği arttırmamız gerekiyor. Şimdi önümüzde eylül ayında Portekiz'de Yükselme Grubu maçları var. Medya ve iletişim kanallarını daha aktif kullanarak plaj futbolunun bilinilirliğini arttırmak ve daha geniş kitlelere yaymak arzusundayız. Umuyoruz ki bu güzel oyuna olan ilgi kısa zamanda daha yüksek seviyelere çıkacak. Bu sayede de oyuncu havuzumuz çok daha geniş ve derin olacak" şeklinde konuştu.
Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız