TR
EN
Milli Takımlar » Plaj Futbolu Milli » Plaj Futbolu Milli Takımı Detay Sayfası
Ozan Yılmaz: "A Ligi'nde Devam Etmek Gelecek İçin Cesaret Veriyor" 24.09.2023
Ozan Yılmaz: "A Liginde Devam Etmek Gelecek İçin Cesaret Veriyor"
Plaj Futbolu Milli Takım Teknik Direktörü Ozan Yılmaz, Avrupa A Ligi Süper Finalleri'nin ardından bir değerlendirme yaptı. Milli takımlar bazında Avrupa A Ligi'nde mücadele etmenin çok büyük bir prestij olduğunun altını çizen Yılmaz, "Geçen sene Moldova'da final oynayarak A Ligi'ne dönmüştük. Bu yıl temmuz ayında 2024 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde mücadele ettikten sonra öncelikli hedefimiz A Ligi'nde kalıcı olmaktı. Bugün bu hedefimizi başarmış bulunuyoruz." diye konuştu. 

"Plaj futbolunun gerçeklerine odaklanalım"

Son Avrupa Şampiyonu İsviçre'yi 7-4 mağlup ettiklerini hatırlatan Ozan Yılmaz, "İsviçre'yi, temmuz ayında 2024 FIFA Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde de yenmiştik. Bu başarımızın tesadüf olmadığını gösterdik. Aslında kumaşı çok iyi olan bir takımız. Burada değerlendirme yaparken, plaj futbolunun gerçeklerine odaklanmamız gerekiyor. A Ligi'nde mücadele ettiğimiz takımların neredeyse tamamı profesyonel plaj futbolu oyuncularından kurulu. Rakip ülkelerde 11 ay Plaj Futbolu Ligleri, turnuvaları, şampiyonaları devam ediyor. Biz ise sadece 25 günde etapların ardından şampiyona yapabiliyoruz. Bu çok büyük bir dezavantaj. Federasyonumuz elinden geleni yapsa da sponsorlar mutlak suretle bu işin içine girmeli. 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyiz. Şehir belediyelerimizin şenlik havasında organizasyonlara talip olması gerekir. Plaj futbolunu bir kültür olarak ülke sathına yaymamız gerekiyor ki küçük çocuklara bu oyunu sevdirebilelim ve ilerleyen dönemde oyuncu havuzumuzu genişletebilelim. Turnuvaya gittiğimiz ülkelerde oyuncularımızdan imza alıyorlar, formalarını istiyorlar. Bu bile küçük ama çok önemli bir örnek." ifadelerini kullandı. 

"Oyuncularımız gönüllülük esasıyla ter döküyor"

Takımdaki oyuncuların sadece gönüllülük esasıyla milli takıma geldiklerinin altını çizen Plaj Futbolu Milli Takım Teknik Direktörü, "Bu çocuklar bu işten para kazanmıyorlar. Hepsi geçinmek için farklı meslek gruplarında çalışıyorlar. Milli takıma sadece bayrağımız ve milli formayı giyme hevesiyle geliyorlar. Ligin olmadığı 11 ay boyunca kendileri; verdiğimiz programlar dahilinde bireysel antrenman yaparak formda kalmaya çalışıyorlar. Biz de yapabildiğimiz kadar kamp yapmaya çalışıyoruz. Rakipler 11 ay plaj futbolu oynarken, biz 11 ay yapılan antrenmanlarla mücadele ediyoruz ve buna rağmen Avrupa'da hem A Ligi'ndeyiz; hem de 11. Sıradayız. Yeni sezonda daha üst sıralara çıkmak istiyoruz." şeklinde konuştu. 

"Plaj futbolu, Avrupa'da büyük bir kültür"

İtalya'daki A Ligi maçlarında rakiplerin tümüyle başa baş bir mücadele sergilediklerini ifade eden Ozan Yılmaz, "Yenilgiler aldık evet ancak sonuçlara baktığımız zaman hep tek farklı yenilgiler… Başa baş bir mücadele sergiledik. Son dakikaya kadar maçı taşıyoruz ancak bireysel hatalarla maalesef maçları kaybedebiliyoruz. Bunlara çözüm arıyoruz. Avrupa'da plaj futbolu büyük bir kültür. İtalya-Portekiz maçında tribünlerin tamamı doluydu. Yer bulamayıp ayakta izleyen çok insan oldu. Bu görüntülerin ülkemizde de olmasını istiyoruz. Bu sporun daha görünür olması için Türkiye Futbol Federasyonu gerçekten elinden gelen her şeyi yapıyor. Futbol Gelişim Direktörümüz Oğuz Çetin ilgiyi yüksek tutmak için sürekli projeler geliştiriyor. Ancak tekrarlamak istiyorum ki sponsorların bu işe mutlak suretle girmesi gerekiyor. İlgi artmalı ki oyuncu havuzumuz da artabilsin ve böyle böyle gelişelim." dedi. 

"NEOM Cup'ta dünya devleriyle karşılaşacağız"

Türkiye'nin tüm olumsuzluklara rağmen Avrupa'da verdiği mücadele ile saygı duyulan bir takım olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Ekim ayı sonunda Suudi Arabistan'da çok prestijli bir organizasyon olan NEOM Cup 2023'e davet edildik. Burada dünya 1 numarası Brezilya, Japonya, İspanya gibi çok iyi takımlarla mücadele edeceğiz. Bu turnuvaya çok sayıda takım katılmak için başvuruyor ancak sadece 8 takım alınıyor. 1'i de biziz. Bu turnuva bize çok büyük bir deneyim ve vizyon katacak. Bu turnuvanın ardından yeni sezon hazırlıklarına başlayacağız. Genç oyuncularımız var. Plaj Futbolu Süper Finallerimizden de tespit edeceğimiz yeni oyuncularla kadromuzu geliştirmek istiyoruz. Bizlerden desteklerini esirgemeyen, Riva'daki tesislerimizde bulunan plaj sahamızı yenileyen Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Yönetim Kurulu, Futbol Gelişim Direktörümüz Oğuz Çetin ve tüm profesyonellerimize teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız