TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Sağlık Kurulu » Sağlık Kurulu Haber Detay
Başkan Aydınlar: "Sağlık eğitimlerini daima destekleyeceğiz" 27.12.2011
Başkan Aydınlar: "Sağlık eğitimlerini daima destekleyeceğiz"

TFF Sağlık Kurulu tarafından, kulüplerin sağlık ekiplerinde çalışanlara yönelik verilen eğitim kurslarından "Bilgi Yenileme Kursu" WOW Hotel İstanbul'da yapıldı. Kursun son gününde Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar da bir konuşma yaparken, "Türkiye Futbol Federasyonu'nun Sağlık Vizyonu" başlıklı oturuma TFF Başkanvekili Lutfi Arıboğan ve TFF Sağlık ve Dopingle Mücadele Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Taşer katıldı. Konuşmaların ardından Başkan Aydınlar ve Başkan Vekili Lutfi Arıboğan'a plaket verildi.

TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar: "2008 yılından bu yana, önce TFF Sağlıktan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi olarak, son 6 aydır da TFF Başkanı kimliğimle, çok değer verdiğim ve destek olmaya çalıştığım bu eğitimler profesyonel takımların önemli parçalarından olan sağlık ekiplerinin bilgi ve tecrübesini artırmaya tartışmasız bir katma değer katıyor" dedi.

Sağlıkta en önemli unsurun ''etik değerler'' olduğunu ifade eden Aydınlar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Maalesef futbolumuzda bu değerler ayaklar altında. Sizler futbolun içindeki sağlık profesyonelleri olarak, bu etik değerleri olması gereken yere getirmede, bizim en büyük destekçimiz olmalısınız. Son 6 aydır TFF başkanlığı yapıyorum. Türk futbolu bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş, çok zor bir süreçten geçiyor. Bu bizim aslında ülke adına büyük şanssızlığımız, dünyanın futbolda en büyük sorunlarını yaşayan bir ülke. Böylesine zorlu bir süreçten geçerken bu tür eğitimler, futbolun gelişmesi adına atılan her türlü adım, bizi mutlu ediyor. Dedikoduların, çirkin söylemlerin, tapelerin, iddiaların dışında bir gündem yakalamak, Türk futbolunda çok zor hale geldi.''

Aydınlar, "3.sezonuna giren eğitim programının sonuçları Türkiye Futbol Federasyonu olarak bizleri memnun ediyor. Çalışmalarından dolayı başta Sağlık Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Taşer olmak üzere tüm kurul üyelerine teşekkür ediyorum. TFF olarak bu türlü eğitimlerin her zaman arkasında ve destekçisi olacağız. Final olacak bu eğitim, sağlık ekipleri açısından da çok önemli bir fırsat. Özenli ve iyi planlanmış olan, Türk Futbolunun bütün sağlık ekiplerini bir araya toplayarak enerjik, modern ve son derece bilimsel bir eğitim ortamı oluşturan bu projelerin, ülkemiz futboluna katkısının çok büyük olacağını düşünmekteyim"  şeklinde konuştu.

Arıboğan: "UEFA'nın bile çalışmalarında bizleri örnek alması, gittiğimiz yolun doğruluğunu kanıtlıyor"

TFF Başkan Vekili Lutfi Arıboğan'ın oturumda yaptığı konuşmanın tam metni ise şöyle: "1 yıllık bir aradan sonra yine bir devre arası sağlık kursunda sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Açıkçası son 3 yılda, sağlık ve sağlık çalışanları başlığı altında yapılan çalışmalar, bu süre içerisinde yürüttüğüm TFF Başkanvekilliği sürecinin en başarılı işleri arasında yer almakta.

Kulüplerde spor psikoloğu, beslenme uzmanı ve performans uzmanı bulundurulmasını talimatlarla mecburi hale getirdik. Başlarda tepki de çekti ancak özellikle uluslararası düzeyde aldığımız takdirler ve UEFA'nın bile çalışmalarında bizleri örnek alması, gittiğimiz yolun doğruluğunu kanıtlıyor. .
 
Sağlık sektöründen değilim ama 30 yılı aşkın milli sporculuk ve yöneticilik geçmişim de en çok zaman geçirdiğim, en yakından gözlem yapma fırsatı elde ettiğim kesim sağlık ekipleri oldu. Sağlık konusu, benim aktif sporculuk dönemimde daima önem verildiği söylenen ama bir o kadar da ihmal edilen bir alandı. Ancak bugün, hem federasyonun hem de kulüplerin yatırımları ile bu konu da tesisleşme gibi, altyapı gibi kaynak aktarılan, önem verilen bir başlık haline geldi. Mehmet Ali Aydınlar gibi sağlık sektöründe lider olan birinin de Federasyon başkanı olması çok önemli. Sağlık artık ihmal edilen bir konu olmamalı.

625 profesyonel sertifikalandı

TFF Sağlık ve Dopingle Mücadele Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Taşer de eğitimlere katılan sağlık ekipleri çalışanları ve kulüplerden, geçen sezonki eğitimler ile ilgili alınan geri dönüşümler de, yapılan çalışmaların başarısını ortaya koyduğunu belirtti. Altıncısı düzenlenen bu eğitimlerde şimdiye kadar 625 kişi sınavlardan başarılı olarak sertifika aldığını ve takımlarda çalışma yeterliliğine ulaştığını belirten Ömer Taşer,  sertifikalı 390 masör, 160 doktor ve 75 fizyoterapistin profesyonel kulüplerde istihdam edilmesinin kulüplerin ilgisini gösterdiğini söyledi.

Ömer Taşer: "TFF olarak, tüm Avrupa ülkeleri içinde Sağlık Eğitim Programında öncülük yapmaktayız. FIFA Sağlık Departmanı da, bu çalışmalarımızdan haberdar oldu ve ülkemize gelerek çalışmaları yerinde gözlemleyerek takdirlerini iletti. Bu seminerde dün işlenen ana konu FIFA tarafından başlatılan "11+" isimli bir egzersiz programı idi. FIFA, sporcuların yaralanmalarını önlemek ve en alt seviyeye çekmek için bu programın üzerinde önemle duruyor ve tüm federasyonlarda hayata geçirilmesini istiyor. Türkiye Futbol Federasyonu olarak bu yayını kendi diline çevirip, eğitimini veren ilk ülkelerden biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz" dedi.

FIFA'nın yeni başlattığı "11+" uygulaması hakkında bilgi verildi

Kursun ilk gününde 1. 2. ve 3. Basamak Eğitim Kurslarına ve sınavlarına katılamayanlar ile katıldığı sınavlardan başarısız olanlar için de telafi sınavı yapıldı. Sınavın ardından Dr. Çetin İşlegen ve Dr. Tahsin Beyzadeoğlu başkanlığında "Yaralanmaları önlemek için komple ısınma programı başlıklı oturum düzenlendi. Öğle yemeğinin ardından 2 ayrı oturumda Bülent Bayraktar başkanlığında, FIFA'nın yeni başlattığı "11+" uygulaması hakkında bilgi verildi.
 

Geri
İleri
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.