TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
Büyük coşku 21.06.2008
Büyük coşku

Türkiye'nin, 13. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Hırvatistan'ı eleyerek yarı finale çıkması, başta İstanbul, Ankara ve İzmir'de olmak üzere tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutlandı.  Yabancı basın Türkiye'nin zaferini manşetlere taşırken, internet sitesi forumlarında dünyanın dört bir yanından Türkiye'ye Avrupa Şampiyonluğu  için başarı dilekleri yağdı.

Maçın sona ermesinin ardından İstanbul'da Taksim Alanı'nı dolduran vatandaşlar, araçlarıyla konvoy oluşturarak tur attı. Meşaleler yakarak sevinç gösterileri yapan vatandaşlar, alanı ''Türkiye'' sloganlarıyla inletti.

Davul zurna eşliğinde halaylar çeken vatandaşların kutlamalarına turistlerin de eşlik ettiği görüldü. Polis ekipleri, kutlamalar dolayısıyla Taksim Alanı ve çevresinde önlem aldı. Milli takımın başarısı, kentin diğer önemli meydan ve caddelerinde de coşkuyla kutlandı. Öte yandan, Kuruçeşme Arena'da milli maçı dev ekrandan izleyen çok sayıda vatandaş da maçın ardından büyük sevinç yaşadı. Milli takımın galibiyeti nedeniyle havai fişek gösterisi yapıldı.

Maçın bitiminden sonra Ankaralılar da galibiyet sevincini başkent sokaklarına taşıdı.

Binlerce Ankaralı, Türk bayraklarıyla Kızılay'a gelirken, sürücüler de klakson çalarak sevince ortak oldu. Her galibiyet sonrası olduğu gibi yine Ankara polisi, başta Kızılay olmak üzere halkın yoğun olarak bulunduğu ana arterlerde geniş güvenlik önlemleri aldı. Başkentlilerin herhangi bir şekilde zarar görmemesi için başta yunus ekipleri olmak üzere ana arterlerde kaldırım kenarlarında güvenlik şeridi oluşturularak trafik akışı sağlandı. Emniyet yetkilileri, maç sonrasındaki kutlamalar sırasında vatandaşların temkinli ve dikkatli olmalarını, kutlama aracı olarak silah kullanılmamasını istediler.

Türk Milli Takımı'nın galibiyeti, İzmir'de de coşkuyla kutlandı. Maçı Kordon'daki kafelerde izlemeyi tercih eden İzmirliler, maçın normal süresi boyunca gergin dakikalar yaşadı. Hırvatistan'ın atakları sırasında heyecanlandıkları gözlenen izleyiciler, zaman zaman hakemin verdiği kararlara da tepki gösterdi. Maçın uzatma dakikalarında milli takımın yediği golle üzülen İzmirliler, milli takımın bulduğu beraberlik golüyle coştu. Ay-yıldızlıların galibiyeti diğer illerde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Maçın bitişinin ardından birçok Avrupa kentinde de gurbetçi vatandaşlar zaferi kutladı.

 

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.