TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 


 
Grassroots Charter'da 5. Yıldıza ulaştık 26.12.2011
Grassroots Charterda 5. Yıldıza ulaştık

Türkiye Futbol Federasyonu, HERKESiçinFUTBOL programı ile 2007 yılında katıldığı Grassroots Charter'ında, 4 yılda aldığı 5 yıldızla en hızlı gelişme gösteren üye ülkelerden biri oldu. HERKESiçinFUTBOL hem kadınların futbola katılımına ve hem de tanıtıma yönelik çalışmaları ile iki yıldıza birden layık görüldü.

UEFA'nın futbolun yaygınlaşması ve fair play olgusunun yerleşmesi adına büyük önem verdiği Grassroots Programını ülkemizde HERKESiçinFUTBOL adıyla hayata geçiren ve ana sponsoru Ülker ile birlikte bu çerçevede birçok önemli proje gerçekleştiren Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA Grassroots Charter'ında bir yılda iki yıldız birden alarak büyük bir aşama kaydetti. Türkiye Futbol Federasyonu, HERKESiçinFUTBOL programı ile 2007 yılında katıldığı Grassroots Charter'ında, 4 yılda aldığı 5 yıldızla en hızlı gelişme gösteren ülkelerden biri oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu, Ülker ile birlikte HERKESiçinFUTBOL programı kapsamında her yıl farklı kategorilerde, farklı coğrafyalarda yüzlerce turnuva ve etkinlik gerçekleştiriyor. 2009 yılında ülkedeki tüm futbol faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için kayıt altına alınması gereğiyle ortaya çıkan HERKESiçinFUTBOL lisansı sayısı ise 3 yıl içinde 0'dan 315 bine ulaştı. Ülker'in desteği ile HERKESiçinFUTBOL programı kapsamında çocuklara yönelik pek çok proje geliştirildi ve engelli futbolu alanında yapılan projelerle kısa sürede 3. yıldıza ulaşıldı.

2011 yılında dördüncü yıldız hedefiyle yola çıkan program kapsamında yapılan faaliyetler, Ağustos ayında İstanbul'a gelen UEFA Grassroots panel üyesi Willie Hink tarafından değerlendirildi. Yapılan değerlendirmeler sonucu TFF hem kadınların futbola katılımına ve hem de tanıtıma yönelik çalışmaları ile iki yıldıza birden layık görüldü.

315 bin: HERKESiçinFUTBOL lisansı alan kişi sayısı
85: Kız futbol okullarının düzenlendiği merkez sayısı
81: MEB ile birlikte düzenlenen okul kız turnuvalarının yapıldığı il sayısı
40 bin: Yurt genelindeki irili ufaklı diğer turnuvalarındaki kadın katılımcı sayısı
25: Hürriyet Treni işbirliği ile yapılan futbol aktivitelerinin gerçekleştiği il sayısı
20 bin: Enis Fosforoğlu Tiyatrosu tarafından sergilenen Futbol Sadece bir Oyundur tiyatro oyununu seyreden çocuk sayısı

Bunların yanısıra; HERKESiçinFUTBOL programının yurt genelinde duyurulması için yapılan HiF dergisi, HiF günü etkinlikleri, Ülker HiF Fotoğraf Yarışması, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri UEFA'dan tam not aldı.

Başkan Aydınlar: "5 yıldızlık başarı gururlandırdı"
HERKESiçinFUTBOL'un bu başarısının gurur verici olduğunu belirten TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar "Futbolumuzun temeli olan HERKESiçinFUTBOL programının 4 yılda ulaştığı nokta gurur verici. 5 yıldıza oluşan bu program ile ülke sathında futbol oynamak isteyen herkesi, özellikle  de çocukları futbolla buluşturup  onlara Fair-Play duygusunu aşılamaya çalışıyoruz. Farklı etkinliklerle futbola katılımını sağlamaya çalıştığımız kızlarımız ve kadınlarımızın da sayısının artıyor olması ve onların da futbol ailesinin bir parçası olması bizim için mutluluk verici. Güzel oyunun en önemli parçalarından biri HERKESiçinFUTBOL'un başarısı bizleri  futbolumuzun geleceği için umutlandırıyor." dedi.

Tolunay Kafkas "Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz"
UEFA Grassroots Charter'ında 5. yıldızı almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten TFF Futbol Gelişim Direktörü Tolunay Kafkas "Bundan önce yapılan çalışmalar için emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz. UEFA yıldız sisteminin en kapsamlı olanı altıncı yıldız. Bu nedenle çalışmalarımızı arttırarak sürdürmemiz gerekiyor. Organizasyon yapımızı da buna göre yeniledik. Altıncı yıldızın temeli de ülke genelinde çocuk futbolunun düzenli gelişebileceği bir sistem kurmak. Bu hem sağlıklı nesillerin gelişimi hem de futbolumuzun geleceğinde ulusal başarıları sağlamak açısından çok önemli. Altıncı ve yedinci yıldızı almak, bu çalışmaların sürdürülebilirliğini göstermek adına önemli. Hedefimiz başta çocuklar olmak üzere, futbolun daha geniş kitlelerce düzenli olarak oynanmasını sağlamak" diye konuştu.

Zuhal Şeker: "Türk sporunun geleceği olan çocuklara yatırım yapıyoruz"
Kurum olarak öncelikli hedeflerinin çocukların hayatında fark yaratmak, başta fiziksel ve kültürel olmak üzere çok yönlü gelişimlerine katkıda bulunmak olduğunu belirten Yıldız Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker, "Altyapıya ve en önemlisi hareket eden, sporu seven nesiller yetişmesine büyük önem veriyoruz. Haziran 2007'den bugüne Türkiye Futbol Federasyonu ile gerçekleştirdiğimiz farklı projelerle çocukları eğitmeye, iyi sporcular ve sporseverler yetiştirmeye çabalıyoruz. Bu çalışmaların sonucu olarak UEFA Grassroots Charter'ında beşinci yıldızın alınmasından dolayı mutluluk duyuyoruz." diye konuştu.

UEFA tarafından 2004 yılında oluşturulan Grassroots Charter yıldız sisteminde, ülkelerin Grassroots faaliyetleri değerlendiriliyor. Bu sisteme üye olan ülkeler, bir yıldızlık temel seviyeden başlayarak kadın futbolu gelişimi, engelliler başta olmak üzere sosyal sorumluluk projeleri, katılan kişi sayısı ve Grassroots faaliyetlerinin teşvik edilmesi konularındaki çalışmalarıyla birer yıldız almaya hak kazanıyor.

Site İçi Arama
Detaylı Arama
E- Bülten

 
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.