TR
EN
E- Bülten

UEFA Playmakers Programı'nda Antrenör Adaylarının Eğitimleri Başladı 26.11.2022
UEFA Playmakers Programında Antrenör Adaylarının Eğitimleri Başladı
Geri
İleri
Türkiye Futbol Federasyonu, Disney'den ilham alınarak tasarlanan ve UEFA'nın kadın futbolu stratejisi kapsamında 2020 yılında başlattığı Playmakers Programı'nda antrenör olarak yer alması planlanan adayların eğitimine başladı. İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile yapılan iş birliği kapsamında, ilk grupta yer alan adaylar, 24 Kasım Perşembe günü online, 25 Kasım Cuma günü ise yüz yüze eğitim aldı.

Mayıs ayında UEFA'nın düzenlediği Playmakers Antrenör Eğitimcisi  Programı'nı tamamlayan Kadın Milli Takımlar Teknik Ekibinin yürüttüğü eğitimlerde, Playmakers felsefesi ve metodolojisi interaktif çalışmalarla adaylara aktarıldı. Beş farklı gruba yapılması planlanan eğitimlerin aralık ayı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

UEFA, '2019-2024 Time for Action' sloganıyla kadın futbolu stratejisini hayata geçirdiğinde ana hedeflerinden biri 2024 yılına kadar kayıtlı kadın futbolcu sayısını ikiye katlamaktı. Bu strateji ve hedefler doğrultusunda Disney'in dünyaca ünlü hikaye anlatıcılığını kullanan ve çocukların spora başlamasında hikaye anlatıcılığının pozitif rolünü gösteren akademik araştırmalardan ilham alan Playmakers, UEFA'nın üyesi olan ulusal federasyonlarla hayata geçiriliyor. Özellikle daha önce futbol oynamamış beş ile sekiz yaş arası kızları hedefleyen programın, kız çocuklarını ilk kez futbolla tanıştıran ve kızların düzenli olarak oynamaya devam etmelerine olanak sağlayan yeni bir yöntem olması planlanıyor.

Fiziksel aktivite, takım oyunu, hayal gücü

Geleneksel futbol programlarının aksine Playmakers'ın antrenman seansları, Disney filmlerinin anlatılarını takip ediyor. Özel toplar, yelekler ve huniler içeren malzemeler ve özel eğitilmiş antrenörler eşliğinde katılımcılar; Lastik kız, Elsa, Anna ve Moana gibi popüler karakterlerin rollerini oynayarak filmlerin sahnelerini fiziksel aktiviteler, takım oyunu ve hayal güçleriyle birlikte canlandırıyor.

Playmakers, ilk antrenman seanslarında kızların fiziksel aktivitelerdeki özgüvenini inşa etmeye odaklanıyor, yaratıcı düşünmeyi teşvik ediyor ve arkadaşlarıyla kolayca iletişim kurabilmelerini sağlıyor. İleriki antrenmanlarda ise kızları temel futbol becerileri ile tanıştırıyor ancak programın sporu eğlenceli kılma amacı devam ediyor.
Playmakers'ın oyun temelli öğrenimi, UEFA'nın görevlendirdiği İngiltere'deki Leeds Beckett Üniversitesi'nin literatür araştırmasını takip ediyor. Bu çalışma, genç kızların spora katılımlarını etkileyen motivasyon faktörlerini akademik araştırmalarla tespit ederek güvenli öğrenme çevresini oluşturacak ideal antrenörlük metotlarını ortaya koydu. Araştırmanın sonuçlarında oyun temelli eğitimin faydaları üzerinde duruluyor.

Geri
İleri