TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 


Orijinal boyut için üzerine tıklayınız!

 
UEFA Kupası teslim töreni yapıldı 23.4.2009
UEFA Kupası teslim töreni yapıldı
Geri
İleri

UEFA Kupası'nın 20 Mayıs'ta İstanbul Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanacak final maçı öncesi kupa devir teslim töreni yapıldı.

Esma Sultan Yalısı'nda gerçekleştirilen töreni, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ile birlikte UEFA Başkanı Michel Platini, UEFA Birinci Asbaşkanı Şenes Erzik, Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ile Yönetim Kurulu üyeleri, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, geçtiğimiz yılın UEFA Kupası şampiyonu Rusya'nın Zenit kulübü yetkilileri, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım UEFA yetkililerinin katılımıyla yapıldı.

Törenin yapıldığı salona Zenitli futbolcu Anatoliy Tymoschuk ile kupayı futbolcu olarak kaldıran ve şimdi takım menajerliği görevini üstlenen Vladislav Radimov'un ellerinde getirilen UEFA Kupası, UEFA Başkanı Michel Platini'ye teslim edildi.

Platini, Zenit takımından teslim aldığı kupayı, geleneklere uygun olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a verdi.

Topbaş tarafından teslim alınan kupa, 19 Mayıs'a dek şehrin çeşitli yerlerinde vatandaşların görebilmeleri için sergilenecek.

PLATİNİ: ''BÜYÜK BİR FİNAL MAÇI OLACAK''

Teslim töreninde konuşan UEFA Başkanı Michel Platini, İstanbul'da büyük bir final maçı olacağını söyledi.

Futbol tutkusu olan bir ülkede finalin oynanacağını kaydeden Platini, ''Görüyoruz ki ilgi çok fazla. Fantastik bir final olacağına eminim. Büyük bir final maçı olacak. Çok harika geçeceğine ve ses getireceğine eminim'' dedi.

UEFA Kupası'nın gelecek yıldan itibaren formatı değiştirilerek UEFA Avrupa Ligi adını alacak olmasına da değinen Platini, futbolculuk kariyerinde kazanamadığı tek kupanın bu olduğunu ifade ederek, esprili bir şekilde üzüntüsünü dile getirirken, ''Yapılan değişiklikler, bu köklü turnuvayı daha da iyileştirecek. Yeni format, organizasyonun başarısına başarı katacak'' diye konuştu.

Törende, Zenit takımı kaptanı Anatoliy Tymoschuk ile kupayı futbolcu olarak kazanan takım menajeri Vladislav Radimov'un da geçen yıl yaşanan şampiyonlukla ilgili görüşleri alındı.

TOPBAŞ: ''ÇOK HEYECANLIYIM''

UEFA Kupası'nı Michel Platini'den teslim alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çok heyecanlı olduğunu söyledi.

Topbaş, 2005 Avrupa Şampiyonlar Ligi finalinin yine İstanbul'da yapıldığını ve Şampiyonlar Ligi kupasına evsahipliği yaptıklarını, şimdi ise aynı onuru UEFA Kupası'yla yaşadıklarını belirterek, ''Bu, bir başkana nasip olacak en büyük şans'' ifadelerini kullandı.

Törenin son bölümünde, bugüne kadar UEFA Kupası'nı kazanan kulüplerin gösterildiği bir sinevizyon sunulurken, 2000 yılında kupayı Türkiye'ye getiren Galatasaray'ın ekranda sunulduğu anda salondan alkışlar yükseldi.

ÖZGENER: ''EŞSİZ BİR EVSAHİPLİĞİ YAPILACAKTIR''

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ise İstanbul'un UEFA Kupası'na eşsiz bir evsahipliği yapacağını kaydetti.

Yaklaşık 3 yıldır çalışılan ve son 1 yıldır da yoğun bir mesai harcanan final organizasyonuna 27 gün kaldığını dile getiren Özgener, ''Zaman yaklaştıkça heyecanımız artıyor. Yıllarca Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olan İstanbul, artık futbol organizasyonlarının da başkenti olma yolunda ilerliyor. Eşsiz bir evsahipliği yapılacaktır'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri'ni düzenlemek için aday olduğunu da hatırlatan Mahmut Özgener, ''UEFA Kupası Finali, daha büyük organizasyonları Türkiye'ye getirme yolunda yeni bir referans olacaktır. Şansımızı sonuna kadar kovalayacağız'' dedi.

UEFA Kupası Teslim Töreni sonrası boğaza nazır yapılan çekimdeki foğrafları orjinal boyutlarında görmek için aşağıdaki linklerin üzerine TIKLAYINIZ...


UEFA KUPASI'NIN 27 GÜNLÜK SÜREDE İSTANBUL'DA SERGİLENECEĞİ YERLER

23 Nisan Perşembe

Ataköy Olimpiyat Evi - Esma Sultan Yalısı

 

Esma Sultan Yalısı - Kupa Teslim Töreni

 

Esma Sultan Yalısı - FB Şükrü Saracoğlu

24 Nisan Cuma

TFF ziyaret

25 Nisan Cumartesi

Geçit töreni (Levent-Maslak-Sarıyer)

26 Nisan Pazar

Miniatürk

27 Nisan Pazartesi

İBB Başkanlık Binası önü, Saraçhane

28 Nisan Salı

İBB Başkanlık Binası önü, Saraçhane

29 Nisan Çarşamba

Cevahir AVM önü

30 Nisan Perşembe

Cevahir AVM önü

2 Mayıs Cumartesi

Taksim Meydanı

3 Mayıs Pazar

Taksim Meydanı

4 Mayıs Pazartesi

Kadıköy Rıhtım Meydanı

5 Mayıs Salı

Kadıköy Rıhtım Meydanı

6 Mayıs Çarşamba

Bağdat Caddesi (Boyner karşısı)

7 Mayıs Perşembe

Bağdat Caddesi (Boyner karşısı)

8 Mayıs Cuma

Bakırköy Özgürlük Meydanı

9 Mayıs Cumartesi

Bakırköy Özgürlük Meydanı

10 Mayıs Pazar

Ortaköy

11 Mayıs Pazartesi

Beşiktaş Meydanı

12 Mayıs Salı

Beşiktaş Meydanı

13 Mayıs Çarşamba

Eminönü Yeni Cami önü

14 Mayıs Perşembe

Sultanahmet

15 Mayıs Cuma

Sultanahmet

16 Mayıs Cumartesi

Nişantaşı

17 Mayıs Pazar

Kartal

18 Mayıs Pazartesi

Ümraniye

19 Mayıs Salı

Araç ile İstanbul Turu
(Bostancı - Bağdat Caddesi - Fenerbahçe - Boğaziçi Köprüsü - Balmumcu - Beşiktaş - Dolmabahçe - Taksim -  Tarlabaşı - Kasımpaşa - Halıcıoğlu - Sütlüce - Rahmi Koç Müzesi)

UEFA Kupası Koç Müzesi'nde UEFA yetkililerine teslim edilecek.

UEFA Kupası Teslim Töreni Yapıldı
(Fotoğraflar, Anadolu Ajansı ve Kaan Verdioğlu'ndan alınmıştır)
Geri
İleri


 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.