TR
EN
 
Kadın Futbolu

Futbolu yurdun dört bir köşesinde tabana yaymak ve geliştirmek isteyen Türkiye Futbol Federasyonu, kadın futbolu konusunda son yıllarda çok büyük bir atılım içerisine girmiştir. Özellikle Kadın Millî Takımlarımızın son yıllarda aldığı başarılı sonuçların ardından ülkemizde büyük futbol camialarının da katılımıyla kadın futbolunda büyük bir sıçrama yaşanmıştır. Beşiktaş'ın ardından Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor, Fatih Karagümrük gibi Süper Lig takımları, kadın futboluna yatırım yapmış ve Turkcell'in ana sponsor olmasıyla birlikte Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi ülkemizde çok çekişmeli bir lig haline gelmiştir. Bu büyük atılım sonrasında hem global, hem ülke çapındaki bir çok büyük ticari firmanın, Türkiye Futbol Federasyonu'na, kulüplere, oyunculara sponsor olmasıyla birlikte kadın futbolundaki ilerleme, sosyal medyanın da büyük gücüyle gözle görülebilir bir hal almıştır. Yapılan bu büyük atılımla birlikte gelişim de son derece hızlı bir şekilde devam etmektedir.

YAPILAN ÇALIŞMALAR


Kadın futbolu için atılımlarını hızla sürdüren Türkiye Futbol Federasyonu, bu çerçevede futbolu tabana yayabilmek için kadın futbolunda antrenör eğitimine ve sporcuların gelişimine yönelik pek çok çalışma yürütmektedir. Özellikle Disney'den ilham alınarak tasarlanan UEFA Playmakers Programı, 5-8 yaş arasındaki kız çocuklarına yönelik Avrupa'da uygulanan ilk altyapı programı olarak öne çıkıyor ve "futbolu seven kız çocukları jenerasyonu" oluşturmayı hedefliyor.


UEFA Playmakers Programı Ön Kayıt Formu için tıklayınız

ANTRENÖR EĞİTİMLERİ


Türkiye Futbol Federasyonu, bünyesinde bulunan antrenör eğitimcilerinin hizmet içi güncelleme programlarını sıkı bir şekilde takip etmekte ve her sene mutlak suretle yenilemektedir.

Bu çerçevede eğitimciler, kadın antrenörlere özel eğitim programları gerçekleştirmekteler ve ülkemizde lisanslı olarak görev yapan kadın teknik direktör sayısı her geçen gün artmaktadır.

KADIN FUTBOL LİGLERİ

Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi

2006 yılından bu yana kesintisiz olarak ligi şampiyon olarak tamamlayan takım, ülkemizi Avrupa Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nde temsil etmektedir. Statüde belirtilmiş kurallar çerçevesinde sezon sonunda başarısız olan takımlar, Kadınlar 1. Ligi'ne düşmektedir. Ligde 16 takım, 5 coğrafi bölgede ve 9 farklı ilde yer almaktadır.

Kadınlar 1. Ligi

Kadınlar 1. Ligi, coğrafi şartlar göz önünde bulundurularak 2 farklı grupta maçlarını yapmaktadır. 1. Grup 9, 2. Grup 8 takımdan oluşmaktadır. Kadınlar 1. Ligi'ni gruplarında ilk 3 sırada tamamlayan toplam 6 takım, Play-Off Grubu'na yükselir. Play-Off Grubu'na yükselen takımlar, diğer gruptaki takımlarla 1'i içerde, 1'i dışarda olmak üzere toplam 6 müsabaka yapar. Oluşan puan tablosuna göre ilk iki sırada yer alan takımlar, Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi'ne yükselir. Gruplarını son sırada tamamlayan 2 takım, Kadınlar 2. Ligi'ne düşer. Gruplarını sondan ikinci sırada bitiren iki takım, Kadınlar 2. Ligi'ne düşecek son takımı belirlemek için Play-Out müsabakası oynar.

Kadınlar 2. Ligi

Takımların coğrafi konumlarına bağlı olarak 4 farklı grupta, 32 takım ile çift devre lig usulünde gerçekleştirilir. Grubunda ilk iki sırayı alan takımlar Play-Off müsabakası oynama hakkı elde eder ve Çeyrek Final ile Yarı Final maçları sonunda kazananlar direk Kadınlar 1. Ligi'ne yükselir. Kadınlar 1. Ligi'ne yükselen son takım, yarı finali kaybeden iki takım arasında oynanacak maçla belli olur. Gruplarını son sırada tamamlayan 4 takım, Kadınlar 3. Ligi'ne düşer.

Kadınlar 3. Ligi

Kadınlar 3. Ligi coğrafi şartlara bağlı olarak 16 farklı grupta, 113 takımla oynanır. Gruplarını ilk iki sırada bitiren takımlar daha önce belirlenmiş fikstür anahtarına bağlı kalarak yükselme müsabakası oynarlar. Yarı finali kazanan iki takım, doğrudan Kadınlar 2. Ligi'ne çıkar. Yarı Final müsabakasını kaybeden iki takımın yapacağı müsabaka sonunda kazanan takım, Kadınlar 2. Ligi'ne yükselir. Gruplarında son sırayı alan takımlar bir sonraki sezon yerel turnuvalarda Kadınlar 3. Ligi'ne yükselme mücadelesi verirler.

MİLLÎ TAKIM KATEGORİLERİKadın A Millî Takımı

1995 yılında kurulan Kadın A Millî Takımı, Dünya Kupası elemeleri, Avrupa Şampiyonası elemeleri ve UEFA Uluslar Ligi'nde mücadele etmektedir.

U19 Kadın Millî Takımı

2001 yılında kurulan U19 Kadın Millî Takımı, her yıl düzenlenen Avrupa Şampiyonası elemelerine katılmaktadır. U19 Kadın Millî Takımımız, Avrupa Şampiyonası'nı ilk 3 içerisinde tamamlaması halinde 2 yılda bir düzenlenen U20 Dünya Kupası'na katılım hakkı kazanır.

U17 Kız Millî Takımı

2006 yılında kurulan U17 Kız Millî Takımı, her yıl düzenlenen Avrupa Şampiyonası elemelerine katılmaktadır. U17 Kız Millî Takımımız, Avrupa Şampiyonası'nı ilk 3 içerisinde tamamlaması halinde 2 yılda bir düzenlenen U17 Dünya Kupası'na katılım hakkı kazanır.

U15 Kız Millî Takımı

2009 yılında kurulan U15 Kız Millî Takımı, UEFA Gelişim Turnuvaları, Gençlik Olimpiyat Oyunları ve çeşitli özel turnuvalara katılmaktadır. Bu kategoride resmi maç yapılmamaktadır. U15 Kız Millî Takımı üst yaş gruplarına kaynak sağlama fonksiyonunu taşımaktadır.