TR
EN
 
Kadın Futbolu
Futbolun daha geniş kitlelere ulaştırılması, gerek tribünlerde gerekse sahadaki cinsiyet ayrımının azaltılmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Türkiye Futbol Federasyonu için Kadın Futbolu özel bir önem taşıyor. TFF Futbol Gelişim Direktörlüğü tarafından yürütülen eğitim ve tanıtım çalışmaları sonucunda kısa sürede Kadın futbolunda önemli gelişmeler yaşandı. Ülkemizde de kısa sayılmayacak bir geçmişe sahip olmasına rağmen kadın futbolunun bilinirliği son yıllarda artmaya başladı. Bu noktada Türkiye Futbol Federasyonu, kulüplere verdiği desteğin yanı sıra kadın futbolu alanında antrenör eğitimine, sporcuların gelişimine yönelik pek çok çalışma yürütüyor. .

AMAÇLARIMIZ

"Futbol erkek oyunu değildir" kavramını yerleştirerek ve tüm kamuoyunun desteğini alarak kız çocuklarının futbol oynamasını teşvik etmek.

Kadın futbolunun bilinirliğini artırmak.

Medya-iletişim teknolojilerinden faydalanmak

Kadın antrenörler yetiştirip kadın futboluna kazandırmak

Kulüp altyapılarına oyuncu havuzu oluşturmak

Milli Takımlara oyuncu kazandırmak ve uluslararası alanda başarı sağlamak.


Kadın Futbolu Resmi Müsabaka Organizasyonları

1-Kadınlar 1.Ligi

2006 yılından bu yana kesintisiz olarak ligi şampiyon olarak tamamlayan takım ülkemizi Avrupa Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nde temsil etmektedir. Statüde belirtilmiş kurallar çerçevesinde sezon sonunda başarısız olan takımlar Kadınlar 2. Ligi'ne düşmektedir.

2-Kadınlar 2.Ligi

Büyükler kategorisinde Kadın Ligleri'nin en alt seviyedeki bölgesel organizasyonudur. Statüde belirtilmiş kurallar çerçevesinde sezon sonunda başarılı olan takımlar Kadınlar 1. Ligi'ne yükselmektedir. Bu ligde başarısız olan takımlar ertesi sezon daha alt bir lig olmadığı için yine Kadınlar 2. Ligi'nde yer alabilmektedir.

3- Genç Kızlar Şampiyonası

Ülkemizde kadın futboluna taban oluşturan en önemli organizasyonlardan biridir. 15-16 yaş kategorisindeki kızların katılımıyla gerçekleşmektedir.

4- U15 Ligleri

Kızlarımızın erken yaşta futbolla tanışmaları için yapılan ve 13-14 yaşındaki kızların katıldığı şampiyona organizasyonudur.

Kadın Ligler haber, fikstür ve puan cetvelleri için tıklayınız...


Milli Takım Kategorileri

Kadın A Milli Takım

1995 yılında kurulan Kadın A Milli Takımı, Dünya Kupası elemeleri ve Avrupa Şampiyonası elemelerinde mücadele etmektedir.

U-19 Kadın Milli Takım

2001 yılında kurulan U19 Kadın Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası elemelerine katılmaktadır.

U-17 Kadın Milli Takım

2006 yılında kurulan U17 Kadın Milli Takımı Avrupa Şampiyonası elemelerine katılmaktadır.

U-15 Kızlar Milli Takımı

2009 yılında kurulan U 15 Kadın Milli Takımı Gençlik Olimpiyat Oyunları ve çeşitli özel turnuvalara katılmaktadır. Bu kategoride resmi maç yapılmamaktadır. U15 Kadın Milli Takımı üst yaş gruplarına kaynak sağlama fonksiyonunu taşımaktadır.

Kadın Milli Takımları haberleri için tıklayınız...

Sıkça Sorulan Sorular

1. Kadın futbol takımı nasıl kurulur?

Öncelikle bir dernek veya şirket kurulmalı. Bu şirket veya derneğin tüzüğü hazırlanmalı ve Yönetim Kurulu oluşturulmalı. Bu süreçten sonra Yönetim Kurulu tarafından kulüp kurulması kararı alınmalı.

Kulüp kurulduktan sonra, yönetim kurulu toplantısı yapılarak futbol şubesi açılması kararı almalı ve bu kararı noterden tasdikletmeli. Bu kararın içine kadın futbol şubesinin açılması da eklenirse kadın takımı kurmak ile ilgili bir sorun kalmayacaktır.

İlgili yönetim kurulu kararı, önce bulunduğunuz ilin TFF Bölge Müdürlüğüne ve daha sonra Ankara Amatör İşler Müdürlüğüne gönderilerek, kulübün TFF tarafından tescili ve kaydı yapılmalı.

Bu işlemler bittikten sonra, kulüp ilgili TFF Müdürlüğü'nden lisans işlemlerini başlatarak, oyunculara lisans çıkartabilir.

Tescil ve lisans işlemleriniz bittikten sonra gelecek sezon liglerde mücadele etmeniz mümkün olacaktır.

2- Lig statüleri ve transfer talimatları hakkında nasıl bilgi alınabilir?

Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi internet sitesi olan www.tff.org'da her yıl kadınlar ligi statüleri (hyperlink)yayınlanmaktadır. Statü incelenerek deplasman katkı payı, oyuncu ve teknik adam uygunlukları, tesis kriterleri hakkında sıkça sorulan sorulara yanıt bulunabilir. Yine www.tff.org üzerinde yayınlanan "Amatör Futbolcu Lisans ve Transfer Talimatı"(hyperlink) okunarak oyuncu transferiyle ilgili soruların yanıtına ulaşılabilir.