TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Kulüp Lisans » Kulüp Lisans Politika Beyanı
POLİTİKA BEYANI

REF : TMA 03

POLİTİKA BEYANI

Kime: Tüm TFF Personeline

Bilgi için: TFF Yönetim Kurulu

Kimden: TFF Başkan Vekili

Tarih: 29.03.2019

İlgi : TFF Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Müdürlüğü

Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Sistemi ve Kulüp İzleme Süreci; ülkemiz futbolunun Avrupa standartlarına ulaşması amacını öngörmektedir.

Sistemin etkin bir şekilde işleyebilmesi için TFF ve kulüpler uyum içinde çalışmalıdır. Kulüplerin gereksinim duydukları bilgilerin mevcudiyetini sağlamak bizim hedefimizdir. Kulüplere sunduğumuz hizmetlerin kalitesini devamlı olarak yükseltmek ve sistemin daha iyi seviyelere ulaşmasını sağlamak amacıyla kulüplerle irtibat halinde bulunularak sistemin sürekli olarak iyileştirilmesi sağlanacaktır.

2004 - 2005 sezonunda uygulanmaya konulan ve başarıyla sürdürülen Kulüp Lisans Sistemi, 16. lisans sezonuna girmiştir.

Türkiye Futbol Federasyonu, 2018 - 2019 Futbol Sezonunda da Spor Toto Süper Ligi, Spor Toto 1. Ligi ve TFF 2.Ligi kulüpleri için Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Sisteminin uygulanmasına devam edecektir. Verilecek olan UEFA Lisansları kulüplerin Uluslararası Müsabakalara katılmalarına izin verecektir.

Daha önceki sezonlarda sadece uluslararası müsabakalarda oynayabilmek için verilen lisans 2010-2011 sezonu itibariyle ulusal ligde de uygulanmaya başlanmıştır. Ulusal kulüp lisans sisteminin yürürlüğe girmesiyle; hem kulüplerin mali yapılarının devamlı denetlenebilmesi ve bu sayede şeffaflığın sağlanabilmesi, hem de kulüplerin UEFA lisansını alma hakkına daha kolay bir şekilde ulaşmaları sağlanabilmektedir.

Yönetim Kurulu tarafından onaylanmış olan politika beyanı programa bağlılığımızı teyit etme olup, bu önemli konuda kulüplerle olan ilişkilerimizde yol gösterici olarak kullanılacaktır.

UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Sistemi, sportif başarı sonucu UEFA kulüp müsabakalarına katılmaya hak kazanan ve bu müsabakalara katılmak isteyen kulüplerin zorunlu asgari şartı olarak Sportif, Personel ve İdari, Hukuki, Altyapı ve Mali konulardaki kriterlere uyması gerektiğini ve ilgili lisansa sahip olması, dolayısıyla 55 üye federasyonun hepsinde ortak bir standardın olması şartını desteklemektedir.

TFF Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Sisteminin hedefleri buna göre aşağıdaki gibidir:

· Futbolun standardını bütün yönleriyle geliştirmek, sürekli iyileştirmek ve her kulüp içerisinde gençlerin yetiştirilmesine ve korunmasına sürekli olarak öncelik vermek;

· Kulüplerin uygun yönetim ve organizasyon seviyesine sahip olmasını sağlamak;

· Seyircilere ve medyaya düzenlenmiş, konforlu ve güvenli stadyumlar temin etmek üzere kulüplerin sportif altyapısının adapte edilmesi;

· Kulüplerin ekonomik ve mali yapılarının güçlendirilmesi, izleme süreci ile şeffaflıklarının ve güvenilirliklerinin artırılması ve alacaklarının korunmasına gerekli önemin verilmesi;

· Bir sezon içindeki müsabakaların sürekliliğinin sağlanması;

· Finansal fair play'in devamlılığı;

· Kulüplerin sportif, altyapı, personel ve idari, hukuki ve mali kriterler açısından değerlendirilmesi konusundaki standartların Avrupa düzeyinde geliştirilmesi.

Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Sistemi, Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Müdürü Sayın İdil BAYKARA başta olmak üzere kriter uzmanları tarafından yürütülmektedir.

Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Müdürü ve uzmanları, sistem ile ilgili hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla; lisans sezonunda sistem dahilinde olan kulüplere yerinde ziyaret gerçekleştirecek, kulüplerle devamlı irtibat halinde olacak, ilgili tüm bilgi, belge ve talimatları zamanında kulüplere ulaştıracak, kulüplerin isteklerine, sorunlarına yazılı ve/veya sözlü geri dönüşlerde bulunacak ve onları Avrupa standartlarına uygun kulüpler seviyesine getirmek için çalışacaklardır.

Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Müdürlüğü tarafından, Lisans sezonu sonunda Ağustos ayı içerisinde, sezon değerlendirmesi yapmak üzere lisans için başvuran kulüplere anket formu gönderilecektir. Alınan geri dönüşler neticesinde Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Sisteminin mevcut işleyişi değerlendirilecek ve sistemde ileriye dönük olarak gerçekleştirilebilecek iyileştirmeler ile ilgili çalışmalar yapılacaktır.

Ayrıca Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Müdürlüğü, senede bir kez UEFA'nın görevlendirdiği SGS firması tarafından denetlenmektedir. Sistemin iyi bir şekilde işleyebilmesi adına kendi bünyesi içinde de bir iç denetimden geçmektedir. Yapılan bu iç denetimler, Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Sisteminin istenilen şekilde işleyebilmesi açısından çok önemlidir.

Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Müdürü ve uzmanları, Kulüp Lisans Kurulu'na bağlı olarak çalışacaktır. Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Müdürlüğü'nün öncelikli ve esas amacı, kulüpler ile iletişimi iyi bir şekilde sağlamak ve kulüp lisans konusunda kendilerine gereken desteği vermektir. Sistem kulüplerin aktif katılımıyla ne kadar iyi bir şekilde ilerlerse o kadar başarılı olur. Hedeflenen başarı, kulüplerin sadece uluslararası değil ulusal ligde de mücadele etmek için lisans almasını zorunlu hale getirmektir.

Sayın İdil BAYKARA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play işleriyle ilgili her konuda doğrudan sorumlu olup, Kulüp Lisans Kurulu'na bağlı olarak çalışacaktır.

Lisans idaresine ilave olarak lisans verme kararlarında bağımsızlığı garanti etmek amacıyla iki bağımsız karar organı görev yapacaktır.

a) Lisans başvurularını inceleyecek ve karar verecek olan Kulüp Lisans Kurulu

b) TFF Tahkim Kurulu

Ülkemizde Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Sistemi'nin inandırıcılığını sürdürmek için ilgili bütün tarafların etik bir şekilde davranması, sisteminin gerekliliği olan davranış kurallarını benimsemesi ve gizlilik-bağımsızlık gibi sistemin temel ilkelerine saygı göstermesi gerekmektedir. Ben ve bütün sistem çalışanları etik bir şekilde davranır, davranış kurallarını benimser ve gizlilik-bağımsızlık değerlerine saygı gösterdiğimizi bildiririz.

Ayrıca yasaya, FIFA ve UEFA'nın ilgili mevzuatlarına uygun hareket etmeyi taahhüt ederiz.

Sistem ile ilgili tüm talimat, dokümantasyon ve ilgili haberler TFF resmi web sitesinde (www.tff.org) Kulüp Lisans bölümünde yayınlanmaktadır. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Müdürlüğü ile görüşmekten lütfen çekinmeyiniz.

Servet YARDIMCI

TFF Başkan Vekili

KULÜP LİSANS MÜD . İLETİŞİM BİLGİLERİ

Telefon
 
0 216 554 57 16

Faks

 0 216 319 19 43

E-Mail

idilbaykara@tff.org

aliraikonat@tff.org

cenkcem@tff.org

tayfunneidim@tff.org

 

 

 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.