TR
EN
UEFA Playmakers Ön Kayıt Formu

Bu programı deneyimlemek için linkten ön kayıt formunu doldurabilir, size uygun merkeze kontenjan dahilinde katılım sağlayabilirsiniz.

Ön kayıt formu için tıklayınız

Foto Galeri
Geri
İleri
UEFA Playmakers Programı Nedir?

Disney'in dünyaca ünlü hikaye anlatıcılığını kullanan ve çocukların spora başlamasında hikaye anlatıcılığının pozitif rolünü gösteren akademik araştırmalardan ilham alan Playmakers, Dünya Sağlık Örgütü'nün fiziksel aktivitelerdeki minimum standartlarına daha fazla kız çocuğunun ulaşmasını hedefliyor.Geleneksel futbol programlarının aksine Playmakers'ın onlu antrenman seanslarının her biri Disney'in Karlar Ülkesi II, Moana ve İnanılmaz Aile 2 filmlerinin anlatılarını takip ediyor. Özel toplar, yelekler ve huniler içeren malzemeler ve özel eğitilmiş antrenörler eşliğinde katılımcılar Lastik Kız, Elsa ve Anna gibi popüler karakterlerin rolünü oynayarak filmlerin aksiyon sahnelerini fiziksel aktiviteler, takım oyunu ve hayal güçleriyle birlikte canlandıracak.
 
Kızların parlayabileceği bir ortam yaratmak

Playmakers, ilk antrenman seanslarında kızların fiziksel aktivitelerdeki özgüvenine odaklanıyor, yaratıcı düşünmeyi teşvik ediyor ve arkadaşlarıyla kolayca iletişim kurabilmelerini sağlıyor. İleriki antrenmanlarda ise kızları temel futbol becerileri ile tanıştırıyor ancak programın sporu eğlenceli kılma amacı devam ediyor.UEFA Kadın Futbolu Stratejisi'nin ana amacının ilk adımını temsil eden Playmakers, 2024'te futbol dünyası içerisinde yer alan kadın sayısının ikiye katlanmasında temel görevlerden birini de üstlenmiş oluyor.UEFA Playmakers, herhangi bir futbol programından çok daha fazlası olduğunu ise; 5-8 yaş arası kızların futbola ilk adımlarını atmaları için tüm Avrupa'da yürütülen ilk altyapı programı olarak kanıtlıyor. Bu programın "futbol seven kız çocukları jenarasyonunu" oluşturma konusunda da etkisinin yüksek olacağı düşünülüyor.
 
Playmakers neyi farklı yapıyor?

  • Playmakers, antrenmanlardaki her kız çocuğu ile bireysel olarak ilgilenmeyi, birey olarak anlamayı ve grubun bir parçası olarak hissetmelerini sağlamayı hedefliyor.

  • Normalde spor yaparken karşılaşabilecekleri bariyerleri kaldırmaya odaklanıyor.

  • Rekabetçi olmayan bir ortamda oynama fırsatı vererek yargılanmayı en aza indiriyor, bireysel farklılıklar ön plana çıkıyor ve yaşam becerileri geliştiriliyor.

  • Playmakers kızların spordan zevk alabilmeleri için gereken temel ihtiyaçlarını geliştiriyor.
  • Bu program ayrıca sorun çözmeye yaşam becerileri geliştirmekte kilit nokta olarak bakıyor.
Playmakers yalnızca futbol oynayan kız sayısını artırmayı hedeflemiyor ayrıca;

  • Altyapı antrenörlüğüne daha çok insanı, özellikle de genç kadınları çekmek,

  • Çocuklara yapılan antrenörlük yöntemini pozitif ve çocukların yönlendirdiği bir çevre ile değiştirmek,
  • Tüm Avrupa'da çocuk koruma anlayışını geliştirmek projenin temel hedefleri arasında yer alıyor.Kız çocukları spor yaparak eğleniyor, sporu kendi sınırlarını geliştirmek ve karakterlerini ve kişiliklerini göstermek için bir araç olarak kullanıyor. Programın yine ana hedeflerinden biri kendinden emin, özgüvenli bir gelecek nesil yetiştirmek.