16 yıl aradan sonra Avrupa Şampiyonası'nda maç yöneten ilk Türk hakemi olan Cüneyt Çakır, Kiev'deki Olimpiyat Stadyumu'nda Ukrayna-İsveç karşılaşması ile başladığı EUR0 2012 yolculuğunu, 1 Temmuz Pazar akşamı yine Kiev'de aynı stadyumda tamamlayacak.
1 Temmuz 2012'deki Avrupa Şampiyonası'nın finalinde dördüncü hakem olarak görev yapacak olan Cüneyt Çakır, bu turnuva ile Türk hakemlik tarihine geçti. Cüneyt Çakır, 3'ünde maçı yöneterek toplam 5 karşılaşmada görev almış olacak.
11 Haziran'da Kiev'deki Ukrayna-İsveç karşılaşmasında düdük çalan Cüneyt Çakır, 18 Haziran'da Poznan'da oynanan İtalya-İrlanda Cumhuriyeti karşılaşmasını da yöneterek, Avrupa Şampiyonası'nda birden fazla maç yöneten ilk Türk hakemi olmayı başarmıştı.
Cüneyt Çakır'ın rotası 24 Haziran'da yine Kiev Olimpiyat Stadyumu oldu. İngiltere-İtalya çeyrek finalinde dördüncü hakemlik yapan Cüneyt Çakır, 27 Haziran Çarşamba akşamı Donetsk'de Portekiz ile İspanya arasındaki yarı finali yöneterek; kariyerinin 5.uluslararası yarı finaline, Türk hakemliğinin de ilk Avrupa Şampiyonası yarı finaline çıkmış oldu.