TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
MHK hazırlık kampı başladı 25.07.2007
MHK hazırlık kampı başladı

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurlu'nun (MHK) 2007-2008 sezonu hakem hazırlık kampı ve uluslararası hakem semineri başladı.

Futbol Federasyonu'nun Riva'daki tesislerinde gerçekleştirilen hazırlık kampı ve seminerin ilk gününe Turkcell Süper Lig'deki yardımcı ve A klasman hakemleri katıdı.

Kampın açılışında bir konuşma yapan MHK Başkanı Hilmi Ok, kilolu hakemlerin listede yer almayacağını söyledi. Özellikle uluslararası maçlardaki hakem hatalarına değinen Ok, FIFA'nın 2007-2008 sezonunda gönderdiği talimatname ile daha kapsamlı hakem uygulamaları beklediğini ifade ederek, ''FIFA el kol dirsek hareketlerine yeni sezonda önem veriyor. Hakem top oynanırken nereye bakacağını ve nerede duracağını çok iyi bilmeli. Kilolu hakemler listemde yer almayacak. Sizin için uygun gördüğüm kilo ve fiziki ölçülere ulaşırsanız görev yaparsınız'' dedi.

Kampın Akşam Bölümünde Hakemler, Telsiz Mikrofon ve Kulaklık Denedi

Kampın ilk günü akşam bölümünde hakemler teorik eğitimin ardından sahada uygulamalı eğitim aldı.

MHK Başkanı Hilmi Ok, uygulamalı biçimde hakemlerin topun hareket halinde olduğu sırada nerede durmaları gerektiği üzerinde bilgiler verdi. Ok, zaman zaman hakemlerin durmaları gerektiği yerde olmamaları nedeniyle de uyarılarda bulundu.

Bu arada, önümüzdeki sezon uygulanması planlanan telsiz mikrofon ve kulaklık sistemi de hakemler tarafından ilk kez denendi.

Hakemlerin takımlar halinde maç yaptığı sırada, antrenman maçını yöneten Cüneyt Çakır'ın yanı sıra, 4. hakem olarak görev yapan Bülent Yıldırım ve yardımcılar Murat Söylemez ile Hakan Ceylan, bu sistemi ilk deneyen isimler oldu.

Telsiz mikrofon ve kulaklık sisteminin 2 ay test edileceği, alınacak karara göre de önce Turkcell Süper Lig'de, daha sonra da Lig (A)'da uygulanmaya başlanacağı öğrenildi.

Turkcell Süper Lig hakem ve yardımcı hakemleriyle, A klasmanı hakemler, kamp çerçevesinde yarın sabahtan itibaren eğitimlerini sürdürecek. Yarın sabah erken saatlerde güne antrenmanla başlayacak hakemler, daha sonra teorik eğitime tabi tutulacak. Hakemler, günü uygulamalı eğitimle tamamlayacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.