TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
TFF Başkanı Özdemir, MHK Doğan Babacan Semineri'nde konuştu 8.08.2019
TFF Başkanı Özdemir, MHK Doğan Babacan Seminerinde konuştu
Geri
İleri

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu 2019-2020 Sezonu Doğan Babacan Yaz Semineri İstanbul Kavacık Limak Otel'de yapılıyor. Seminerin bugün gerçekleşen resmi açılışına TFF Başkanı Nihat Özdemir, TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, Başkan Vekili Mehmet Baykan, Başkan Vekili Yılmaz Büyükaydın, Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Ali Düşmez ve Hamit Altıntop, TFF Yönetim Kurulu üyeleri İsmail Erdem, Mustafa Çağlar ile Mustafa Hacıkerimoğlu, TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş, MHK Başkanı Zekeriya Alp, Temsilciler Kurulu Başkanı Abdurrahman Arıcı, Tahkim Kurulu Başkanı Murat Balcı, kulüp başkanları ile Merhum Doğan Babacan'ın kızı Figen Babacan, torunları Ersin ve Emre Akat katıldı.

TFF Başkanı Nihat Özdemir açılışta yaptığı konuşmanın tam metni şöyle:

"Türk hakemliğinin unutulmaz ismi Doğan Babacan adına düzenlediğimiz, 2019-2020 Sezonu Merkez Hakem Kurulu seminerimize hoş geldiniz. Bu seminerimiz vesilesiyle; futbolumuza ve hakemlik müessesesine çok değerli katkılarda bulunan, kişiliğiyle örnek olan hakem hocamız Doğan Babacan'ı saygıyla anıyor, Allah'tan bir defa daha rahmet diliyorum.

Doğan Babacan, Türk hakemliğinin Batı'ya açılan penceresiydi ve birçok hakemimiz onun izinden gitti. Hakemlik müessesesi yıllar içerisinde çok gelişti ve iyi bir noktaya geldi. Bazı yorumcular "Yabancı hakem gelsin" gibi açıklamalarda maalesef bulunuyor... Ama Türk hakemliği artık o noktayı çoktan geçti. Başta Cüneyt Çakır kardeşimiz olmak üzere tüm Türk hakemlerimiz, Avrupa'da çok önemli maçlar alarak bunu bize çok rahatlıkla gösterdi. Örneğin bu sezon daha başlamadan hakemlerimiz, Avrupa'da 7 maçta görevlendirildi. Bu tablo UEFA'nın Türk hakemlerine güvendiğinin göstergesi olmuştur. Biz de Federasyon olarak, bu güvenin daha da artması için önemli adımlar atıyoruz ve atmaya da devem edeceğiz.

Bu sezon öncesinde; iki önemli karara imza attık... Bildiğiniz gibi, Mayıs ayında yapılan talimat değişikliği ile üst klasman hakem sistemine geçmiş bulunuyoruz. Yeni sistemde hakem sayımız 25'ten 43'e yükseltik. Geçen yıl açıkça görüldü ki, dar kadro ile hakemlerimize çok fazla yüklendik. Her hafta maç stresi yaşayan sizler de hiç dinlenme fırsatı bulamadan görevler yaptınız. Ancak yeni oluşturduğumuz geniş kadro ile üzerinizdeki bu baskıyı azaltmayı hedefliyoruz. Yeni dönemde, bütün hakemlerimiz sahada, saha kenarında ve VAR'da görev yapacaklar. Ve böylece sorumluluklar paylaşılacak. Bu sistemle arzumuz, hata oranının düşmesi. Hakemlerin daha da az gündeme gelmesi, hakem kararları yerine futbolun konuşulması…

Bir diğer önemli adımımız ise yeni bir Merkez Hakem Kurulu oluşturmak oldu. Yönetim olarak Sayın Zekeriya Alp'e MHK başkanlığı için teklif götürdük. Kendisi bütün nezaketiyle Türk futboluna hizmet için teklifimizi kabul etti. Bu vesile ile Sayın Zekeriya Alp'e ve kurul üyelerine teşekkürlerimi Yönetim Kurulu adına sunmak istiyorum. Sayın Zekeriya Alp, çok tecrübeli ve futbolumuzun saygın isimlerinden birisi. Deneyimiyle, birikimiyle Türk hakemliğine geçmişte olduğu gibi yeni dönemde de katkıda bulunacağına yürekten inanıyoruz. Ben ve yönetim kurulum, Sayın Alp'in önderliğinde iyi bir sezon geçireceğinizden ve daha başarılı olacağınızdan eminiz.

Yeni kurulumuzun başarı için bir çok yenilikleri olacak… Hakem ve gözlemci atamalarının bir yazılımla ve başarı esasıyla yapılacak olması, hakemliğe ödül ve ceza sistemi getirilmesi, Türkiye genelinde hakem ve VAR hakemi taraması yapılması, eski önemli hakemlerimizin scouting ekibi ile genç hakemlerimizi izlemesi, eski futbolcuların hakem olması için kolaylıklar sağlanması inanıyoruz ki Türk hakemliğine kalite getirecek…

Değerli hakemlerimiz; adil, tarafsız, eşit kararlar vereceğinize, her zorluğun üstesinden geleceğinize inancımız tamdır. Biz Federasyon olarak, sizlerin başarısı için maddi ve manevi her türlü imkanı sağlamaya devam edeceğiz.

Bunların başında da VAR sistemi geliyor. VAR gerçekten futbolun seyrini değiştiren önemli bir sistem haline gelmiştir. Riva'da kurmuş olduğumuz VAR merkezi, inanın Avrupa'nın birçok ülkesinde olmayan özelliklere sahip. Tabii önemli olan bu sistemin sizler tarafından en verimli şekilde kullanılması…

İlk senemiz pek kolay geçmedi. Ama önemli tecrübeleri kazandık. Özellikle açık ve bariz hatalarda, gözden kaçan ciddi olaylarda başvurulması gereken Video Yardımcı Hakem sistemi, tartışmalı her pozisyon için maalesef kullanıldı.

Yeni sezon ile birlikte; hem sahadaki hakem arkadaşlarımızın hem de VAR'ın başında olan arkadaşlarımızın eğitimlerini artırarak, birbirleriyle uyumlu çalışarak bu sistemde başarılı olacağına yürekten inanıyorum.

Merkez Hakem Kurulumuz, VAR görevlendirmelerinde ödül ve ceza sistemi uygulayacak. Ayrıca, VAR'la verdiği karar düzeltilse bile, o hakemin notu düşürülecektir. Bu yeni uygulamalar, teknolojinin daha doğru kullanılmasına vesile olacaktır. 

Çok da çalışarak hata oranını en aza indirmemiz lazım. Bazı kulüplerimiz haklı olarak önemli serzenişlerde bulunmaktadır. Onlara da yürekten saygı duyuyorum. Ancak hakemleri tartışmaların odağında tutmak hiçbir zaman fayda sağlamaz. Türk futbolununun akıbeti için hakemlere mutlaka destek olmamız gerekiyor. Her ne olursa olsun Türk hakemliğimiz saygıyı her zaman hak ediyor.

Sevgili hakem kardeşlerim; sizler de her kim olursa olsun, size sahada saygı göstermeyenlere hiçbir zaman tolerans tanımayın. Raporlarınızda, size söylenenleri, yapılanları yazmaktan hiçbir zaman çekinmeyin. Sahada dik ve kararlı durun, standart kararlar verin, cesaretle verdiğiniz kararları uygulayın. Otoritenizi mutlaka koruyun. Sizler doğruları yapın, biz sizlere sahip çıkacak ve daima arkanızda olacağız. Sizlerin bu sezonu en başarılı şekilde tamamlayacağına inanıyorum.

Hakem şansının hep yanınızda olmasını temenni ediyor, hepinizi kendim ve Yönetim Kurulu arkadaşlarım adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum."

Seminerde bir konuşma gerçekleştiren TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, şunları kaydetti:

"Hakemler her zaman hata yapacak, hepimiz insanız. Belli ölçülerde bu insani değerlere bizim de değer vermemiz lazım. Futbolu normal kulvarından çıkarmamamız lazım. Ne kadar çok ayrıntıya girersek o kadar çok hakemlerimizi, futbolcuları ve futbolu esas rayından çıkarabiliriz tehlikesini görüyoruz. Futbolun insani bir oyun olduğunu ve diğer sporlara büyük üstünlüğü olduğunu düşünerek kararlarımızı almak gerekir. Bu takımların da futbolcuların da yöneticilerin de işini kolaylaştırır."


Toplantının açılış konuşmasını yapan MHK Başkanı Zekeriya Alp ise, şöyle konuştu,:

 "Yeni TFF yönetim kurulu tarafından 4 Temmuz'da atanarak göreve başladık. Türk futboluna uzun yıllardır hizmet eden Nihat Özdemir'e, hakem camiasına hizmet etme fırsatı verdiği için teşekkür ederiz. Bu ayrıcalığın farkındayız. Çalışmalarımıza hızlı giriş yaptık.

Terfi kurslarını yaparak klasmanları belirledik. Üst klasman hakem kampını VAR ile ilgili çalışmalarla birlikte Riva'da gerçekleştirdik. Hakemler atletik testinde başarılı oldu ve sevincimizi onlarla paylaştık. MHK talimatı gereği il hakem ve bölgesel hakem kurullarımızı yeniden atadık. Klasman ve bölgesel hakemler için bölgesel seminerlerimizi yapacağız. Kurulumuz bu çalışmaların verimli olması için gereken tüm çabayı göstermeye devam edecektir. Meslek olma yolunda ilerleyen hakemlik, deneyim arttıkça başarının arttığı bir uğraştır. MHK'ya burada büyük görev düşmektedir. Bu sorumluluğun bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hakem ve gözlemcilerin de görevlerini en doğru şekilde yapmalarını, adil, dürüst ve başarılı yönetimler bekliyoruz. Tüm futbol camiasının beklentisi de budur. Futbol hatalar oyunudur, önemli olan hakemlerin maçları en az hata yüzdesi ile yönetmesidir.

Geçen sezonki VAR sisteminde abartılar olduğu ortadadır. Hakemler, VAR var diye sorumluluk almaktan kaçınmıştır. Sahadaki sorumluluk sırası bellidir. Bu, herhangi tereddüte yer vermeden yerine getirilmelidir. Geçen sezon uygulanan gözlemci raporu genişletilerek bu sezon da kullanılacaktır. VAR kullanımında yapılan hatalar gözlemciler tarafından rapora yansıtılacaktır. TFF'nin hukukçuları ve temsilciler kurulu başkanıyla saha içi ve koridorların tam kontrol altında tutulması için hakemlerden yaşadıklarını tam olarak raporlarına yazmalarını bekliyoruz.

Hedeflerimizden biri de genç yeteneklerin ortaya çıkarılmasıdır. Scout ekibiyle alt liglerdeki hakemleri izleyeceğiz. Birçok genç ismi Türk hakemliğine kazandırdığımız çalışmalardan mutluyuz. Eski futbolcuların hakemliğe kazandırılması için çalışmalarımız bulunmaktadır.

Başkanlar, yöneticiler, teknik adamlar ve medyası ile herkes birbirine destek olarak yardım etmesi çözüm için en önemli anahtardır. Hakemler olarak üzerimize düşeni tam olarak yerine getireceğiz. Yapılan her iş eleştirilebilir, bunda sorun yok. Sorun eleştiril ile hakaretin karışmasıdır. MHK olarak 2019-2020 sezonunda bu güzel oyundan herkesin keyif almasını ve herkese başarılar dilerim."


Kulüpler Birliği Vakfı adına seminere katılan Kulüpler Birliği Başkanı Fikret Orman, hakemliğin zor bir meslek olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:

"Yeni sezonun herkes için hayırlı olmasını diliyorum. Hakem kardeşlerim sizler seçilmiş insanlarsınız, zor bir iş yapıyorsunuz. Bu işin sorumlulukları var. Bu sorumlulukları yerine getirmek bizim işimiz. Elimizde olan sorunları çözmek ve yönetmek sorumluluğunda olmamız lazım. Şikayet etmek değil yönetmek zorunda olduğunuz bir işi yapmaktasınız. Kamuoyu önündeki işler bazen üzmekte bazen yaralamaktadır. Sizler bu işi yönetebilecek kapasitede olduğunuz için A klasman hakemlersiniz. Adil yönetim diyoruz. Maça çıkmadan önce maçı aklında oynayıp sahaya çıkan değil karar sahada veren hakem görmek istiyoruz. Hala çözülmeyen dertlerimiz var. Teknoloji ile bu dertler büyümeye başladı. VAR, Avrupa'da ve Türkiye'de uygulamalarına bakınca farklılıklar göstermekte. Avrupa'da uzatma süreleri 3-4 dakika, bizde 9-10 dakika gibi süre oluyor. Bunun sebebi orta hakemin devamlı VAR'a gitme isteği. Futbol herkesin izlediği ve yorum yaptığı bir oyun. Her şey çok kolay analiz ediliyor. Maçın hakemi orta hakemdir. Orta hakem olarak her mevzuyu VAR'a getirerek çözemezsiniz.

Türkiye ile Avrupa'ya bakınca topun oyunda kalma süresi Avrupa'da 65 dakikaları bulurken Türkiye'de 55 dakikaları buluyor. Türkiye'deki oyuncu kadrosunun iyi niyetli olmadığını biz de görüyoruz, haklısınız. Yabancılar da bizim düzenimize uyuyor. Bunu değiştirecek olan sizlersiniz. Dirayetli durarak, kartları adil kullanarak bunların üstesinden geleceğinizi düşünüyoruz. Her mevzuda kamuoyu tepkisi alacağız diye düşünmeniz futbol kalitemizi aşağı çekiyor. Marka değerimiz her sene bir basamak daha aşağı düşüyor. Bunun tek sebebi hakemler değil.

Biz milyonlarca taraftarı olan camiaları yönetiyoruz. Yaptığınız hatalardan dolayı nelerle karşılaştığımızı bilseniz. Okumayın, bakmayın, etkilenmezsiniz. Bir hakem sosyal medya ve basın tarafından etkilenirse bütün camialar üzerinizde baskı yapacaktır. Hakem de hata yapabilir. Bizim derdimiz yanlışla. Hata yapın ama yanlış yapmayın. Kötü niyeti herkes görebiliyor. Tenkit edilen değil Türk futbolunun marka değerini yukarı çeken hakemler görmek istiyoruz. MHK'dan ricamız var. Ödül, ceza sisteminin gelmesini istiyoruz. Büyük hata yapanların daha uzun süre dinlendirilmesi, iyi yönetenin daha çok maç yönetmesi en büyük temennimizdir. Doğru ve adaletli atamalar doğru ve adaletli kararlar getirecektir. Kulüpler Birliği Vakfı ve Beşiktaş Kulübü Başkanı olarak destekçiniz olacağım. Hata yapanların değil yanlış yapanların cezalandırılacağı bir sistemi doğru buluyorum.

Futbol adamları olarak hiçbir skoru tayin etme durumunda değiliz. Futbolun sahada oynayanlar ve kenardan yöneten teknik adamların konuşulduğu bir ortam olması lazım. Hakemler çok konuşuluyor. Bunun kesilmesinin en önemli yolu sizin elinizde. Allah hepinize hakem şansı versin."

Geri
İleri
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.