TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
Üst Klasman Hakem, Yardımcı Hakem ve Gözlemci Semineri yapıldı 21.11.2019
Üst Klasman Hakem, Yardımcı Hakem ve Gözlemci Semineri yapıldı

Merkez Hakem Kurulu Üst Klasman Hakem, Yardımcı Hakem ve Gözlemci Semineri 19-20 Kasım 2019 tarihlerinde, MHK Başkanı Zekeriya Alp, MHK üyeleri, MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg ve Yardımcı Hakem Eğitimcisi Giovanni Stevanato'nun katılımları ile Kartal Titanic Otel'de yapıldı.

Ayrıca MHK Başkanı Zekeriya Alp, Başkan Vekili Oğuz Sarvan ve PMİK Üyesi Ünsal Çimen, hakemlerle bire bir görüşmeler gerçekleştirip, bireysel performansların artması ile ilgili görüş alış verişinde bulundular.

Seminerlerde öne çıkan mesajlar şöyle;

1. VAR Müdahale Çizgisi
 
Son haftalarda en çok tartışılan pozisyonlar Üst Klasman Hakemleri tarafından Çalışma Grupları uygulanarak analiz edildi. Video Yardımcı Hakemlerin ne zaman müdahil olması, ne zaman olmaması gerektiği tartışıldı, doğru ve yanlış örnekler gösterildi. VAR Protokolünde de belirtilen Yüksek Müdahale Çizgisine bağlı kalınması gerekliliği vurgulandı.

2. Oyuncuların Sağlığı

Süper Lig ve 1. Lig' de oynanan maçlarda tansiyonun çok fazla olduğu ve rakiplerin sağlığını tehlikeye atan hız, şiddet ve gaddarlık içeren hareketlerin arttığı gözlemlenmiştir. Bu tip hareketlere karşı hakemlerin daha ciddi önlemler alması istendi. Özellikle hareketlerde temas noktasına dikkat edilmesi; temas noktası rakibin ayakkabısının daha yukarısında olan ve hız, şiddet ve gaddarlık içeren hareketlerin Kırmızı Kart ile cezalandırılması istendi. Hakemler bu tip pozisyonları kaçırdıklarında, Video Yardımcı Hakemlerin kesinlikle müdahil olması gerektiğinin altı çizildi.

3. Ayağa basma ve Sarı Kart Uygulaması

Ayağa basma pozisyonları Oyun Kurallarına göre Kontrolsüz Hareket olarak değerlendirilir ve Sarı Kart ile cezalandırılır. Ancak bu pozisyonların ikiye ayrılarak daha doğru yorumlanması için çalışmalar yapıldı;
a. Geç müdahale ile yapılan ayağa basmalar: Bu tip hareketler her zaman Sarı Kart ile cezalandırılmalıdır. Oyuncu zamanlama hatası ile kontrolsüz bir hareket yapmıştır.
b. Topla oynadıktan sonra yapılan ayağa basmalar: Bu tip hareketlere biraz daha farklı yaklaşmak gerekir. Oyuncu topla oynadıktan sonra ayağını yere koyarken istemsiz bir ayağa basma yaparsa, Sarı Kartla cezalandırılmasına gerek yoktur.

4. Videotest ve Geri Bildirimi

Hakemlere, Yardımcı Hakemlere ve Gözlemcilere son haftalarda yaşanılan 20 pozisyon ile hazırlanan Videotest uygulandı. Videotestin geri bildiriminde ise değişik pozisyonlarda standart kararların artması için önemli hatırlatmalar yapıldı.

Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.