TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
MHK Hakem Gelişim Kampı Ordu'da yapıldı 26.12.2019
MHK Hakem Gelişim Kampı Orduda yapıldı
Geri
İleri

MHK Hakem Gelişim Programlarının en önemli parçası olan Hakem Gelişim Kampları'nın ikincisi Ordu'da düzenlendi. Ordu İl Hakem Kurulu, TFFHGD Ordu Şubesi ve ASKF Ordu Şubelerinin de işbirliği ile gerçekleştirilen kamp, 17-23 Aralık 2019 tarihlerinde yapıldı.

MHK Başkanı Zekeriya Alp ile PMİK üyeleri Oğuz Sarvan ve Ünsal Çimen de kampın açılış gününde Ordu'ya gelip, hem kampın işleyişini izledi, hem de projenin Merkez Hakem Kurulu için ne kadar önemli olduğunun altını çizip, hakemlere başarılar diledi. Ayrıca kampın ilk gününde MHK Başkanı Zekeriya Alp, Ordu hakemleriyle bir araya geldi ve organizasyona katkılarından dolayı Ordu İHK Başkanı Kahraman Minnet ve TFFHGD Şube başkanı Mehmet Şengül'e plaket verdi.

UEFA'nın Centre of Refereeing Excellence (CORE) adında başlattığı program, genç ve gelecek vaat eden hakemler için yapılmış en iyi projelerden biri olarak gösteriliyor. Bu projenin bir benzeri olarak oluşturulan Hakem Gelişim Kamplarında 8 ayrı bölgeden katılan trio'lar, MHK Üyeleri, Eğitimciler ve Hakem Koçları ile beraber yoğun bir hafta geçiriyor.

Programın başarısı farklı çalışmaların yapılmasına dayanıyor;

a. Hakemlerin detaylı atletik testleri yapılıyor ve fiziksel ölçümleri alınıyor,

b. UEFA Eğitimlerinde aktarılan en son talimatlar, yerel kliplerle ve mümkün olduğunca tartışma ortamı yaratılarak işleniyor,

c. Saha uygulamaları ile hem Yardımcı Hakemlerin ofsayt kararlarını geliştirmeleri hem de Hakemlerle beraber İşbirliği - Takım Çalışması konusunda ilerlemeleri sağlanıyor,

d. Program dahilinde hakemlerin 21-22 Aralık tarihinde Ordu 1. Amatör Kümesinde yönettiği maçlar kamera ile çekiliyor. Bu maçlardan oluşturulan video analiz çalışmaları ile hem MHK'nın hakemlerin performansını daha detaylı inceleme fırsatı oluyor, hem de hakemler için kişisel gelişim ayağının en önemli çalışması da yapılmış oluyor.

e. Hakemler ve Koçlar aynı ekiplerle beraber düzenlenecek 2. Bölüme kadar iletişimde kalıyorlar. Bu süreçte hakemlerin gelişmeleri gözlemleniyor. Ekipler tekrar buluştuğunda ise ölçümler ve çalışmalar tekrarlanıyor, gelişim raporlanıyor ve süreç tamamlanmış oluyor.

Geri
İleri
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.