TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
TFF Başkanı Nihat Özdemir, MHK Kış Semineri'nde konuştu 7.01.2020
TFF Başkanı Nihat Özdemir, MHK Kış Seminerinde konuştu
Geri
İleri

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı Mecnun Otyakmaz ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, Antalya'nın Belek ilçesindeki Calista Luxury Resort Hotel'de düzenlenen 2019-2020 Sezonu MHK Kış Semineri'nde birer konuşma yaptı.

TFF Başkanı Nihat Özdemir: "VAR'ı 60 yıldır uyguluyormuş gibi tartışıyoruz"

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir'in hakemlere büyük güven duyduklarının altını çizdiği açılış törenindeki konuşması şöyle:

"Federasyon olarak hakemlerimize her zaman ayrı bir önem veriyoruz. Bu nedenle tüm seminer ve törenlerde, Merkez Hakem Kurulumuzun, hakemlerimizin daima yanında olmaya çalışıyoruz. Hepimiz için zor geçen bir ilk yarıydı. Üzülerek gördük ki, hemen hemen her hafta spor kamuoyunun ana gündemi hakemler oldu. Gönül isterdi ki, milli takımımızın büyük başarıya imza attığı, ülke olarak dünya futbolunda öne çıktığımız, önemli organizasyonlara ev sahipliği yaptığımız bir dönemde, kısır hakem tartışmaları bu kadar ön plana çıkmasaydı.

Futbolu oynayanlar futbolcular, taktiği veren teknik direktörler, takımları kuran yöneticiler de hata yapıyor ama nedense en çok eleştirilen, tartışılan hakemler oluyor, ana aktör haline getirilmeye çalışılmaktadır. Şu gerçek unutulmamalı ki, futbolda iki taraf var ve bir karardan iki tarafın da memnun kalması mümkün değildir.

Şimdi önümüzde daha çetin geçecek bir ikinci yarı hepimizi beklemekte. Bu dönemde herkese önemli sorumluluklar düşüyor. Futbol ailesi olarak hepimiz aynı gemideyiz. Fırtına ne kadar büyük olursa olsun, bizlerin ve siz hakemlerimizin sorumluluğu, önceden ilk yapacağımız gemiyi sağ salim sezon sonunda limana yanaştırmak. Bunu hep birlikte başaracağımıza yürekten inanıyorum.

Ben ilk yarıda zor şartlarda gösterdikleri gayretleri için hakemlerimize teşekkür ediyorum. Baskı altında genel olarak iyi bir performans sergilediler. Hata yapabiliriz. Futbol hatalar oyunudur. Hata illa ki olacaktır. Bu hatalardan da gerekli dersler çıkartılacaktır. İnşallah hakemlerimiz, ikinci yarıda performanslarını daha da artırarak sürdürecekler.

Değerli futbol ailesi;

Bildiğiniz üzere; sezonun ilk yarısında var çok tartışıldı. Oysa, istatistiklere baktığımızda Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin futbola ve hakemlere önemli bir katkısı olduğunu görüyoruz. Süper Lig'de oynanan 153 maçta, VAR ile 65 karar düzeltildi. Bu rakam geçen sezonun ilk yarısında 70 idi. Genel olarak 'VAR doğru kullanılmıyor' eleştirisini maalesef almaktayız. Ancak ilk yarıya baktığımızda, VAR'a gidilen 69 pozisyonun sadece 4'ü değişmemiş. Yani VAR'ın gereksiz yere değil, doğru kullanıldığını açık şekilde söyleyebiliriz. Bugün UEFA da VAR uygulamalarımızı beğeniyor, seminerlerini Riva VAR Merkezi'nde yapıyor. UEFA Hakem Komitesi Türk hakemlerini yakından izliyor ve sürekli maçlar veriyor. İlk yarıda FIFA hakemlerimizin 35 maçta görev alması bizler için gurur verici.

Ama biz VAR'ı kamuoyunda her hafta tartışıyor, eleştiriyoruz. VAR'ı kullanmaya başlayalı henüz 1.5 sezon oldu, ancak biz VAR'ı 60 yıldır uyguluyormuşuz gibi konuşuyoruz ve en acımasız şekilde tenkit ediyoruz. VAR, futbolda tartışmayı %100 oranında bitirmek için değil yüzde 100 skandal kararları engellemek için getirildi. Eskisi gibi yarım metre, 1 metre ofsayttan atılan golleri, ceza sahası dışında verilen penaltıları, elle atılan bariz golleri artık görmüyoruz. Peki VAR'ın eleştirebileceğimiz noktaları yok mu? Var… O da inceleme sürelerinin uzaması, oyunun soğuması gibi tenkitler. Bu bütün dünyanın sorunu ve bütün önde gelen liglerde tartışılıyor. sistem inanıyorum ki zamanla daha da gelişecektir.

Değerli hakemlerimiz;

Futbolda maalesef kazanınca daima "biz kazandık" olur. Kaybedince suçlu, TFF Başkanı, MHK Başkanı, hakemler, VAR, AVAR'dır. Bu tartışmalar sizlerin üzerinde hiçbir zaman baskı oluşturmasın. Ne olursa olsun, gördüğünüzü, doğru bildiğinizi çalın. Bizler Federasyon olarak her zaman yanınızdayız. Hata olacaktır. Önemli olan, kamu vicdanını yaralayacak, art niyet içeren yanlışların yapılmaması ana hedefimiz olmalıdır. Bu tür yanlışların yapılmadığına hepimiz yürekten, kalpten inanıyoruz. Onun için sizler, üretilen senaryolara hiçbir zaman kulak asmayın. Biz onlara gerekli cevapları zaten vermeye çalışıyoruz.

Bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. Merkez Hakem Kurulumuz da, hakemlerimiz de Federasyonumuzu temsil ediyor. Bizleri temsil edenlere, hele hele sahada saygısızlık yapılmasına asla müsaade etmeyin. Onun için sizler de sahada ister futbolcu, ister teknik adam, ister koridorda yönetici olsun, saygısızlığa prim tanımayın. Duygusal davranmayın, yapanın cezasını da anında verin.

Maçlardan sonra sizlerin ve temsilcilerin raporlarına göre Hukuk Kurulumuz, yöneticiler, teknik direktörler, futbollular olsun Disiplin Kurulu'na sevk etmekteler. İnandığımız, çok saygı duyduğumuz Disiplin ve Tahkim kurullarımız sizlerin vermiş olduğu raporlar doğrultusunda herhangi bir yanlışlığa sebebiyet vermeden adaleti bularak gerekli cezaları vermektedir. Bütün uygulamalardan da siz hakemlerin bunu gördüğüne inanıyorum.

Sahada kartlarınız ve düdüğünüz konuşsun. Özgüveniniz tam olsun. Hakem şansınız daima yanınızda olsun. Sizlere başarılı bir yıl diliyorum. Yeni yılda FIFA kokartı taşıyacak hakem kardeşlerimizi de kendim ve tüm Yönetim Kurulu  arkadaşlarım adına tebrik ediyorum.

Ayrıca Merkez Hakem Kurulumuz ilk yarıda mümkün olduğunca genç hakemlere görev verdi. MHK Başkanı Sayın Zekeriya Alp ve ekibinin, hakem eğitimi çalışmalarının meyvelerini vereceğine inanıyoruz. Kendilerini kutluyorum. Katılımınız için hepinize teşekkür ediyorum. Herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum."

Zekeriya Alp: "MHK olarak 6 aylık süreçte önemli projeleri hayata geçerdik"

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp de açılış töreninde yaptığı konuşmada 6 aylık süreçte MHK olarak hayata geçirdikleri projeleri anlattığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:  "Futbolda VAR Sistemi'nin uygulanmasıyla birlikte, dünya hakemliği çok önemli bir süreçten geçiyor. Bizler de bu dönemde VAR Sistemi'ni en iyi şekilde değerlendirmek, en verimli şekilde kullanmak için büyük çaba gösteriyoruz. Ancak tüm çaba ve iyi niyetli çalışmalarımıza rağmen bazı tartışmaların önüne geçmemiz mümkün olmuyor. Bildiğiniz üzere futboldan çok hakemlerimizin ve VAR'ın konuşulduğu bir ilk yarıyı geride bıraktık. Türk hakemliği olarak neredeyse her hafta maalesef tartışmaların odağında kaldık. İlk yarıya baktığımız zaman, hakemlerimiz için iyi geçtiğini söyleyebiliriz, ancak gönlümüz arzu etmemesine karşın kamuoyunun tartıştığı kararlar da yaşandı. 

Peki bu hatalarla birlikte neleri tartıştık?

VAR gerektiği gibi kullanılmıyor, hakem ceza almamak için VAR'a gitmiyor, penaltılar tekrarlanmıyor, itmeler, çekmeler, penaltı kararları, fauller, kırmızı kartlar, atamalar… Öncelikle VAR uygulamaları konusunda önemli birkaç noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. VAR uygulamalarında altın kuralımız belli; "IFAB Protokolüne, yani VAR'ın anayasasına uymak."

VAR'ın anayasasında da belirtildiği üzere… VAR açık ve bariz hataya karışır. VAR, sana göre, bana göre pozisyonlara yani gri pozisyonlara karışamaz. Ve VAR, inceleme için çağırıyorsa hakem VAR'a gitmek zorundadır. Ve VAR uygulanmaya başladığından beri VAR'ın hakemi izlemeye davet ettiği ve hakemin girmediği bir pozisyon olmamıştır ve olmayacaktır. Bu konuda maalesef yanlış bir algı olduğunu görüyoruz. İlk yarıda hakemlerimizin performansını değerlendirirken VAR'a bu yönüyle bakmak gerekiyor. Şimdi sizlere VAR'ın ikinci yılında geldiğimiz noktayı göstermesi için ilk yarı ile ilgili bazı istatistiki verileri anlatmak istiyorum.

Süper Lig'de 153 maçta 65 karar VAR'dan düzeltildi. VAR incelemeleriyle, 26 penaltı, 17 gol, 8 kırmızı kart verildi. 10 tane gol, 3 penaltı, 1 yanlış kart iptal edildi. VAR'a gidilen pozisyonlardan ise sadece 4'ünde karar değişmedi. Bu rakam geçen sezon ilk yarıda 23'tü… Buradan da anlaşılıyor ki, gereksiz OFR'lerin sayısı azalmış durumda.

Bu rakamlardan VAR'ın Türk futbolunda 65 kararla hakkaniyetli bir şekilde önemli bir katkı sağladığını gözlemliyoruz. Düzeltilen karar sayısının geçen sezon da 70 olduğunu hatırlatmak da fayda görüyorum. VAR'ın teknolojik boyutunda sorunumuz yok, mevcut en ileri teknolojiyi kullanıyoruz. Teknolojik desteği için Futbol Federasyonumuza teşekkür ediyoruz.

Eksiğimiz insan kaynağı, yani VAR olarak görev yapacak hakemlerimizin sayısının az olması. Her hafta 9 Süper Lig maçımız var; 9 hakem, 9 VAR, 9 dördüncü hakem, 9 da AVAR görevlendirmemiz gerekiyor. Yine TFF 1. Lig maçlarımıza da üst düzey hakemleri gönderiyoruz. Ve MHK olarak bir hakemi o hafta sadece bir maçta kullanıyoruz.

Bu eksiğimizi gidermek için, çok önemli bir çalışma içerisinde girdik ve 2.ligde görev yapan hakemlerimizin hepsini taradık. Burada eğitimlerini tamamlayan hakemlerimizle birlikte ligin ikinci yarısında 10 VAR, 3 AVAR daha kadromuza katılıyor. İkinci yarıda bu hakemlerimizle birlikte daha başarılı uygulamalar yapacağımıza inanıyoruz. İlk yarıda kulüplerimiz tarafından gündeme getirilen konulardan birisi de atamalar ve hakemlere uygulanan ceza kriterleriyle ilgili konulardı.

Hakem atamalarımızı nasıl yapıyoruz?

Sistemimiz öncelikle ödül ceza uygulamasına dayanıyor. Hakem değerlendirmemiz 100 üzerinden gerçekleşiyor. 85 sınır notumuz. Gözlemcilerimiz hakem yönetimi ilgili değerlendirmeleri yapıyor, sisteme giriyor. Hakem ile gözlemci arasındaki olası kişisel ilişki olabilir düşüncesiyle gözlemciye sadece değerlendirme yaptırıyoruz, not verdirmiyoruz. Notu sistem belirliyor. Gözlemcilerimiz bile, sistem sonucu oluşan hakem notunu bilmiyor.

Siyah beyaz hatada 25 puan düşülüyor. Başarılı hakemlerimiz ertesi hafta maç alıp ödüllendiriliyor ama hata yapan hakemlerimiz cezalı oluyor ve ceza puanına göre maç alamıyor. Süper Lig hakemlerimizi kendimiz tayin ediyoruz ve bilgisayar programından atamaya engel bir durum olup olmadığını kontrol ediyoruz. VAR hakemlerimiz ise 6 puan üzerinden değerlendiriliyor.

3-4 hafta öncesinde atama planlarımızı yapıyoruz ve hakem performanslarına göre bunları güncelliyoruz ve nihai atamaları gerçekleştiriyoruz. Eğer VAR'da kadro sayısı açısından çok zorda kalırsak en az ceza puanı alan hakeme görev verebiliyoruz. Aksi takdirde ceza alan hakemler mutlaka dinlendiriliyor. 

İlk yarıda futbol ailesinin birçok kesiminin şikayetleri oldu. Güven ortamının sağlanması ve adaletli yönetimler istendi. Hakemlerimizin tabi ki en önemli görevi adil düdük çalmak, adaleti sağlamak. Bunu sağlıyorlar, sağlayacaklar da… Bizim tek bir amacımız var adil, tarafsız davranmak ve herkese eşit mesafede olmak. Biz hakem ailesi olarak bunun için büyük çaba gösteriyoruz. Ancak güven ortamı el birliği ile olur. Bunun için herkes birbirine güven duymalı, destek olmalı. Hakemlerimize futbol ailesinin güven duymasını, destek olmasını bekliyoruz.

Onların görevlerini layıkıyla yapabilmeleri için, karşılıklı güven ortamının oluşması şart ve Türk futbolunun daha güçlü olması için bunu hep beraber yapmalıyız. Hakem kardeşlerimiz gerekli dersleri çıkarttılar ve ikinci yarıda inanıyorum performanslarını yukarı çekeceklerdir. Sayın Başkanımızın ve TFF Yönetim Kurulunun vermiş olduğu desteği boşa çıkarmayacaklardır. Bizler de takım olarak bir mücadeleye soyunduk, MHK olarak sonuna kadar en iyi şekilde bu savaşı vereceğiz. Pes etmeyeceğiz. Amacımız bu camiaya bir şeyler katmak. Çok katkı sağlayacağımıza da inanıyoruz.  

Şimdi de göreve geldiğimiz 4 Temmuz 2019 tarihinden itibaren 6 aylık sürede yaptığımız çalışmaları paylaşmak istiyorum. Merkez Hakem Kurulu olarak neler yaptık?

İlk olarak stratejik bir plan oluşturduk ve bu plan dahilinde önemli adımlar attık. Daima "eğitim, eğitim eğitim" diyoruz. Çünkü başarının yolu eğitimden geçer… Zamanımızın büyük bölümünü eğitim çalışmalarına ayırıyoruz. UEFA ve FIFA'nın en değerli uzmanları ile çalışıyoruz.

Eğitimle birlikte yeni hakemler yetiştirme yolunu seçtik. Genç hakemlere çok değer veriyoruz. Bunun için mücadele veriyoruz. VAR ve AVAR olarak hazırladığımız 9 tane hakemimizi Üst Klasman seminerimize davet ettik ve şu an aramızdalar. İnşallah zaman içerisinde bu arkadaşlarımız başarılı olacak ve üst liglerde görev alacaklar. Kadroyu gençleştirme, Türk hakemliğine yeni yüzler kazandırma çalışmalarımız devam ediyor. İlk yarıda dikkat ederseniz, genç hakemlerimizden önemli performanslar izledik. Bu hakemlerimiz tecrübeli ağabeylerinin de destekleri ile önemli noktaya gelecekler, onları Türk hakemliğinin geleceği olarak değerlendiriyoruz.  Alt liglerden belirlediğimiz hakemler, eski FIFA hakemlerinden kurduğumuz scout ekibi vasıtasıyla takip ediyoruz, gelişimlerini gözlemliyoruz.

MHK Hakem Gelişim Programlarının en önemli parçası olan Hakem Gelişim Kampları Ekim ayında Riva'da ve Aralık ayında Ordu'da olmak üzere iki kez düzenlendi. Bölgelerden seçilen gelecek vaat eden hakemlerin davet edildiği ve UEFA CORE projesinin benzeri olan kamplarda, genç hakemlere teorik eğitimler veriliyor, saha uygulamaları yapılıyor, maç yönetmeleri sağlanıyor ve MHK üyeleri ile koçlar eşliğinde  gelişimlerinin takip edilmesi amaçlanıyor. Bu projeden gelecek hakemleri de ilerleyen süreçte Türk hakemliğine kazandırmak istiyoruz.

Üst Klasman Hakem kadrosunda bulunan ve bulundukları konumda gelişim göstermesi beklenen hakemler için mentörlük çalışması grubu oluşturuldu. Hakemlere bireysel mentörler atandı ve belirlenen periyot içinde koyulan hedefler doğrultusundaki gelişimlerinin takip süreci başlatıldı.

Yeni bir VAR kadrosu oluşturuyoruz. Alt liglerdeki hakemlerimizi VAR konusunda önemli bir eğitim sürecinden geçirdik. İkinci yarıda 10 VAR, 3 AVAR'ı sahaya süreceğiz. VAR hakemlerinin teknolojiyi yatkın ve genç isimler olmasına önem veriyoruz. Hakemliği bırakacak, son dönemlerini yaşayan isimleri VAR olarak görev yapması için gerekli düzenlemeleri yaparak çalışmayı planlıyoruz.  

Eski futbolcuların hakemlik yapması için resmi adımları attık, Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği ile yaptığımız iş birliği sonrasında Riva'da 25 eski futbolcuyu eğitimden geçirdik. Yakın bir zamanda aday hakem olarak görev yapmaya başlayacaklar.

Kadın hakemliği en çok önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Avrupa ile kıyaslandığında bu konuda geride kaldığımız bir gerçektir. Talimatlarda yapılan değişikliklerle, kadın hakemlerin erkek liglerinde maç yönetmesinin önü açıldı. Dolayısıyla bu bir başlangıç adımıdır. Kadın hakemlerimiz 2. lig ve 3.lig maçlarında görev almaya başladılar. Sırada ise "Kadın Hakem Gelişim Kampı-Kadın CORE" projesi var. Bununla ilgili hazırlıklara da başladık ve ligin ikinci yarısında en kısa sürede bu projeyi de hayata geçireceğiz. Yakın bir süreçte liglerimizde bir kadın hakemimizi görebiliriz.

Çok değerli projeler başlattık.

Bunlardan ilki anlık görüntü gönderimi projesi… Görüntü analizi çalışmalarımızla hakemlerimizin standart karar vermeleri için büyük çaba harcıyoruz. Seçtiğimiz tartışmalı pozisyonların görüntülerini Süper Lig ve 1 Lig'de görev yapan hakemlerimize, gözlemcilerimize gönderip "Ne karar verirdiniz?" diye soruyoruz. İlk yarıda 123 tane pozisyonu bu şekilde 81 hakem ve gözlemcimize yolladık, sonuçlarını standart yönetimleri sağlamak için eğitim çalışmalarımızda kullanıyoruz.

Bir diğer projemiz birlikte çalışalım projesi… Hakemlerimizin kural kitapçığıyla ilgili güncel kalmaları için Birlikte Çalışalım Projesi'ni hayata geçirdik. Bu proje kapsamında, her hafta Perşembe günü hakemlerimize bir form gönderiyoruz, formda 5 soru yer alıyor, soruları doldurup bize gönderiyorlar. Böylece kural kitabını okuyup güncel kalıyorlar.

Yine, ilk yarıda 5 binin üzerinde görüntü, eğitim ekibi tarafından pozisyon pozisyon kesilip hazırlandı, hakem atamaları öncesinde izlenerek gerekli değerlendirmeleri yapılıyor. Bir diğer önemli çalışmamız da hakemlerin fiziksel durumlarıyla ilgili. Hakemlerin maçlara daha iyi ve daha verimli hazırlanabilmelerini sağlamak amacıyla, hakem fiziksel gelişimi ve fiziksel maç hazırlığı konusunda yeni bir yapılanmaya gittik. Yeni bir ekip göreve getirdik. Sadece en üst seviyede değil, en alt kategorilerden başlayarak hakemlerin fiziksel hazırlık ve antrenman içerikleri gibi konularda bilinçlendirilmesi ve Türk Hakemliği için temelden itibaren "fitness durumunun" bir sorun olmaktan çıkarılması için çalışmalar başlattık. Bunun da meyvelerini en kısa sürede alacağımıza inanıyorum.

Birer cümleyle diğer çalışmalarımızı da sıralamak istiyorum. Aylık toplantılarla danışmanımız Jaap Uilenberg, UEFA'nın yeni eğitim modellerini kullanarak analizler yapıp hakemlerimizin eksik noktalarını gidermeye çalıştı. Jaap Uilenberg ve John West Larsen tarafından gerçekleştirilen maç izleme çalışmaları ve maç sonu toplantıları, illerdeki eğitimcilerin seviyesini yükseltmek için eğitimcinin eğitimi seminerleri, UEFA hakem konvansiyonu üyesi diğer ülkelerle yapılan işbirliği çalışmaları bu süreçte yaptığımız diğer önemli işlerdi.

MHK olarak en önemli hedeflerimizden birisi Avrupa'da hakemlerimizin daha çok başarılı olması, daha çok maç alması. Uluslararası alanda 1 Temmuz'dan bu yana hakemlerimiz toplam 53 maç yönetti. Gözlemcilerimize 38 maç geldi.  Biliyorsunuz, 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle görev yapacak FIFA listelerini belirledik. FIFA Hakemi listesine Arda Kardeşler, FIFA Plaj Hakemi listesine Gökhan Barçın dahil oldu. Ayrıca FIFA hakemimiz Ali Palabıyık 1. Kategoriye yükseldi. Kendilerine birazdan kokartlarını takacağız.

Bu törene katılarak bizleri ve ülkemizi temsil eden hakemlerimizi bu mutlu günlerinde onurlandıran Sayın TFF Başkanımıza, TFF Yönetim Kurulu üyelerimize Türk hakemliğine destekleri için çok teşekkür ediyorum. Yine tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyorum. Huzurlarınızda bu seminerde hakemlerimize değerli katkılar sağlayacak olan Eğitim Danışmanımız Jaap Uilenberg, UEFA Yardımcı Hakem Eğitimcisi Giovanni Stevanato, UEFA Gözlemcisi Jorn West Larsen ve UEFA Hakem Fiziksel Gelişim Sorumlusu Werner Helsen'e teşekkür ediyorum. Kendilerinin eğitimleri ile hakemlerimiz çok daha iyi olacaklardır. Seminerin Türk hakemliğine ve Türk futboluna hayırlı olmasını diliyorum."

Mecnun Otyakmaz: "Bütün futbol ailesi olarak sizin iyi niyetinizden şüphe duymuyor ve size güveniyoruz"

Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı ve Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz törende yaptığı konuşmada, hakemlerin işlerinin zor olduğunun herkesçe bilindiğini belirtti.

Türkiye'de hakem kararlarına düşük tolerans gösterildiğinin farkında olduğunu ifade eden Otyakmaz, şunları kaydetti: "Bu konuda bize düşen sorumluluklar da var. Bizlerin, teknik ekiplerin ve oyuncuların da daha farklı yaklaşımlarının olması gerektiğinin farkındayız. Kulüp yöneticileri olarak bazen haklı bazen haksız açıklamalarımız oluyor. Bunları biliyoruz. Bunu teknik direktörlerimiz de zaman zaman yapıyor. Sahada sizleri aldatmaya yönelik hareketlerin yapıldığını da tüm Türkiye görüyor. Hakemlere saldırmanın dayanılmaz hafifliğine hepimiz kendimizi bazen kaptırıyoruz. Ancak konuyu saha içi kararlarına getirirsek, sizler de bazen işinizi daha da zorlaştırıyorsunuz. Bütün futbol ailesi olarak sizin iyi niyetinizden şüphe duymuyor ve size güveniyoruz.

Kulüp başkanları olarak sizden beklentimiz cesur olmanız, taraftarın, yöneticilerin ve televizyon yorumcularının etkisinde kalmamanız. Tüm müsabakalarda takım ayırt etmeksizin adaletli olmanız. Saha içindeki hakim sizsiniz. Sizin otoritenizi sarsacak hareketlerde bulunan oyunculara gerekli cezayı verin. Tüm kararlarınızı kimsenin tesiri altında kalmadan, forma rengine bakmadan bilginizle beraber vicdanınızla da verin. Oyun kalitesini arttırmak için sahada yapabileceğiniz şeyler var. Süre geçirmeye çalışan, hakemi aldatmaya yönelik hareketlerde bulunan, her pozisyonda olur olmaz itiraz eden futbolcuya gerekeni yapın. Ancak ikinci sarı kartlarda da hassas davranın. Gerekeni Sivas'ta yapın, İzmir'de yapın ama İstanbul'da da yapın."

Otyakmaz, hakemlerin saha içi kararlarında mutlaka bir standardının olması gerektiğini vurgulayarak, "Bir maçta farklı, öbür maçta farklı kararlar vermeyin. Bu tür kararlar uzun süre Türk futbolunda gündem teşkil ederek, sizlere büyük zarar veriyor. Hata yapabilirsiniz ama maçları öyle bir yönetin ki kafanızı yastığa koyduğunuzda vicdanınız sizi rahatsız etmesin. Hepimiz, Türk futbolunun bileşenlerinin birer parçasıyız. Ahenk ve uyum içerisinde herkes görevini layıkıyla yaparsa, marka değerimiz artar, futbol kalitesi yükselir. Bizler futbolseverlere karşı görevimizi yerine getirmiş oluruz." diye konuştu.

Rusya'da gerçekleşen 2018 FIFA Dünya Kupası'ndan sonra herkesin VAR sistemine olan isteği ve inancının arttığını dile getiren Otyakmaz, "Fakat ülkemizdeki uygulamaları görünce ne yazık ki hayal kırıklıkları yaşadığımız da bir gerçek. VAR konuşmaları, VAR çizgileri ve VAR'a gidip-gitmemek kamuoyunda yeni gündemler oluşturdu. VAR sistemini destekliyoruz ve ikinci yarıda daha iyi iletişimle problemleri azaltmanızı bekliyoruz. VAR kayıtlarının, toplumu bilinçlendirmek adına örnek teşkil edebilecek bazı kritik pozisyonlarda kamuoyu ile paylaşılması fikrini destekliyorum." ifadelerini kullandı.


Seminer devam ediyor

MHK Kış Semineri'nde ayrıca bugün sabah seansında hakemler, hakem-yardımcı hakem iş birliği üzerine çalışmalar yaptı. Dün yapılan video testin sonuçları da analiz edildi.Geri
İleri
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.