TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
MHK Üst Klasman Hakem Kampı Teknik Bilgilendirme 10.09.2020
MHK Üst Klasman Hakem Kampı Teknik Bilgilendirme

05-10 Eylül 2020 tarihleri arasında TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Merkezinde düzenlenen Merkez Hakem Kurulu Üst Klasman Hakem ve Gözlemci Yaz Semineri'nde 2020-2021 Sezonunda uygulanacak yeni kurallar üzerinde çalışılmıştır.

Oyun Kuralları Değişiklikleri ile ilgili sunuma ulaşmak için tıklayınız.

Bu seminer boyunca hakemlere son yıllarda oyununun çok fazla durduğu ve oyuna tempo katma konusunda kendilerine düşen görevler hatırlatılmıştır. Bu bağlamda maç kontrolü konusunda problem yaşamadan, hafif temaslarda ve adil ikili mücadelelerde kolay faul çalınmaması tavsiye edilmiştir. Seminerde çalışılan bazı önemli talimatlar aşağıdaki gibidir:

1. Ceza sahası içindeki mücadeleler

Ceza sahası içindeki mücadeleler hakemlerin en yakın olmaları ve en çok dikkat etmeleri gereken pozisyonlardır. Bu mücadelelerde son yıllarda bazen 'kolay penaltı' diye tabir edilebilecek kararların alındığı gözlemlenmiştir. Hakemlerden bu sezon bu tip kararlardan kaçınmaları istenmiştir.

2. Elle oynamalar

Elle oynama pozisyonlarını doğru yorumlamak için en önemli nokta kolun konumunu doğru belirlemektir. Eğer kol bariz bir şekilde vücuttan ayrılmışsa veya omuzun üstüne doğru açılmışsa cezalandırılmalıdır.

Bu yorumun tek istisnası bir oyuncunun net bir şekilde bilerek topla oynadıktan sonra topun vücudundan ayrılmış veya omuzunun üzerine çıkmış olan koluna gelmesidir. Bu durumda oyun devam eder.

3. İtirazlar

Ülkemizde hakemin kararlarına itirazlar diğer ülkelerden çok daha fazladır. Bu konuda hakemlerin daha dikkatli olmaları istenmiştir. Oyuncuların ve hakemlerin birbirine olan mesafesi özellikle de COVİD19 pandemisi süresince minimum bir kol mesafesi olmalıdır.

Futbolun gerektirdiği duygu yoğunlaşması ile olabilecek itirazların hakem ekibi tarafından anlayışla karşılanması ve yönetim uygulamaları çalışılmıştır.

Ancak;

a) Agresif beden dili içeren,

b) Kabul edilebilir limitlerini aşan,

c) Uzak mesafeden koşarak yapılan,

d) Hakemin etrafını sararak yapılan,

e) Hakemin otoritesini net bir şekilde zedeleyen itirazların tutarlı ve taviz gösterilmeden cezalandırılması gerekmektedir.


4. Ciddi faullü oyun ve şiddetli hareketler

Oyuncuların sağlığını korumak hakemlerin birincil önceliğidir. Bu nedenle hız, şiddet ve acımasızlık içeren hareketlerin tutarlı bir şekilde Kırmızı Kart ile cezalandırılması gerektiğinin altı çizilmiştir. Bu konudaki önemli noktalardan biri de temas noktasıdır. Müdahalenin temas noktası ayakkabı(krampon) değilse, ayakkabının yukarısında; bilek ve üstünde temasın olduğu müdahaleler çok daha dikkatli analiz edilmelidir.

Bu konuda rakiplerinin kolay kart görmesi için temasları abartan veya aldatma yapan oyuncuların da titizlikle tespit edilip, cezalandırılması gerekmektedir. Bu konuda Video Yardımcı Hakemlerin de çok dikkatli olmaları tavsiye edilmiştir.

5. VAR çizgisi

IFAB tarafından VAR Protokolünde yapılan değişiklik sonrası VAR Hakemlerinin kontrol ve inceleme sırasında alınması gereken karar ile tavsiyede bulunabileceği vurgulanmıştır. Pozisyon ile ilgili son karar her zaman maçın hakemine aittir.

Bu bağlamda, seminerde hem Hakemlerden hem de Video Yardımcı Hakemlerden özellikle Ceza Sahası içindeki mücadelelerde çok daha dikkatli olmaları istenmiştir. Sahadaki hakemin açık ve bariz bir şekilde hata yaptığı durumlarda ise VAR Müdahalesi olması gerektiği vurgulanmıştır.

 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.