TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
MHK Üst Klasman Hakemleri Aralık Semineri Teknik Bilgilendirme 22.12.2020
MHK Üst Klasman Hakemleri Aralık Semineri Teknik Bilgilendirme

Merkez Hakem Kurulu Aralık ayı Üst Klasman Hakem Semineri 16-17 Aralık 2020 tarihlerinde pandemi önlemleri çerçevesinde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Seminerde yapılan çalışmalarda özellikle ceza sahası içinde yaşanan pozisyonlar, elle oynamalar ve VAR Müdahaleleri ile ilgili tartışılan pozisyonlar incelendi, eğitim paketi oluşturuldu. Seminerde eğitimler, MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg tarafından verildi.

Seminerde üzerinde çalışılan bazı önemli konular aşağıdaki gibidir:

1. Teknik Alan Yönetimi

Teknik alandaki görevlilerin 'Adil Oyun' ve 'Saygı' olgularını göz ardı eden ve kabul edilebilir limitin üstündeki;

a) Hakemin sahadaki kişiliğini zedeleyen

b) Hakemliğin ve oyunun imajını zedeleyen

c) Maç bittikten sonra saha içine girip hakeme itiraz amacı taşıyan davranışlarına sıfır tolerans gösterilmesi istenmiştir.


2. VAR Müdahaleleri

Hakemlere VAR Protokolünün iki önemli maddesi hatırlatıldı ve altı çizildi:

a) Hakemler VAR yokmuş gibi maç yönetmelidir.

b) Hakem sahada mutlaka bir karar vermelidir, kararı VAR'a havale etmemelidir.

Bu bağlamda hakemlerin maçın gidişatını etkileyen önemli kararları sahada, VAR Müdahalesi olmadan vermelerinin önemi vurgulanmıştır.

Ancak VAR'ın görev alanına giren ve hakem kararının açık ve bariz hatalı olduğunun 'net kanıt' ile gösterilebileceği pozisyonlarda, VAR müdahalesinin olması gerektiği de örneklerle anlatılmıştır.


3. İlave Süre Yönetimi

Maçların genelindeki zaman kayıplarıyla beraber özellikle ilave süreye dikkat edilmesi istenmiştir. İlave süre gerekirse iş birliği ile kontrol edilmeli ve doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. Hakemlerden ilave zaman süresindeki zaman kayıplarına da dikkat edip bu süreyi daha iyi yönetmeleri istenmiştir.

4. İşbirliği

Hakemlerin maçlara çıkmadan önce 'Memorandum' adı altında yaptıkları toplantının çok önemli olduğu, maç içerisindeki sorumluluk paylaşımının net bir şekilde belirlenmesinin gerektiği hatırlatıldı. Bu bağlamda müsabaka hakemi ile VAR arasındaki maç günü memorandumunun önemi vurgulandı. Ayrıca maç içerindeki iletişimin de eksiksiz, net ve kısa olmasının gerektiği anlatıldı.

5. İkili Mücadeleler

MHK sezon başında; maç kontrolü konusunda problem yaşamamak kaydıyla, sahanın her alanında, hafif temaslarda ve adil ikili mücadelelerde kolay faul çalınmaması tavsiyesinde bulunmuştu. Bu konu tekrardan vurgulandı.

Ancak hız, şiddet ve acımasızlık içeren, rakibin sağlığını tehlikeye sokan müdahalelerin ise Kırmızı Kartla cezalandırılması gerektiği örneklerle gösterildi. Bunu yorumlarken temas noktasının ve hareketin şiddetinin önemi, özellikle VAR hakemlerinin de dikkatli olması gerektiği belirtildi.

6. Elle Oynamalar

Son 4 haftada TFF Süper Lig ve 1. Lig'de oynanan karşılaşmalarda elle oynamalar konusuyla ilgili tartışma yaratan görüntülerin hemen hepsi incelendi. Hakemlerin UEFA ve FIFA talimatları çerçevesinde hareket etmesi gerektiği örneklerle vurgulandı: Kolun vücuttan net bir şekilde ayrıldığı, oyuncuların kendilerini genişlettikleri ve uzattığı pozisyonlardaki kararlarda standart sağlama çalışmaları yapıldı.

 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.