TR
EN

Site İçi Arama
Detaylı Arama
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
MHK Kasım Ayı Eğitim Çalışmaları Gerçekleştirildi 25.11.2023
MHK Kasım Ayı Eğitim Çalışmaları Gerçekleştirildi
Geri
İleri
Merkez Hakem Kurulu (MHK) Kasım ayı eğitim çalışmaları 21-25 Kasım 2023 tarihleri arasında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Riva Tesislerinde çeşitli teknik çalışmalar ve saha uygulamaları ile gerçekleştirildi. 

21 Kasım'da Özbekistan Federasyonu'nun isteği ve TFF'nin onayı ile; MHK ve Özbekistan Federasyonu VAR Departmanı TFF Riva Tesislerinde toplantı yaptı. Kendilerine, MHK ve TFF IT departmanı tarafından VAR konusu ile ilgili teknik ve teknolojik deneyimler aktarıldı. 

21 Kasım'da TFF Hakem Fitness Danışmanı Prof. Dr. Werner Helsen koordinasyonu ile sahada atletik performans çalışmaları yapılmıştır. 22 Kasım Çarşamba günü programı vücut analizi ile başlamış olup, akşamında ise antrenman sahasında yüksek şiddet antrenmanı ile sonlandırılmıştır. 23 Kasım sabahı ise fitness salonundaki kuvvet çalışmaları ile atletik performans çalışmaları tamamlanmıştır. 

22 Kasım tarihinde MHK üyelerinin yanı sıra; TFF Hakem ve Eğitim Danışmanı Hugh Dallas, TFF VAR Danışmanı Pawel Gil, TFF Hakem Fitnes Danışmanı Werner Helsen, TFF Yardımcı Hakem Koçu Tarık Ongun, Hakem Akademisi, Ulusal Eğitimciler, TFF Fitness Koçları, Süper Lig hakemleri, A klasman hakemleri, VAR kadrosu, FIFA kadın hakemlerinin katılımıyla eğitim semineri gerçekleşmiştir. 

MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu'nun açılış konuşmasından sonraki seanslarda; MHK ve TFF Hakem Danışmanı Hugh Dallas'ın birlikte seçtiği güncel kliplerden oluşan farklı konu başlıklarındaki sunumlar ile seminerin teknik kısmı tamamlanmıştır. 

Teknik kısımdan sonra, Mindfulness Eğitmeni Prof. Dr. Zümra Atalay bu konuyla ilgili farkındalık oluşturabilmek için, hakemlerimize teorik ve uygulamalı kişisel gelişim çalışmaları kapsamında eğitim vermiştir.  

23 Kasım'da VAR Danışmanı Pawel Gil; sabah seansında (09:00-12:00) VAR kadrosundaki hakemlerle, öğleden sonraki seansta ise (14:00-18:00) kamptan önce isimleri belirlenen potansiyel VAR veya AVAR olarak atanabilecek Birinci Lig Hakemleri ile simülasyon çalışması yaparak, kendilerine uygulamalı geri bildirimde bulunmuştur. 

23-24 Kasım tarihlerinde ise ilk defa MHK Bölgesel Kadın Hakem kampı, FIFA kadın hakemlerimizin de katılımı ile teorik ve saha uygulamalı olarak MHK ve Hakem Akademisi iş birliği ile gerçekleşti. Teorik kısımlara FIFA kadın yardımcı hakemler ve bölgesel kadın yardımcı hakemler online olarak katıldı. MHK Kasım ayı hakem eğitim programı kapsamında gerçekleştirilen bu kampa, 24 Kasım tarihinde TFF Başkanımız Mehmet Büyükekşi de katılım sağladı. Başkan Büyükekşi konuşmasında; ilk defa gerçekleşen Kadın Hakem Kampımızın önemini belirtirken, kadın hakemlerimizin çok değerli olduğunu, onların başarılarıyla gurur duyduklarını söyledi ve tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladı. 

24-25 Kasım tarihlerinde MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu ve VAR Koordinatörü Tolga Özkalfa koordinasyonuyla; VAR Danışmanımız Pawel Gil, TFF Riva tesislerinde Trendyol Süper Lig ve Trendyol 1. Lig maçlarını izledikten sonra, VAR/AVAR'a atanan hakemler ile maçların analizi yapılarak, UEFA standartlarında VAR geri bildirimlerinin sağlanması amaçlanmaktadır.
 
Geri
İleri