TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
Sarvan: "Hedefimiz, 2014'e hakem göndermek" 20.07.2008
Sarvan: "Hedefimiz, 2014e hakem göndermek"

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, hedeflerinin 2014 Dünya Kupası'na Türk hakemi göndermek olduğunu söyledi.

Oğuz Sarvan, Klassis Golf Otel & Country Club'da gerçekleştirilen Hasan Doğan Klasman ve Klasman Yardımcı Hakemler Eğitim Semineri'nde yaptığı konuşmada, 2014 Dünya Kupası'na Türk hakemi gönderme gibi bir hedeflerinin olduğunu belirterek, ''Türk futbolu iyi bir yere geldi. Türk hakemliğini Türk futbolunun yanına taşımak istiyoruz'' dedi.

Sarvan, klasman oluşturulurken kendileriyle ilgili yapılan eleştirilere yanıt vererek, şunları kaydetti: ''Her hakemin daha çok maça çıkması için hakem sayısını düşürdük. 2 lig toplam 40 hakemle götürülecek. Zaman zaman liglerde değişiklik yapılabilir. Bir hakem 2-3 maç bir ligde görev yapıyorsa bir maç diğer ligde maç yönetebilir. Talimatlar gereği hakem klasmanlarını yaptık. Kendi kadromuzu kendimiz yapacağız. Geçen sezon son 6 haftayı hangi hakemlerle götürdüysek, yeni sezonda da takviyeler yaparak devam edeceğiz. Türk hakemliğinin böyle daha iyi olacağını düşündük.''

Yaptıkları uygulamanın speküle edildiğini ifade eden Sarvan, ''Başkan Hasan Doğan'ın vefatı sonrası MHK'ya fazla haksız eleştiriler yapıldı. Geçen sezon, hakemlerin en iyi sezonlarından biriydi. Göreve geldiğimizde vizyonumuzu ve hedeflerimizi anlattık. Geçmiş sezonlara kadar kadrolar şişirildi. Sezon içinde arkadaşlar görev yapamadı. Deneyim ve kişilik bizim için iki önemli kriter. Her hakemin daha fazla maça çıkması için hakem sayısını düşürdük'' diye konuştu.

Klasmanların nasıl yapıldığını daha önce açıkladıklarını vurgulayan Sarvan, ''Süper Lig'den başlayarak klasmanlar yapıldı. 1 kişi için bile ayrıcalık tanınmadı. Sistemi baştan koyduk. Bu sıralamaya 50 hakem itiraz etti. Bunların 5'i Süper Lig, 5'i de Süper Lig yardımcı hakemleri. 35-40'ı tek merkezden bir dilekçeyle itiraz etmiş'' dedi.

''HAKEM KURUMUNU GÜVENİLİR BİR ZEMİNE OTURTMAK İSTİYORUZ''

Sarvan, hedeflerinin, hakem kurumunu güvenilir ve sağlıklı bir zemine oturtmak olduğunu söyledi.

Genel felsefelerinin hakemlere yeteri kadar şans tanıyıp, yetersiz olanları ayırmak olduğunu vurgulayan Sarvan, ''Stratejik attığımız her adımı Futbol Federasyonu'na bildiriyoruz. Her yerde iktidar ve muhalefet var. Milli takıma bir oyuncu çağrılmadığında kimse birşey sormuyor. Dışarda bıraktığımız hakemlere haksızlık yapmasınlar. Onlarla ilgili şüpheler oluşmasın. Onlar da güvenilir insanlar. Sadece kendi düşündüklerimizle çalışmak istiyoruz. Türk hakemliği için hangi isim uygunsa onun önünü açıp görev veriyoruz'' diye konuştu.

Sarvan, göreve geldikleri dönem boyunca pek çok şeyi hakemlere bıraktıklarını kaydederek, şöyle devam etti: ''Sizler de bu düşüncemizi haklı çıkarmaya gayret edin. Hakem davranışlarına dikkat etmeli. Trafikte, yolda hareketlerine dikkat etmeli. Hasan Doğan ile birlikte bir kurum kültürü oluşturmaya başladık. Diyarbakır'da bir hakem olayı yaşandı. Bir hakemin şampiyon olan takımın formasıyla şampiyonluk turu attığı şeklinde haberler ve fotoğraflar çıktı. Ama o fotoğrafın fotomontaj olduğu yazısını kimse görmedi. Burada iki grubun birbirini çekememesi var. O arkadaşın şampiyonluk turu attığı yok. Küçük hesaplarla işin güvenirliği azalıyor. Böyle yapan iki grubu soru işaretleriyle bir kenara çekeceğiz ve kendileriyle ilgili durum netleşene kadar bu şekilde davranacağız. Kurumsal katkıyı zedeleyecek hiçbir harekete izin veremeyiz. Türk hakemi adil, dürüsttür. Başkasının başarısını engellemeye çalışmaz.''

Seminerin açılış konuşmasında vefat eden Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ı da anan Sarvan, ''Hasan Doğan göreve geldiğinde 'siyaset futbola karışır mı?' tartışmaları oldu. Ama sonrasında kendisiyle ilgili olumlu şeyler söylendi. Kendisi gelirleri artırdı, kurumsallaşmayı sağladı. Kendisiyle ilgili yapılan en olumlu eleştiri adil olmasıydı. Kurumların hiçbirine ne kendisi karıştı, ne başkasının karışmasına izin verdi. Bizim işimize dahi müdahalesi olmadı. Projeler üretti. Ayrıca hiç istemediğimiz birşey daha gösterdi. Sigaranın zararlarını gösterdi'' dedi.

SEMİNER

Hasan Doğan Klasman ve Klasman Yardımcı Hakemleri Eğitim Semineri başladı. 1 Ağustos'ta sona erecek seminere, klasman ve klasman yardımcı hakemleri katılıyor.

Turkcell Süper Lig'de görev yapacak hakemler de 14-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek seminerlerde yer alacak. Eğitim seminerleri, 17 Ağustos'ta sona erecek.

Sarvan, bu seminerleri hakemlerin kamp çalışmaları olarak değerlendirdiklerini, kendilerinin de takımlar gibi kampa girerek sezona hazırlandıklarını söyledi. 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.