TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
Uluslararası Hakem ve Gözlemci Semineri başladı 15.08.2008
Uluslararası Hakem ve Gözlemci Semineri başladı

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) düzenlediği Hasan Doğan Uluslararası Hakem ve Gözlemci Semineri'nin resmi açılışı bugün yapıldı.

Silivri'deki Klassis Resort Hotel'de yapılan seminerin açılışında konuşma yapan Futbol Federasyonu Başkanı (Vekaleten) Mahmut Özgener, her zaman hakemlerin yanlarında olacaklarını ifade etti.

Özgener'in açılış konuşması'nın tam metni şöyle: "Yeni bir sezon öncesinde sizlerle burada bir arada olmaktan büyük memnuniyet duymaktayım. Daha önce sizlerin kampına yaptığım her iki ziyarette gözlerinizde gördüğüm kararlılık ve güven duygusunu bugün bir kez daha yaşamaktan ayrıca mutluyum. MHK Başkanı Oğuz Hoca benden böyle bir seminerin açılış konuşmasını yapmamı istediğimde açıkçası bir dakika bile düşünmeden, üçüncü kez sizlerle birlikte olmak için geldim.

Türk futbolunun objektif ve adil bir çizgide gitmesinin en büyük dayanağı olan sizler 1 ayı aşkın bir süredir burada önemli eğitimlerden geçmektesiniz. Hem bu zorlu eğitimin bir kısmında sizlerle birlikte olmak hem de Türkiye Futbol Federasyonu olarak ne olursa olsun yanınızda olacağımızı belirtmek için bugün sizlerleyim. 2008-2009 sezonu öncesinde Futbol Federasyonu olarak hem bizler hem de hakem camiası ve gözlemciler olarak sizler sezon öncesi hazırlıklarını son sürat sürdürmektedir.

23 Ağustos'taki maçlar ile ellibirinci sezonuna merhaba diyecek olan Türk futbolu artık adından daha çok söz ettiriyor. Milli Takımımızın, Avrupa Şampiyonası'nda gösterdiği performans, hem Avrupa'nın hem de diğer kıtaların gözünü Türk futboluna çevirmesini sağladı. Güney Amerika ülkesi Şili'nin şampiyona sonrasında bizle özel maç oynamayı teklif etmesi bunun en güzel kanıtı.

Profesyonel liglerde yer alan tüm takımlarımızın yeşil sahada, taraftarların da tribünde göstereceği performans, fair-play ruhuna yakışır hareketler, Türk futbolunun dolayısıyla da Futbol Federasyonu'nun karnesi olacaktır.

20 seneyi aşkın bir süredir devam ettirdiğim futbol yöneticiliği boyunca bir prensibimi asla bozmadım. Şartlar ne olursa olsun hakemlerle ilgili menfi konuşmadım. 6 aydır yürüttüğüm başkanvekilliğinde yaptığım gibi bundan sonraki dönemde de aynı düşüncemi devam ettireceğim.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak her zaman diyoruz ki: Biz hakem arkadaşlarımıza güveniyoruz. Sahaya çıkıp en iyi şekilde yöneteceklerdir. Hakem hataları olabilir. Futbolun içerisinde tabii ki olacak, Bir kaleci nasıl, olmaz denilen golü yiyorsa hakem de hata yapabilir

Sizlerden bir tek isteğimiz var: Her kulübe sahada eşit davranın. Kulübün isminden, puan cetvelindeki yerinden, taraftar baskısından hiç etkilenmeyin. Sizler doğru bildiğinizi çaldığınız sürece federasyon olarak her zaman sizlerin arkasındayız. Çünkü bu salonu dolduran sizler güven ve adaleti sağlamada önemli aktörlersiniz. Rahmetli Başkanımız Hasan Doğan'ın da her zaman vurguladığı gibi hakemlik müessesinin kontrolü, hakem camiasının elinden alınmamalıdır. Hem federasyon hem de futbol ailesinin diğer aktörleri MHK'ye şans, imkan ve destek sağlamakla yükümlüdür.

Toplantıdan önce MHK yöneticilerinden yapılan eğitimler, uygulanan testler hakkında detaylı bilgi aldım. Tüm uygulamaların Avrupa'nın en önde gelen liglerindekilerle paralel olması için hem MHK hem de Futbol Geliştirme Merkezi önemli bir hazırlık süreci geçirdi.

Teknoloji ve bilimin rehber edinildiği tüm bu çalışmalar bugün başlayan uluslararası hakem semineri ile taçlanmış durumda. Yeni sezondaki hedeflerimizden biri de hakem sistemini en alttan en yukarıya kadar reorganize edecek bir yapıyı yurtdışı destekli şekilde gerçekleştirmek.

Bu bağlamda UEFA ile paralel çalışmalarımız artarak devam edecek. Bugün aramızda olan UEFA Hakem Komitesi üyesi Sayın Hugh Dallas'ın liderliğinde gerçekleşecek eğitimlerden çok faydalanacağınızı ümit ediyorum. Sayın Dallas'ın yanı sıra bu seminer münasebetiyle bizlerle birlikte olan çeşitli ülkelerden yabancı dostlarımızı da selamlamak istiyorum.

Bir kez daha belirtmek isterim ki üst klasman hakemler yani bu camianın gözbebekleri olarak sizler, maçların sorunsuz şekilde oynanması, oyuncuların centilmence mücadele etmesi ve taraftarların seyir zevki almasını sağlayacak en önemli organsınız.

Tabi gözlemciler de bu oyunun önemli bir parçası bu kadar üst düzey maçların yaşanması için gereken üst düzey hakemlerin yetişmesi ve ortaya çıkması biraz da gözlemcilerin tutum ve davranışlarına bağlı.

Değerli hakem ve gözlemci arkadaşlarım; Türkiye Futbol Federasyonu olarak amacımız, Türk futbolunu en üst noktaya taşımak. Bu bağlamda futbol ailesinin tüm taraflarının birbirleriyle her zaman karşılıklı diyalog içinde olmaları gerekmektedir.

Uluslararası seminere katıldığınız için teşekkürlerimi sunuyor, yeni sezonun tüm camiaya güzellikler getirmesini diliyorum."

ŞENES ERZİK: "HEPİMİZİN MÜŞTEREK HEDEFİ TÜRK FUTBOLUNU DAHA İLERİYE GÖTÜRMEK"

Seminerde konuşan UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, yeni döneme TFF başkanı ve yönetim kurulu, Merkez Hakem Kurulu (MHK) ile Gözlemci ve Temsilciler Kurulu'nun (GTK) birlikte hareket ederek girdiğini ifade ederek, ''Bundan büyük bir mutluluk olamaz bizler için. Bu birliktelik aynı misyon uğruna çalışmaktan kaynaklanıyor. Kimsenin bireysel hedefi yok. Hepimizin müşterek hedefi Türk futbolunu daha ileriye götürmek'' dedi.

Hakemlik ve gözlemcilik müessesesi ile Ahmet Güvener'in başında olduğu Futbol Geliştirme Merkezi'nin birbirinden ayrılmaz olduğunu vurgulayan Erzik, ''Bu birliktelik olduğu sürece ve UEFA'nın bu konuda attığı adımlarının yakından izlenip, aynen burada uygulandığı sürece Türk futboluna çok daha ileri gitmesi muhakkak gerçekleşecek. Eğitim konusunda daha fazla duyarlı olmanın daha yararlı olacağını düşünüyorum. UEFA Eğitim Komisyonu ile olan ısrarcı ve inatçı yaklaşımlarından dolayı Oğuz Sarvan ve Ahmet Güvener'i kutluyorum'' diye konuştu.

UEFA'nın hakem komitesinin eğitimden sorumlu bölümünün de asbaşkanı olduğunu söyleyen Erzik, ''Hakemlerimizden bunu bilen var mı?'' şeklindeki sorusu karşısında faal hakemler el kaldırmayınca, ''Yok değil mi? İşte iletişim anahtar kelime. Bunun bilinmemesi demek bizim aramızda bile hakemlik, eğitim, yönetim konusunda iletişimin eksik olduğunu gösteriyor. Eğitim bölümünün başında da ben varım. Bu iletişime çok önem verin. Kendi aranızda da yalnız kendi maçlarınızı düşünmeyin. Diğer arkadaşlarınızın maçlarını da izleyin. İletişim ve şeffaflık. Özgüveni doğuracak bunlar. Ben sizlere dostça bazı tavsiyelerde bulunmak istedim. Siz kendinize güvendiğiniz sürece herkes size güvenir. Özgüven çok önemli'' şeklinde konuştu.

TERİM: ''OYUNCULARIMIZ DİĞERLERİNE ÖRNEK OLACAK''

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, milli takım oyuncularının davranışlarıyla bu sezon lig maçlarında diğer oyunculara örnek olacaklarını söyledi.

Terim, açılışta yaptığı konuşmada, hakem, futbolcu ve teknik adamın birbirinden kopmaması daima bir arada olmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, ''İnşallah buna da bir çare bulunur. Bu üçlü birbirini hiç tanımıyor. Son Avrupa Şampiyonası'ndaki sempatimizi ve yaklaşımımızı kendi ülkemizdeki maçlarda oyuncularımızın koruyacağından emin olabilirsiniz. Bizim oyuncularımız burada da diğerlerine örnek olacaktır'' dedi.

SARVAN: ''HEDEFİMİZ 2014 DÜNYA KUPASI''

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, amaçlarının, Türk hakemliğini uluslararası arenada Türk futbolunun yanına getirmek olduğunu söyledi.

Sarvan, açılış konuşmasında, Türk hakemleri olarak 1974 Doğan Babacan'ı Dünya Kupası'na gönderdiklerini, Dünya Gençler Finali'nde Ahmet Çakar'ı izlediklerini belirterek, ''Milli Takımımızın Macaristan galibiyetiyle övünürdük. Şimdi Fatih hocamızın başında olduğu takımımız, Avrupa 3.'lüğüne ulaştı, kulüp takımlarımızın başarıları var fakat hakemlerimiz UEFA'nın 1. kategorisine dahi gelemedi'' dedi.

Oğuz Sarvan, kendilerine genelde ''Avrupa Şampiyonası'nda, Dünya Kupası'nda ve Şampiyonlar Ligi'nde neden Türk hakem yok?'' sorusu sorulduğunu anlatarak, ''Türk hakemin buralara gelmesi için bir niyet olmalı. Biz Hasan Doğan ve yönetiminde bu niyeti gördük. Göreve geldikleri ilk günden bugünü bize çok büyük destek verdiler. Misyonumuz Türk hakemliğinin Avrupa ve Dünya çapında hak ettiği yere taşımak. Bunun için 2014 Dünya Kupası'nı hedef koyduk. Amacımız, Türk hakemliğini uluslararası arenada Türk futbolunun yanına getirmek'' şeklinde konuştu.

Geçen yıl bu zamanlar Turkcell Süper Lig ve Almanya Bundesliga'da görev yapan hakemlerin kıyaslandığı bir tablo gösteren Sarvan, ''Geçen yıl Türkiye'de 35 hakem var, Almanya'da 19 tane hakem. Türk hakemlerini yaş ortalaması 33, Turkcell Süper Lig'de ligde maç ortalaması 29.1. Almanya'da yaş ortalaması 38, maç ortalaması 93.5. Hakemlikte en önemli unsur güvendir, bunun ardından da deneyim ve kişilik gelir. Baktığımızda Alman hakemlerin Türk hakemlerden 5 yaş daha olgun, 3 kat daha deneyimli oldukları görülüyor. Avrupa'da olmayışımızda en önemli fark bu. Hedefimiz bu tabloyu yakalamak. Bunun için attığımız adımlar var. 2007-08 sezonunda Türkiye liglerinde 917 hakem görev yaparken, radikal bir karar alarak bu sayıyı 646'ya indirdik. 271 hakem azaldı, 420 hakem klasman düştü, sadece 125 hakem klasmandan çıktı. Hakem sayısını azaltıp, maç sayısını arttırmaya yönelik adımlar attık.''

Yönetim anlayışlarının 2 temel ilkesi olduğunu dile getiren Oğuz Sarvan, ''Birincisi herkesin onuru eşittir. İkincisi korku kültürünü benimsemiyoruz. Bütün hakem arkadaşlarımız nerede nasıl hareket edeceklerini çok iyi biliyorlar. Her kurumda çekişmeler vardır. İnsanların bazen birbirini çekememesi vardır. Biz yeni bir anlayış getirdik. Türk hakemi dürüsttür, adildir, kurumsal bağlılığa önem verir, her zaman topluma örnektir, kendi başarısını başkasının başarısızlığında aramaz, vefalıdır, geçmişine sahip çıkar. Hakemlerimiz de insandır, her zaman hata yapacaktır, ama hakemlik kurumuna zarar veren kişinin aramızda yeri yok. Merkez Hakem Kurulu bunun takipçisi olacaktır'' diyerek sözlerini tamamladı.

GTK Başkanı Kemal Dinçer de 6 ay önce göreve geldiklerini, adalet ve eşitlik duygusunda yıpranmalar olduğunu gördükleri için bunu bir yere getirdiklerini ifade ederek, ''İkinci önemli konumuz da eğitim konusuydu. Hakemlerle ile beraber gözlemciler de eğitim alıyor. İşimizi en iyi şekilde yapmak zorundayız. Türk futbolu yukarı doğru çıkacaksa hakemiyle, gözlemcisiyle, temsilcisiyle, kurumsallaşmasıyla çıkacaktır. Gözlemciler ve temsilcilerde önemli talimat değişikliği yaptık. En önemli kriter UEFA normlarına uymaktı. Hiçbir kararı masa başında vermedik. Bizim amacımız hakeme destek vermek. İşimizin yegane öznesi hakemdir. Bugün MHK ile felsefede ve eğitimde biriz. Hakemin aldığı eğitimi gözlemcim de alıyor. Felsefede ve eğitimde bir olduktan sonra iki kurumu farklı olmasının hiçbir sakıncası yok'' diye konuştu.

Eski MHK Başkanı ve Ankara Üniversitesi eski rektörü Ünal Akbay da açılışta bir konuşma yaptı.

Seminerin resmi açılışında, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından vefat eden Hasan Doğan'ın fotoğraflarının olduğu bir klibi yayınlandı.

Seminerin açılışına Futbol Federasyonu Başkan Vekili Lutfi Arıboğan ve bazı üyeler de katıldı. 17 Ağustos Pazar günü sona erecek seminere, 33'ü üst klasman, 8 FIFA yardımcı hakemleri, 3 FIFA Bayan hakemi ve 3 de FIFA Bayan Yardımcı hakemleri olmak üzere toplam 47 hakem ile 36 Süper Lig ve 36 (A) Klasman olmak üzere toplam 72 gözlemci katılıyor.

Seminerde Bulgaristan Futbol Federasyonu Hakem Komitesi Başkanı Borislav Alexandow, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hakem Komitesi Asbaşkanı Bengü Topaloğlu, bir üye ve bir hakem, Yunanistan, Kazakistan, Arnavutluk, Makedonya'dan da birer hakem yer alıyor. UEFA Hakem Komitesi Üyesi İskoç Hugh Dallas'ın yarın seminere katılacağı bildirildi.

UFUK ÖZERTEN: ''HAKEMİ VE GÖZLEMCİSİYLE GURUR DUYACAĞIMIZ KURUMLARIMIZ OLMANIZI TEMENNİ EDİYORUM''

Hakemlerin saha içinde olduğu gibi, saha dışında da çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Futbol Federasyonu'nun eğitimden sorumlu yönetim kurulu üyesi Ufuk Özerten, ''Biz federasyon olarak bu müessesenin futboldaki en üst unsur olması için çalışıyoruz. Hatta hakemlik, futbolu geçsin. En son Avrupa Şampiyonası'nı izledik. Oradaki hakemleri gördük. Sizin dünya hakemlerinden hiçbir eksiğiniz yok. Sizler ne kadar güvenilir ve adil olursanız hem bizler sizinle gurur duyarız, hem de sizin kurumunuz o denli rahatlar ve sizlerle gurur duyar. Hakemi ve gözlemcisiyle gurur duyacağımız kurumlarımız olmanızı temenni ediyorum'' diye konuştu.

Futbol Federasyonu Futbol Geliştirme Merkezi Direktörü Ahmet Güvener de, seminerde ''Türkiye Futbolu Kucaklıyor'' projesini anlattı. Güvener, bu projenin, Hasan Doğan'ın projesi olduğunu ve hedeflerinin, genç nüfusu, özellikle okullardaki öğrencileri kucaklamak olduğunu belirterek, proje hakkında bilgiler verdi.

Seminerde eski hakemlerden Muzaffer Sarvan, Talat Tokat, Yavuz Tunç, Necdet Arığ, Nihat Özbirgül, Ahmet Şenyiğit, İlyas Ayan, Doğan Babacan ve Özcan Ergül da birer konuşma yaptı.

Seminerin bugünkü son bölümünde, Lig TV Genel Yayın Yönetmeni Şansal Büyüka ve spor yorumcusu Erman Toroğlu konuşma yaptı.

Hasan Doğan Uluslararası Hakem ve Gözlemci Semineri'nde yarın UEFA Hakem Komitesi Üyesi İskoç Hugh Dallas ''EURO 2008-Hakemlere Verilen Talimatlar''; Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan ''MHK Talimatları''; Gözlemciler ve Temsilciler Kurulu (GTK) üyesi Ahmet İbanoğlu ''Rapor Denetim Sistemi'' ve ''İletişim ve Liderlik''; GTK Üyesi Yılnur Önen ''Gözlemci İç Talimatı'' ve GTK Üyesi Sefer Altuntaş'la birlikte ''Maç İzleme ve Rapor Yazma'' konularında konuşacak.

 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.