TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 

 
TFF » Haberler » Hakemler » Hakemler Detay Sayfası
Uluslararası Hakem ve Gözlemci Semineri sürüyor 16.08.2008
Uluslararası Hakem ve Gözlemci Semineri sürüyor

Futbol Federasyonu'nun düzenlediği Hasan Doğan Uluslararası Hakem ve Gözlemci Semineri, İstanbul'da sürüyor.

Silivri'deki Klassis Resort Hotel'de gerçekleştirilen seminerin öğleden sonraki ilk bölümünde Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, ''Teknik Eğitim Konuları'' başlıklı sunum yaptı.

Hakemlerin katılıp katılmamakta serbest olduğu sunum, gözlemcilere yönelik yapıldı.

Sarvan, hakemlerin saha içinde türlü pozisyonlar gereği yapması gereken standart uygulamaları anlatıp, gözlemcilerden hakemleri bu standart uygulamaları yapıp yapmadığına göre değerlendirmelerini istedi.

Pozisyon alma ve ofsayt, serbest vuruşların yönetimi, barajlar, çatışma ve karşı gelme, işbirliği ekip çalışması ve kenar yönetimi, avantaj, cezanın tutarlı olması gibi konularda bilgilendirme yapan Sarvan, gözlemcilere, hakemlerin yönetimlerinde dikkat etmeleri gereken ayrıntıları anlattı.

Yardımcı hakemlerin, hakeme ancak istemişse yardımcı olması gerektiğini anlatan Sarvan, yardımcıların, hakemin görmediği bir pozisyonda yüzde yüz eminse hakeme işaret vermeleri gerektiğini belirterek, işbirliği konusundaki anlaşmazlıkların üzerinde durulmasını istedi.

Herhangi bir pozisyonda kart göstermesi için hakeme işaret yapan futbolculara, hakemin ikinci kez baraja gitmesini gerektirecek futbolculara ve saha içinde çıkan tartışmalarda sadece yakındaki değil uzaktan gelen futbolculara kart gösterilmesi gerektiğini anlatan Sarvan, kalecilerin kalesini terk ederek tartışmanın yaşandığı yere gelerek yaptığı müdahalelere dikkati çekti.

Her serbest vuruşun, hakemin oyunculara ve seyircilere yönelik adaletini göstereceği bir fırsat olduğunu ifade eden Sarvan, adımlamanın özellikle göstererek yapılması gerektiğini kaydetti.

Sarvan, sunumunun ikinci bölümünde hakemlere yönelik anlatılan genel konularla ilgili gözlemcileri bilgilendirdi.

Seminerde Gözlemci ve Temsilciler Kurulu (GTK) Üyesi Ahmet İbanoğlu'nun, ''Gözlemciliğin Önemi ve Hakemliğin Gelişimine Katkısı'', Gözlemci ve Temsilci İşleri Müdürü Baki Şahin'in ''FYS Rapor Gönderme ve İdari Konular'', GTK Üyesi Yıldır Önen de ''Grup Çalışmalarının Sunumu'' başlıklarında konuşmalar yapacaklar.

HUGH DALLAS: ''UEFA VE BEN, TÜRKİYE'DE ÇOK GÜÇLÜ HAKEMLER OLDUĞUNU BİLİYORUZ''

UEFA Hakem Komitesi Üyesi İskoç Hugh Dallas, EURO 2008'de hakemlere verilen talimatları anlattı.

Dallas, yaptığı sunumda, EURO 2008'de görev yapan hakemleri şampiyonaya hazırlamak için kullandıkları örnek maç görüntülerini izleterek, çok sayıda pozisyonda hakemlerin verdiği kararları değerlendirdi.

Seminere çağrıldığı için gurur duyduğunu ifade eden Dallas, ''UEFA'nın ve kendisinin Türkiye'de çok güçlü hakemler olduğunu bildiğini'' bildirdi.

Görüntüler izlendikten sonra hakemlerden istediklerini ve beklentilerini anlatan Dallas, hakemlerin sahanın kontrolörü olduğunu, sert müdahaleleri engellemeleri gerektiğini dile getirdi.

Hakemlerin geleceği görmeleri gerektiğini belirten Dallas, maçın gidişatı ve futbolcuların hareketlerinin iyi izlenmesi gerektiğini ifade ederek, ''Hakemler olarak bizler mutlaka geleceği görmeliyiz. Müdahale gerçekleştiği zaman biz sonuçların ne olacağını zaten biliyoruz'' dedi.

Yardımcı hakemlerin önemine de vurgu yapan Dallas'ın sunumlarda yaptığı konuşmalardan özetler şöyle: ''Çeşitli olaylar maçın sonunda da gerçekleşebilir. Bu nedenle alarm halinde olmamız gerekiyor. Yardımcı hakemlerin önemi çok fazla, kimi durumlarda hakeme yardım etmek durumundalar. Hakemler olarak hangi hareketin doğal ya da doğal olmadığını anlamamız gerekiyor. Bir hakem olarak saha içinde bu tip hissiyatımız olmalı. Hem oyuna hem sahanın diğer ucuna egemen olmamız gerekiyor. Kararlı olmak gerekiyor. Hakemlerin rolü ve pozisyonu çok önemli. İşini nasıl yapacağını siz oyuncuya söylüyorsunuz, oyuncular da size bu noktada ne yapacağını söylüyor. Hakemlerin bir olayda sahanın o kısmına çabucak gitmeleri çok önemli. Aynı zamanda olaya en yakın yerdeki yardımcının diğer hakemlere yakın olması çok da önemli.''

MAÇ SONU HAKEM VE GÖZLEMCİ GÖRÜŞMESİ

Dallas, sunumunun ardından hakem Kuddusi Müftüoğlu ile hakem gözlemci toplantısı için örnek bir canlandırma yaptı.

UEFA uygulamalarının adaptasyonu çerçevesinde Türkiye'de de başlatılacak uygulamada Müftüoğlu hakemi, Dallas da gözlemciyi canlandırarak, maç sonu toplantısının gösterisini yaptılar.

Dallas, maç sonu hakem ve gözlemci arasında yapılacak toplantının, hakemin dinlenip rahatladıktan sonra statta soyunma odasında veya otelde yapılabileceğini, bunun önemli bir kriter olduğunu bildirdi.

Dallas, gözlemcilere yönelik olarak da, ''Bu toplantıda hakeme yalnızca olumsuz şeyleri söylemek doğru olmayacaktır. Saha içinden herşeyi görmek çok kolay değil. Bu nedenle onları teşvik etmek gerekiyor'' şeklinde konuştu.

Dallas, hakem ve gözlemci toplantısının maçtan önce de yapılması konusunda ne düşündüğü sorusu üzerine, ''Maçtan önce hakemle görüşmem. Çünkü hakemin beni memnun etmesini istemem. Kendi tarzını korumasını isterim. Maçı benim kararlarıma göre değil kendi kararlarına göre yöneterek maçtan zevk almasını isterim'' diye konuştu.

Dallas, hakemlik yaptığı dönemde ünlü İtalyan hakem Pierluigi Collina ile yaşadığı bir anıyı şöyle anlattı: ''Japonya'da final maçında Collina'ya 4. hakemlik yapıyordum. Almanya ve Brezilya'dan konuşuyorduk. Collina bana ilk 2 sarı kartı kimin göreceğini söyledi. Numaralarını bildirdi. Çünkü bu oyuncuların her zaman agresif tarzda oynadığını söyledi. Gerçekten muhteşemdi ve kartları bildi. Takımlara yönelik olarak ev ödevinizi yapmanız gerekiyor. Tam olarak yargıya varmamanız gerekiyor fakat taktiksel varyasyonları çözmeniz gerekiyor.''

Seminer yarın sona erecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.