TR
EN
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
Hasan Doğan Milli Takım Kamp ve Eğitim Tesisleri LEED Sertifikası'na hak kazandı 25.02.2016
Hasan Doğan Milli Takım Kamp ve Eğitim Tesisleri LEED Sertifikasına hak kazandı

TFF'nin Riva, Beykoz'da bulunan ve bünyesinde en son teknoloji çevresel sistemleri barındıran Hasan Doğan Kamp ve Eğitim Tesisleri, Amerika Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen LEED Gold Sertifikası'nı "Yeni Yapı" kategorisinde 67 puanla almaya hak kazandı. Amerika Yeşil Binalar Konseyi Başkanı S. Richard Fedrizzi tarafından TFF'ye gönderilen tebrik mektubunda Hasan Doğan Kamp ve Eğitim Tesisleri'nin bu ödülü çevreyi ve gelecek nesilleri ön planda tutan tasarım anlayışından dolayı almaya hak kazandığının altı çizildi.
 
TFF'nin tesisleşme hamlesinin en önemli adımı olan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri, tasarım ve yapım aşamasında çevreyle tam uyumlu olması gözetilerek inşa edildi.  Havalandırma-soğutma sistemini tesisin yanından geçen nehrin suyundan, elektrik enerjisinin bir kısmını da çatısında konumlandırılan büyük güneş enerji panellerinden sağlayan tesis, bu sayede elektrik tüketiminin önüne geçerek önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlamış oldu. İnşasında özel yalıtım sistemleri, geri dönüştürülebilir ve uzun ömürlü materyaller kullanılan tesis, çevreyle uyumlu, geri dönüşümlü ve doğa dostu bir bina olarak inşa edildi.
 
TFF tarafından gelecek nesilleri futbola kazandırma amacının bir parçası olarak inşa edilen Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nin yapım aşamasında çevresel sürdürülebilirliği de göz önünde bulundurularak, gençlerimize verilen önem bu alanda da ön plana çıkarıldı.
 
LEED Sertifikası Nedir?

Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından geliştirilen ve dünyada en güvenilir ve en geçerli "Yeşil Bina Sertifika Sistemi" olan LEED'in açılımı "Leadership in Energy and Environment Design" olup, Türkçe'ye "Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik" olarak çevrilmiştir. İnsana ve doğaya saygılı yeşil binaların oluşmasında katkıda bulunma amacını taşıyan LEED, değerlendirmelerini de bu doğrultuda oluşturduğu çeşitli kriterler aracılığıyla yapmaktadır.

Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız