TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
TFF Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı 1.09.2020
TFF Olağan Genel Kurulu Ankarada yapıldı
Geri
İleri

Türkiye Futbol Federasyonu Statüsü'nün 27. maddesi hükmü gereğince 01.06.2019-31.05.2020 dönemi ile ilgili olarak düzenlenen TFF Olağan Genel Kurulu, bugün Ankara JW Marriott Oteli'nde gerçekleşti.

Covid-19 salgını nedeniyle tedbirlerin alındığı genel kurula TFF Başkanı Nihat Özdemir, TFF Yönetim Kurulu üyeleri, Kulüp Başkanları ve Genel Kurul delegeleri katıldı.

Yeterli çoğunluğun sağlanması ile başlayan Olağan Genel Kurul'da divan kurulu başkanlığına Gaziantep Futbol Kulübü Başkanı Mehmet Büyükekşi seçildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunulmasının ardından gündem maddeleri kabul edildi.

Nihat Özdemir: Kulüplerimize daima yardımcı olduk

TFF Başkanı Nihat Özdemir'in genel kurulun açılışında yaptığı konuşması şöyle:

"Öncelikle Olağan Genel Kurul toplantımızın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyor, hepinize hoş geldiniz diyorum. Sizlerle 15 aylık bir aradan sonra beraberiz. 1 Haziran 2019'da siz delegelerimizin teveccühü ile ben ve arkadaşlarım göreve geldik.

Genel Kurulumuzu, aradan geçen süreyi değerlendirme adına bir fırsat olarak görüyor ve sizlerle burada olmaktan dolayı duyduğum mutluluğu paylaşmak istiyorum.

Bildiğiniz üzere; olağanüstü bir dönem yaşadık. Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ile ülkemiz mart ayında tanıştı. Bu olağanüstü sürecin doğal olarak önemli etkileri oldu. Futbolumuz sekteye uğradı ve liglerimize ara vermek durumunda kaldık.

Bizler Federasyon olarak devletimizle iş birliği halinde, bu dönemi en az zararla atlatmak için büyük çaba gösterdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yürütülen salgınla mücadele kapsamında yapılan tüm çalışmaları, Gençlik ve Spor Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, siz değerli kulüplerimiz ve tüm paydaşlarımızla koordineli bir şekilde yürüttük.

Bu süreçte, destekleri için başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca'ya teşekkür ediyorum. Bir özel teşekkürümüz de oynanması imkânsız denen maçlar için büyük sorumluluk alarak hazırladıkları futbola dönüş protokolüyle maçlarımızın tamamlanmasını sağlayan Prof. Dr. Ömer Taşer başkanlığındaki Sağlık Kurulumuza… Sayın Prof. Dr. Ömer Taşer ve ekibini çalışmaları için bir kez daha tebrik ediyorum.

Bu mücadeleye renk katan, ligin tamamlanmasında her türlü fedakârlığı gösteren, başkanından yöneticisine, teknik direktöründen oyuncusuna, doktorundan fizyoterapistine, masöründen tercümanına, kısacası futbolun içindeki her bireye şükranlarımı sunuyorum.

Fair Play ruhunu yücelten tüm kulüplerimizi kutluyorum.

Süper Lig şampiyonu Medipol Başakşehir, Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu Trabzonspor, TFF 1. lig şampiyonu Hatayspor, Süper Lig'e yükselen Büyükşehir Belediye Erzurumspor ve Fatih Karagümrükspor, TFF 2. Lig'de şampiyon olan Yılport Samsunspor ve Royal Hastanesi Bandırmaspor, TFF 1. Lig'e çıkan Tuzlaspor, TFF 3. Lig'in şampiyonları Serik Belediyespor, Kocaelispor, Karacabey Belediyespor,  TFF 2. Lig'e yükselen Anagold 24Erzincanspor, Turgutluspor ve Pazarspor kulüplerimizi tebrik ediyorum. Bölgesel Amatör Lig'den 3. Lig'e çıkma başarısı gösteren tüm takımlarımızı canı gönülden kutluyor, yeni sezonda bütün kulüplerimize başarılar diliyorum.

Değerli Delegeler;

Yaşadığımız olağanüstü şartlara rağmen, iyi bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum. Elimiz kalbimizde geçen bu sürecin yanı sıra göreve geldiğimiz günden itibaren, siz kulüplerimizin istekleriyle ilgili önemli mesailer yaptık. Bizlerden talep ettiğiniz her şeyi, yönetim kurulumuzda değerlendirdik, kararlar aldık ve sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

O kararlardan en önemlisi, sizlerin de ortak mutabakatıyla liglerde düşmenin olmamasıydı. Yeni sezonda 21 takımlı ligi hep birlikte tecrübe edeceğiz. Bugün genel kurul salonumuzda 145 profesyonel kulübümüzün temsilcileri var. Genel Kurul ailesi olarak daha da büyüdük ve yeni bir dönem bizleri bekliyor.

Büyüme derken, Türk futbolunun değer kaybetmeden yoluna devam etmesi ve siz kulüplerimizin büyüme politikalarına destek olması için Federasyon olarak önemli adımlar attık. Sponsorluktaki çalışmalarımız ve uluslararası markalarla imzaladığımız yeni anlaşmalarla Türk futbolunun gelişimi için gelirlerimizi artırırken giderlerde tasarruf yoluna gittik.


TFF idari kadromuzu daha verimli çalışma hedefi ile optimize ettik, geçen yıla ve bütçemize kıyasla, büro giderlerimizi, personel giderlerimizi, hakem, gözlemci ve temsilci giderlerimizi, VAR giderlerimizi azaltırken, TFF 1. 2. ve 3. liglerdeki kulüplerimize yaptığımız altyapı proje desteklerini ve yardımlarını bir önceki yıla göre artırdık.

Turkcell ve Mercedes-Benz gibi iki önemli sponsorumuzla sözleşme uzattık. Denizbank, BtcTurk ve Mcdonalds sponsor ailemizin yeni üyeleri oldu.

2020-2021 sezonunda yeni sponsorluklar ile gelir artışı sağlarken, elde ettiğimiz bu geliri, kulüplerimize verdiğimiz destek ve altyapı yatırımlarımızı artırarak değerlendireceğiz.

Çok Değerli Futbol Ailesi;

Sizlere buradan bir müjde vermek istiyorum. TFF 2. lig ve TFF 3. Lig'in marka değerini yükseltmek, izlenmesini sağlamak en büyük hedefimizdi.

Bu hedefimiz nihayet gerçek oluyor. Misli.com ile TFF 2. lig ve TFF 3. Lig isim ve yayın hakkı sponsorluğu için anlaşma sağladık.

Önümüzdeki günlerde imzayı atacağız, detayları açıklayacağız.

Böylece alt liglerdeki kulüplerimize önemli bir gelir kaynağı da sağlamış olacağız.

15 aylık dönemde, tesisleşmedeki yatırımlarımız da devam etti. Atatürk Olimpiyat Stadı'nı, Şampiyonlar Ligi finali ev sahipliği için yeniledik. İnşallah gelecek yaz orada unutulmaz bir finale daha, hep birlikte tanıklık edeceğiz. Yine Riva'daki ikinci tesisi hazır hale getirdik ve bu tesis, yakın dönem içerisinde Türk gençlerinin hizmetine girecek. 

Bizleri bu süreçte en çok mutlu eden şey A Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası finallerine kalmasıydı. Büyük bir heyecanla beklediğimiz finaller, pandemi nedeniyle seneye kaldı. İnanıyorum ki, yakaladığımız muhteşem jenerasyonla gelecek yaza Türk Milli Takımı damgasını vuracak.

İki gün sonra da, Uluslar Ligi maçlarımız başlıyor. 3 Eylül'de Sivas'ta Macaristan ile oynuyoruz. 6 Eylül'de ise Sırbistan ile deplasmanda karşılaşağız. Şu anda Riva'da kampta bulunan Şenol Güneş hocamıza ve futbolcularımıza başarılar diliyorum.

Değerli Genel Kurul Üyelerimiz;

Yoğun geçen 15 aylık dönemde, çok önemli işlere imza attık.

Futbolumuzun vazgeçilmez unsuru siz kulüplerimizin geleceğini garantiye almak için UEFA standartlarında, uygulamaya başladığımız kulüp lisans sistemi, ilk kez ilan ettiğimiz takım harcama limitleri bunlardan en önemlisiydi.

Eşine ender rastlanan Hakem Lisesi, lisanslı sporcu sayımızı milyonlara çıkartacak UEFA GROW gibi Türk futbolunda eşik olarak gösterilecek adımlarımıza, önümüzdeki süreçle birlikte yeni halkalar ekleyeceğiz.

En büyük temennimiz en kısa sürede futbolda tam normalleşmeye geçmemiz. Eğer bu mümkün olursa, ekonomik olarak kulüplerimizin rahat bir nefes alacağını söyleyebiliriz. Seyircili futbol keyfini inşallah en kısa sürede tekrardan yaşayacağız. 1 Ekim itibariyle stadyumlarımıza tribün kapasitesinin yüzde 30'u oranında seyirci alacağız. İlerleyen süreçte dolu stadyumlarda eski coşkulu günlere döneceğiz.

Değerli Delegeler;

Başkanlarımızın, yöneticilerimizin, bu süreçte bizleri üzen, beni ve arkadaşlarımı kıran açıklamaları oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu olarak, sadece süper lig değil, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerdeki kulüplerimizin Federasyonuyuz.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen siz delegelerimizin katılımı ile futbol ailemizin ne kadar büyük olduğunu bir kez daha anlama ve görme fırsatımız oldu. Aile içinde zaman zaman farklı görüşler, anlaşmazlıklar olabilir. Önemli olan karşılıklı iyi niyet ile ortak sorunlarımızı konuşabilmek, empati yapabilmek ve ailemize zarar vermeden, Türk futbolunun iyiliği ve gelişimi için çözüm bulabilmek.

Yıllar önce, Türk futbolu mahkeme kapılarında bekletilir, kongrelerde kavga, gürültü, kıyamet kopardı. Artık o dönemler geride kaldı. O günleri yeniden yaşama niyetiyle hareket eden veya etmeye hazırlananlar ne kendilerine ne de futbola fayda sağlarlar. Futbolumuza sadece zarar verirler.

Bizim vakit kaybetmeye tahammülümüz yok. 1 Haziran 2019 tarihinden bu yana, hem sorunlara çözüm bulmaya çalıştık hem de projelerimizin bir bölümünü hayata geçirdik. Ve daha yapacak çok işimiz var.

Bizim tek gayemiz, Avrupa ile rekabet eden, ekonomisi güçlü, uluslararası platformlarda, marka değeri yüksek, kaliteli ve izlemesi keyifli liglere sahip olmak.    

Hedefimiz, Türk futbolunu, yetiştiren, üreten, kazanan, gelişen ve Avrupa'da, dünyada söz sahibi olan daha iyi bir yapıya kavuşturmak.

Bu nedenle, hem sizlerin hem bizlerin, geçen dönemden gerekli mesajları aldığını düşünüyor ve Türk futbolunun değerini yükseltmek için daima omuz omuza vermemiz gerektiğini, bir kez daha hep birlikte anladığımıza inanıyorum.

Değerli Genel Kurul Üyeleri,

VAR sisteminin ve Türk hakemliğin gelişmesi için tüm çabamızı ortaya koyduk. Hemen hemen her hafta acımasızca eleştirilseler de, değerli hakemlerimizin hep arkasında durduk.

Yeni sezon öncesinde Merkez Hakem Kurulumuzda bir değişiklik yaşadık. Görevi bırakan Sayın Zekeriya Alp'e ve ekibine bir kez daha katkıları için teşekkür ediyorum.

Sayın Serdar Tatlı ve MHK üyelerimizle yola devam edeceğiz. Kendilerine başarılar diliyorum.

Hakemlikte dönüşüm ve gençleştirme çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İnşallah yeni Merkez Hakem Kurulumuz ile birlikte, sadece hakem kararlarına değil sahada futbolcuların gösterdiği mücadeleye de odaklanırız.

Ama bunun için ilk önce siz değerli kulüplerimizin hakemler üzerindeki baskıyı azaltması, hakemlerimize güvenmesi şart.

Büyük işler, başarılar ve huzur, karşılıklı güvenle başlar... Yeter ki birbirimize güvenelim, destek olalım. 

Bizim tüm çabamız, güven ortamı oluşturmak, birlik ve beraberliğimizi sağlayıp tüm enerjimizi yeni projelere harcamak.

Hedeflediğimiz noktaya ulaşmak için yaptığımız tüm çalışmalarımızda, her zaman bizlere yardımcı olan Gençlik ve Spor Bakanımıza, Türk futboluna yıllardır destek veren Spor Toto Teşkilatımıza, kupaya ismini veren sponsorumuz Ziraat Bankası'na, tüm ana sponsorlarımıza, resmi tedarikçilerimize, yayıncılarımız Digiturk, Turkuvaz Medya ve TRT ailesine, tüm futbol camiasına teşekkür ediyorum.      

Konuşmamı bitirmeden önce, buradan özel olarak teşekkür etmek istediğim bir isim var. O isim Türk futboluna unutulmaz hizmetlerde bulunan Onursal Başkanımız Sayın Şenes Erzik. Kendisi şu an aramızda değil ama birazdan sizlere hitap edecek.

Çok özel, eşssiz bir otobiyografi hazırladı. 33 yıl UEFA, 21 yıl FIFA'da üst düzey yöneticilik yapan, hayatını Türkiye ve futbola adayan Sayın Şenes Erzik'in "Olmaz olmaz demeyin, olmaz olmaz" isimli kitabı, Türk futbol ailesi ve özellikle gençlere yol gösterecek önemli bir rehber.

Bugünkü genel kurulumuzda sizlere hediye ettiğimiz bu kitabı keyifle okuyacağınıza inanıyor, Sayın Şenes Erzik'e futbol ailemiz adına teşekkürlerimizi iletiyorum.

Sözlerime son verirken, yeni sezonun Türk futbolu için hayırlı olmasını diliyorum. Siz değerli delegelerimize, Federasyonumuza desteğiniz ve genel kurulumuza katılımınız için teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.


Şenes Erzik: Maçların tamamlanması TFF'nin büyük başarısı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Onursal Başkanı Şenes Erzik, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında liglerin tamamlanmasının büyük başarı olduğunu söyledi. Spor yöneticiliği kariyerinde TFF Başkanlığı, UEFA Asbaşkanlığı ve FIFA İcra Komitesi üyeliği yapan Erzik, Ankara'da gerçekleştirilen TFF Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda "Olmaz Olmaz Demeyin, Olmaz Olmaz!" isimli biyografi kitabıyla ilgili bilgi verdi.

Salgın nedeniyle toplantıya katılamayan 77 yaşındaki Erzik, gönderdiği video ile üyelere seslendi.

Şenes Erzik, kaleme aldığı kitapla ilgili, "Bu kitabı yazmamın pek çok nedeni var. En önemlisi, bugünkü genç nesile ve gelecek kuşaklara hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığını anlatmak istedim" dedi.

Koronavirüs salgınına değinen Erzik, "Öyle günler yaşıyoruz ki salgın bir hastalık tüm alıştığımız düzeni altüst etti. İnsanların hayatını tehdit ediyor, sosyal faaliyetleri zorluyor. Futbol da en önemli sosyal faaliyet olarak bu tehditten nasibini alıyor. Yine de sosyal hayatı, futbolu durdurarak bu salgın hastalıktan kurtulamayız. Yapmamız gerekenleri yapmaya devam etmeliyiz. Federasyonun zor koşullarda ligi bitirmesi bile çok büyük başarı." diye konuştu.

Kitabının adının "Olmaz Olmaz Demeyin, Olmaz Olmaz!" olduğunu aktaran Erzik, şu ifadeleri kullandı:

"İçinde bulunduğumuz normal olmayan koşullarda mutlaka bu mottoya değer vermemiz, kesinlikle pes etmememiz gerekiyor. Hayatım boyunca sorunların bir parçası olmamayı yeğledim. Hep çözüm üreten ekiplerde yer aldım. Çözüm üretenler içinde öncü olmaya çabaladım. Olaylara hep çözüm odaklı olmaya, aklımı duygularımın önüne geçirmeye çalıştım. Faaliyetlerimi gerçekleştirirken aklıma ve vicdanıma kulak verdim. Görev yaptığım kurumların ve arkadaşlarımın saygınlığını korumak benim için hep birinci planda oldu. Ezmedim, ezdirmedim. Sonuçta bunda ne kadar başarılı olduğum konusunda takdir kamuoyunundur. Bütün yaşadıklarım, bana bahşedilen bu hayata anlam katma çabasının bir ürünüydü. Böyle yaşamayı tercih ettim. İnsanlığa ve ülkeme faydalı bir birey olmaya çalıştım. Yolum uzun ve meşakkatliydi ancak bütün zorlukların üstesinden gelmek için çok çaba gösterdim. Anlamlı ve genç nesiller için ilham verici bir hayat yaşadığımı düşünüyorum."


Mehmet Baykan: Tüm evraklar zamanında üyelere ulaştırılmıştır

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili Mehmet Baykan, TFF Olağan Genel Kurulu'yla ilgili Kasımpaşa ve Fenerbahçe'nin itirazlarına yanıt verdi.

TFF'nin Ankara'da JW Marriott Hotel'de yapılan olağan genel kurulunda söz alan Baykan, şu ifadeleri kullandı:
"Birkaç gündür kamuoyunda konuşulan ve Kasımpaşa ile Fenerbahçe tarafından açıklamalarla ilgili açıklama yapacağım. Federasyonumuza iletilen saptamalarla ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Kasımpaşa ve Fenerbahçe kulüplerimizin federasyonumuza ulaştırdıkları yazılarında gündemin 5 maddesiyle ilgili tespitleri vardı. Değerli genel kurul, TFF 4 yılda biri seçimli olağan genel kurul, 3'ü olağan genel kurul yani mali genel kurul başlığı altında toplantılar yaptı. Bu genel kurulumuzun hazırlıklarını incelediğimiz zaman gereken evrağın süresinde delegelerimize ulaştırıldığını, federasyonumuzu kayıtları, kargo kayıtları ve ulaşım kayırlarıyla yerinde olduğu tarafımızca tespit edilmiştir."

Uzun süredir TFF'de görev aldığını hatırlatan Baykan, 2011 yılında yapılan ana statü değişikliğini hatırlatarak, "Değişiklik, denetleme kurulu raporlarının 15 gün önceden gündemle birlikte tüm delegelere ulaştırılmasıydı. TFF ana statüsü ve iç tüzüğünde bununla ilişlikin 2 madde buluyor. Ana statü, gündem mali raporları, bağımsız denetçi raporları ve diğer evrakları genel kuruldan 15 gün önce delegelere ulaştırılmasını emreder. İç tüzükte ise gündem, denetleme kurulu raporu, bağımsız denetçi raporu ve gerekli diğer evraklar olarak belirlenmiştir. İç tüzük ve ana statü uyumsuzluğu halinde ana statü geçerli olacağı belirtilmiştir. TFF Statüsünün 27. maddesi gereği gönderilmesi vaadedilen mali raporlar, denetleme raporu bağımsız denetçi raporu kapsamında olup ayrıca bir mali rapor düzenlenmesi gerekmiyordur. Bir şüphe uyandığı zaman kanun uygulamalarında sırayla bir üst norma atıfta bulunmak ya da ilgili alanlarda hukukun diğer alanlarında, diğer kanunlarda bir madde varsa oraya bakmak gerektiği hukukumuzda mevcuttur." diye konuştu.

Mehmet Baykan, söz konusu diğer maddelerle ilgili gelen itirazlara da cevap vererek kanuna aykırı bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti.

Erhan Kamışlı: Gelirlerimizi yüzde 13 artıracağız

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili ve İcra Kurulu Üyesi Erhan Kamışlı, 2019-2020 döneminde 870 milyon lira gelir, 919 milyon lira giderleri olduğunu söyledi. Kamışlı, TFF'nin Ankara'da JW Marriott Hotel'de düzenlenen olağan genel kurulunda 1 Haziran 2019-31 Mayıs 2020 döneminin mali raporuyla ilgili delegeleri bilgilendirdi.

Sponsorluk gelirlerini artırdıklarını aktaran Erhan Kamışlı, "2019-2020 sezonunda 870 milyon lira gelir elde ettiğimizi, bu geliri 2020-2021 sezonunda yüzde 13 artırarak 984 milyon liraya çıkaracağız. Giderlerimiz, 2019-2020 sezonu için 919 milyon lira oldu. Bunu da 984 milyon liraya artırmış olacağız. Gelirlerimiz yüzde 13 artarken, giderlerimiz de yüzde 7 artmış olacak. Bunun ana sebeplerinden bir tanesi; zor dönemde daha fazla çabalayıp daha fazla sponsorluk geliri elde etmeye çalıştık. Bunun neticesinde sponsorluk gelirlerimizi yüzde 50'ye yakın artırdık. Giderlerimizi de önemli ölçüde azalttık" diye konuştu.

Kulüplerden yöneltilen ve basında yer alan bazı eleştirilere yanıt veren TFF Başkan Vekili, "Son zamanlarda asılsız eleştirilere muhatap olduk. Bunların en başında büro gideri adı altında bir kalemde 126 milyon lira harcandığıydı. TFF, özel bir statü ile kurulmuştur. Kurumlar vergisinden muaftır. TFF, amortisman gideri yazmamaktadır. Bizim bazı duran varlıklarımızı gider olarak yazmaktayız. Bu giderler de büro giderleri adı altında sınıflandırılmıştır. 126 milyon liranın içinde bina ve elektronik bilet harcamalarımız bulunmaktadır. Sadece sınıflandırma farkından dolayı büro giderleri 23 milyon liradır. Bu sınıflandırmayı önümüzdeki günlerde değiştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Kamışlı, eleştirilere konu olan harcama kalemlerini açıklayarak şunları kaydetti:

"Personel bütçemiz 56 milyon lira iken 57 milyon liralık personel giderimiz olmuştur. Buna önemli derecede personel iyileştirmesi ve azaltması yapmak suretiyle ödediğimiz kıdem ve ihbar harcamaları dahildir. Huzur hakları konusunda geçen yıl 5.2 milyon lira harcarken son dönemde 4.5 milyon liraya indirdik. Taşıt giderleri altında 9 milyon lira gibi bir meblağ dolaşmaktadır. Bu 9 milyon bir harcama değil provizyondur. Taşıtlarımız ve yakıtları sponsorlar tarafından karşılanmaktadır. VAR masrafları geçen sene 38 milyon liraydı. Bu sene 18 milyon liraya indirdik ve ciddi bir tasarruf elde ettik. Profesyonel futbol giderleri, 430 milyon liralık bir meblağ gündemde oldu. Bu paranın içinde hakemler, gözlemciler, temsilciler, VAR, kurullar, paraşüt harcaması, 1. Lig, 2. Lig ve 3. Lig destekleri, yol yardımları, ambulans, UEFA Şampiyonlar Ligi finali için yapılan harcamalar ve Atatürk Olimpiyat Stadı'nın giderleri de bu kalemin içinde. Burada önemli artan harcamamız A Milli Takım ve Ümit Milli Takım için yaptıklarımız. Daha önce 44 milyon lira olan harcamayı 55 milyon liraya çıkardığımız doğrudur. Bu harcamalar da ağırlıklı olarak burayı zenginleştirip, Futbol Gelişim'i büyütmek ve futbolu zenginleştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu sene geçen seneden daha fazla iyileştirme gerçekleştirdik. Önümüzdeki seneler bunu daha da büyütmeye çalışacağız. Geçmiş sezonda Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig ve amatör liglere toplamda 2.2 milyar lira para aktardık. Önümüzdeki dönemde de giderlerimizi kısıp, gelirlerimizi artırarak kulüplerimize daha çok imkan oluşturma çabamız olacak."

Denetleme Kurulu raporu

Denetleme Kurulu üyesi İbrahim Türkiş, hazırladıkları raporu okudu. Türkiş'in okuduğu raporun sonuç bölümünde, şu ifadeler yer aldı:

"TFF'nin 1 Haziran 2019-31 Mayıs 2020 dönemine ait yasal defter kayıtları ve muhasebe işlemlerinin incelenmesi sonucunda kaynakların etkin, ekonomik ve verimli kullanıldığı, harcamaların sportif faaliyetler için yapıldığı, mali işlemlere ilişkin karar ve tasarrufların amaç ve programlara uygun olduğu, bütçede yer alan ve aktarma yapılmasına yasal imkan bulunmayan yatırım bütçesi ile milli takımlar prim giderleri bütçe giderlerinden başka fasıllara, başka fasıllardan da adı geçen bütçe kalemlerine aktarma yapılmadığı, yasal defter kayıtları ile mali tabloların ilgili mevzuat ve genel kabul görmüş muhasebe ilkelerine uygun olduğu tespit edilmiş olup, 1 Haziran 2019-31 Mayıs 2020 dönemine ait gelir gider tablosu ile 31 Mayıs 2020 tarihli bilançonun kabulu ile yönetim kurulunun ibra edilmesini genel kurulun takdir ve tensiplerine arz ederiz."

TFF Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu ibra edildi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu, 1 Haziran 2019-31 Mayıs 2020 dönemiyle ilgili ibra edildi. TFF Başkan ve Yönetim Kurulu, 1 Haziran 2019-31 Mayıs 2020 dönemi hesap ve faaliyetlerinden ötürü oy birliğiyle ibra edildi. Denetim Kurulunun aynı dönemle ilgili ibra oylamasında da oy birliği ile karar çıktı.

Federasyonun 1 Haziran 2020-31 Mayıs 2021 dönemi bütçesi de yapılan oylamanın ardından oy birliğiyle kabul edildi. TFF Yönetim Kurulu, gerektiğinde bütçe tadili yapılması ile gayrimenkul alımı ve satımı konusunda genel kuruldan yetki aldı.


Nihat Özdemir'den TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig ile ilgili değerlendirme

TFF Başkanı Nihat Özdemir, delegelerin konuşmalarının ardından Olağan Genel Kurul'da söz aldı. Başkan Özdemir, Süper Lig'de uygulanan takım harcama limitini kademeli olarak TFF 1. Lig'e sonrasında da TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'e getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Süper Lig'de uygulanan takım harcama limitinden bahseden Nihat Özdemir, "Süper Lig'e takım harcama limitlerini getirdik. Koyduğumuz harcama limitlerinde takımlar bunların içine girmekte zorlanıyor. Sıkıntıları var. Bu çalışmaları bir taraftan yapıyoruz. Bundan sonraki kademe TFF 1. Lig'e getirilecek. Bunu da oturttuktan sonra TFF 2. Lig, hatta TFF 3. Lig'e takım harcama limitlerini getirmek hedefimiz" diye konuştu.

TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig maçlarının yayınlanması için anlaşma yaptıklarını yineleyen Özdemir, şu ifadeleri kullandı:

"En büyük hedeflerimizden biri, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig takımlarının gelirlerini artırmak. Her toplantıda bizden maçların yayınlanmasını istediler. Biz de bu arayış içinde birçok yayıncı kuruluş ile temasa geçtik. Gerekli anlaşmayı yaptık. Milli maçlardan sonra sözleşmeyi imzalayacağız. Hem maçları yayınlatacağız hem de takımlarımıza gelir kapısı sağlayacağız. Bu, 2. Lig ve 3. Lig'de oynayan futbolcularımızı motive edecek. TFF olarak özellikle 2. Lig ve 3. Lig kulüplerinden altyapıya önem vermelerini bekliyoruz. Buralardan yetişen gençlerimizin A Milli Takım'da oynamasını istiyoruz."

Nihat Özdemir, şirketleşmeye ve sponsorluklara verdikleri öneme değinerek, "Şirketleşme çok önemli. Derneklerden bir an önce kurtulmayı federasyon olarak istiyoruz. Ana hedef, kulüplerin dernek statüsünden kurtulup, anonim şirket statüsünde hayatına devam etmesi. Sponsorlara çok önem veriyoruz. Temiz sermayenin Türk futboluna girmesini, Türk futbolunu desteklemesini istiyoruz. Örnekleri var. Bir takımı alıp hızla bir yerlere taşımaktalar. Özel sektörün takımlardan hisse almasına sıcak bakıyoruz" şeklinde görüş belirtti.

Kulüplerin TFF Yönetim Kuruluna destek verdiğini aktaran Özdemir, "Önümüzdeki sezonlarda bunun bilinciyle çalışacağız. Elimizden geldiğince şeffaf ve paylaşımcı olacağız. Önümüzde zor bir yıl bizi bekliyor. Bu yılı bir araya gelerek, konuşarak, birbirimize destek vererek atlatacağız. En önemli konular mali yapı ve sağlık. Bu işleri nasıl beraber götüreceğimizi birlikte çalışacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Genel kurul, Nihat Özdemir'in konuşmasının ardından sona erdi.

Geri
İleri
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.