TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
Özdemir'den Digiturk Spordan Sorumlu Grup Başkanı Rashed Al-Marri'ye ziyaret 17.02.2021
Özdemirden Digiturk Spordan Sorumlu Grup Başkanı Rashed Al-Marriye ziyaret
Geri
İleri
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ve Yönetim Kurulu üyeleri, Digiturk Spordan Sorumlu Grup Başkanı Rashed Al-Marri'yi ziyaret etti.

Ayazağa'da bulunan beIN SPORTS'un merkezinde gerçekleşen ziyarete TFF Başkan Vekilleri Mehmet Baykan, Erhan Kamışlı, Yönetim ve İcra Kulu Üyesi Hamit Altıntop ve Genel Sekreter Kadir Kardaş katıldı.  

Ziyaretin ardından Nihat Özdemir, beIN SPORTS HABER'e konuk oldu ve İsmail Şenol'un sorularını yanıtladı.

Özdemir ilk olarak, "Ben, Başkan Vekillerim Mehmet Baykan, Erhan Kamışlı, Yönetim Kurulu üyemiz Hamit Altıntop ile birlikte beIN SPORTS'u ziyarete geldik. Sayın Rashed Al-Marri göreve başladıktan sonra bizi Federasyonumuzda ziyaret etti. Kendisiyle tanıştık. Biz de hem iadei ziyarette bulunduk hem de beIN SPORTS ile iş birliğimiz ile ilgili konuları konuştuk" dedi.    

Medyada yer alan istifa, yönetim kurulu ve profesyonellerde değişiklik yapılacağına dair iddialarla ilgili soruya yanıt veren Özdemir, "Bunlar yeni haberler değil. Bundan üç ay önce benim hakkımda 'Nihat Özdemir istifa' etti diye haberler yapıldı, televizyonlarda yapıldı iddialı bir şekilde hem de. Biz böyle olmadığını söyledik. O arkadaşlar özür bile dilemediler. Bunun şimdi de bir benzerini yaşıyoruz. Evvela Hamit Altıntop ile başladılar. Sayın Hamit Altıntop'un haberi bile yok bu konulardan. Kendisi dün çalışmalar yapıyordu. Son olarak Yönetim Kuruluna hangi konularını getireceğini konuştuk. Hamit Altıntop, gelecekte Türk futbolunda bir yönetici olarak çok büyük faydalar sağlayacağına inandığım bir arkadaşımız. Çalışmalarına devam ediyor. Ziyaretimize de onunla geldik. Profesyonel kadromuz ile ilgili olan haberler de doğru değil. Böyle bir projemiz yok. Bizim kararlarımızdan rahatsız olanlar bunu sosyal medyada konu ediyorlar. Biz sosyal medyaya bakmadan yolumuza devam ediyoruz. Biz bunlara bakmış olsak, hiçbir karar alamazdık. Şu an pandemi sürecinde ligimizi nereye getirdiğimizi görebiliyoruz. Bunlara baksaydık, yerimizde duruyorduk. Biz onlara bakmadan sağlıklı bir şekilde önümüze bakmaya devam edeceğiz" dedi. 

Pandemi süreci hakkında bilgi veren Özdemir, "Süper Lig 42 hafta oldu. Artık Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig diyelim. Yeni isimler de hayırlı olsun. İnşallah bundan sonraki haftalarda daha güzel maçlar izleriz. Sezona başlarken "bu sezon bitmez, beyaz sezon olur" gibi negatif yayınlar, konuşmalar oldu. Biz inandık. Kulüplerimizle konuştuk. Pandemi döneminde ne gibi tedbirler alacağımızı belirledik. Sezon takvimini ilan ettik. Fikstürü çektik, sezona başladık. Bugün 25. Haftayı tamamladık. Kaldı 17 haftamız. 4 takım şampiyonluk yarışında. 28 yıl sonra ilk defa üç takım aynı puanda, Hatay, Alanya, Gaziantep gibi takımlar yukarıyı zorlamakta. İddia sahibiler. Hele hele Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe 51 puanla 25. haftayı tamamladılar. Hedefimiz kalan haftaları sağlıklı şekilde tamamlayıp ligi 16 Mayıs'ta bitirmek istiyoruz. Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig'i oynayarak tamamlamak ana hedefimizdi. Bundan dolayı tüm kulüp başkanlarıma, yöneticilerimize, teknik direktörlerimize ve sahada ter döken futbolcu kardeşlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Yayınladığımız talimatlara uydular. 2. Yarıda bildiğiniz gibi maç ertelemenin olamayacağını ilan ettik. Kadroları genişlettik ve ligi bu şekilde tamamlayacağımıza inanıyorum. Geçtiğimiz hafta meteoroloji ile iyi diyalog kurduk, bizi uyardılar. Biz de tedbirlerimizi aldık. beIN SPORTS'la konuştuk ve maçları 16:00'ya aldık. Herkes hem fikir oldu ve maçları oynatabildik. Galatasaray-Kasımpaşa ve Gençlerbirliği-Beşiktaş maçlarının saatlerini öne almasaydık belki maçları oynatamazdık. Böylece yağışlı bir haftayı tamamladık" diye konuştu.

İstanbul'un ev sahipliğinde organize edilecek olan Şampiyonlar Ligi finali için hazırlıkların ne durumda olduğunu anlatan Özdemir, "Olimpiyat stadımız çok iyi gözüküyor. Trabzonspor-Medipol Başakşehir Süper Kupa maçında bunu denedik. Kar ve rüzgar vardı. Rüzgar panellerimizi yaptık ve önlemeye çalıştık, başarılı da olduk. Stadı bu hale getiren Yönetim Kurulu üyemiz Nuri Akın'a canı-yürekten teşekkür ederim. Büyük mesai harcadı. Bu kış şartlarına rağmen başarılı şekilde oynadık. Fatih Karagümrük - Fenerbahçe maçında yine yağış vardı, saha yine mükemmeldi. Olimpiyat Stadı'nda çim ve altyapı futbol oynamak için uygun. Belli kapasite seyircili oynamayı da hedefliyoruz. Şu anda UEFA ve Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Aşı olayı da belli bir noktaya gelirse 29 Mayıs'ta Şampiyonlar Ligi finalini seyircili oynamayı istiyoruz. Türkiye'nin bir turizm cenneti olduğunu bu maçla birlikte göstermek istiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Stadyumlarda zemin standartlarının yakalanamadığına dair Özdemir, "Sadece çim ekmekle saha iyidir diyemezsiniz. Stadyumun drenajı çok önemli, drenajla da kalmaz, yapınca drenajın bakımı da önemli. Bizim stadyumumuzda Sayın Nuri Akın'ın çok büyük emek vermesiyle müthiş bir alt yapı yaptı. Bunun üzerine İstanbul'un şartlarına uygun çimi buldu. Hollanda maçını Türk Telekom Stadyumu'nda oynamak istedik fakat son maçta gördüğümüz gibi sahanın drenajı iyi değil. Maçı orada oynama konusunu Sayın Şenol Güneş hocamız düşünüyor. Hollanda maçını Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda oynamayı düşünüyoruz. Bu nedenle drenajın çok iyi yapılması, ondan sonra da bakımlarının sürekli gözden geçirilmesi gerekiyor. İyi drenaj, yağmur veya kar yağdıktan sonra eriyince ortaya çıkan suyun süzülmesi, suyun tamamen aşağıya alınması, bunun da sahanın dışına yollanmasıdır. En iyisi için bütçe ayırmak lazım, bilen insanlara bu işi yaptırmak lazım. Projeyi iyi hazırlamak lazım. TFF olarak şöyle yapın diye herhangi bir yetki ve sorumluluğumuz yok. Ama Kulüpler ne zaman yardım isterlerse biz elimizden gelen yardımı yaparız. TFF olarak bizim görevimiz maçtan önce teknik arkadaşlarımız zeminin elverişli olup olmadığını kontrol eder, elverişli değilse o sahada oynanmaz diye rapor verirler ve biz o zaman başka sahaya alabiliriz. Bizim görevimiz budur. Ama biz teknik yardıma ve bilgi aktarımına her zaman hazırız. Spor Bakanlığı ile kulüplerimize bazı sistemler getirebiliriz diye düşünüyoruz" dedi.

Lig maçlarında aşı ile birlikte tribüne seyirci alımı konusunda Özdemir, "Görüşmelerimiz her hafta devam ediyor. Son yaptığımız toplantıdaki değerlendirmelerimize göre, 1 Nisan'a kadar seyircili oynatma şansımız bulunmuyor. Daha 45 gün var. O tarihte yeniden değerlendirme yapacağız. Şampiyonlar Ligi finali için Sağlık Bakanlığı ile birlikte bir karar vereceğiz ve 'Şu kapasitede seyirci ile oynayabiliriz' diye UEFA'ya bildireceğiz. 1 Nisan'dan önce seyircili oynama durumumuz yok. 1 Nisan'dan sonraki sürecin nasıl olacağına karar vereceğiz" açıklaması yaptı.

Bölgesel Amatör Lig'in oynatılıp oynatılmayacağı sorusunu yanıtlayan Özdemir, "Yalnız BAL değil, önem verdiğimiz Kadınlar Ligi de var. UEFA oynatılmasını istiyor. Pandemi şartlarında tüm durumları düşünerek Kadınlar Ligi ve amatör ligleri oynatmak için karar vereceğiz. Amatörlerde transfer sürecini başlattık. Bugünlerde yapacağımız görüşmeler sonucunda kararı vereceğiz. Kadınlar Ligi'ne çok önem veriyoruz. İstifa etti dedikleri Hamit Altıntop harıl harıl önemli mesailer veriyor Kadınlar Ligi için. Sosyal medyada arkadaşlar yazsınlar. Onlar yazdıkça biz daha motiveyiz. Ona göre çalışıyoruz. Kamuoyu gerçeği bilsin. Merak edilen her konuyu bize sorabilirler. Kamuoyuna her konuyu açıklıyoruz. Sakın sosyal medyaya bakıp TFF hakkında, yöneticiler hakkında bir görüşte bulunmasınlar" dedi. 

Yayın ihalesi ile ilgili planlamanın ne şekilde olacağını anlatan Özdemir, "Yeni bir Kulüpler Birliği Başkanı ve Yönetim Kurulu seçildi. Sayın Ahmet Çebi de yeni başkan seçildi. Sayın Ahmet Nuri Çebi ile geçtiğimiz hafta toplantı yaptık. 2021-2022 sezonu yayın hakları da beIN SPORTS'ta. 2022 ile birlikte 5 yıllık periyot için ihale komisyonu kuracağız. Bizim düşüncemiz TFF'den belli sayıda kişi, Kulüpler Birliği'nden belli sayıda kişi ile bir komisyonu kuracağız. Şartname dahil tüm süreci bu komisyon yürütecek. Geçen sefer de böyleydi. Hem TFF hem kulüplerin önerileri ile geçen sefer de komisyon kuruldu. Mayıs ile yıl sonu arasında bu ihaleyi sonlandırmamız gerekiyor. En kısa zamanda şartname ilan edilecek. 31.12.2021'den önce herhangi bir tarihte ihaleyi sonlandırmamız lazım. Ben isterim ki beIN SPORTS ile devam edelim. İyi bir ilişkimiz var, iyi bir diyalogumuz var. Sıkıntılı dönemleri hep beraber atlattık, beIN SPORTS'un önemli kadrosu ve yatırımları var. Öyle oldu ki 9 maçı aynı anda, aynı saatte verdiler. Bu önemli bir yatırım. Kulüpleri maksimum seviyede sevindirecek bir ihale ile bunu sonlandıralım" diye konuştu. 

İllegal yayınlarla ilgili düşünceleri sorulan Özdemir, "Gerçekten büyük yara ve üzüntü sebebi olan konuyu sordunuz. İllegal yayın azalırsa beIN SPORTS daha fazla para kazanır. Devletimiz daha çok kazanır. Niye çünkü daha çok vergi ödenir. Kulüplerimiz daha çok kazanır. Ne kadar siz kazanırsanız o kadar kulüplerimize imkan verirsiniz. Devletimiz de daha çok vergi tahsilatı yapabilir. TFF olarak illegal yayınla mücadelede her zaman beIN SPORTS'un yanındayız. Mücadele için hazırız. Yasa çıkartmak gerekiyorsa TBMM'ye giderek bu yasanın çıkarılması için de her türlü desteği vermeye hazırız" açıklamasında bulundu. 

Özdemir son olarak, "Maçlar oynanıyor. MHK önemli çalışmalar yapıyor. Eğitmenimiz Jap Uilenberg mesai sarf ediyor, online eğitimler veriyor. Hakemlerimizin gelişmesi için her türlü çalışmanın içindeyiz. En iyi VAR sistemine sahibiz. Avrupa'nın en iyi teknik kapasitesi olan VAR sistemimiz var. Maçlar oynanıyor. Hata olur olmaz. Tabi ki insan olduğunda hata olabilir. Neyi aramamız lazım? Kasıt var mı? Bakıyoruz sosyal medyamıza. Biz ligi dizayn ediyormuşuz. 'Ligi dizayn ettiler, Fenerbahçe şampiyon olacak' dediler, sonra 2 haftadır Galatasaray'a döndü iş. 'MHK Galatasaray'ı şampiyon yapmak için uğraşıyor' diyorlar. Yani bu işlerden vazgeçelim. Maçı kazanıyorlar, çıkıyorlar yayına VAR'ı tenkit ediyorlar, kaybediyorlar yine VAR. Bu hakemlerle ancak bu ligi tamamlayabiliriz. Dünyanın en iyi hakemi olsun, 22 futbolcu ve 2 teknik direktör hakeme yardım etmezse, dünyanın en iyi hakemi de gelse o maçı iyi yönetemez. Birinci faktör, sahadaki oyuncu kardeşlerimin yardımı ile ancak maçların yönetilmesidir. Teknik direktörlerimize, Başkanlarımıza, yöneticilerimize sesleniyorum. Ne olursunuz rica ediyorum maçlardan sonra çıkıp sadece ve sadece taraftara mesaj vermek için açıklamalarda bulunmasınlar. Zaten MHK Başkanı Sayın Serdar Tatlı yaptığı çalışmalarla hata yapan hakemleri tespit ediyor ve gerekli cezaları veriyor. Kamuoyunda bunlar fazla konuşulmamalı. 'Ligi dizayn ediyoruz, ligden şu takımları düşüreceğiz' gibi söylemler olamaz. Bir kulüp başkanı beni arıyor diyor ki, 'Hakemler karar vermiş, bizim takımı düşürmeye'. Akla gelmeyecek söylemlerde bulunuyorlar. Ben hepsini dinliyorum. Gerçek bulguları, tespitleri varsa, üzerine gidiyorum, MHK Başkanımla konuşuyorum. Herkesin yüreği müsterih olsun, kim hak ederse bu sezon sonunda o şampiyon olacaktır. Kimsenin aklına başka soru gelmesin" şeklinde konuştu. 

Özdemir, Tuzlaspor'un suç duyurusu hakkında da, "Türkiye hukuk devleti, hukuk düzeni var. Hangi kulüp ne istiyorsa müracaatını yapar. Tuzlaspor bir müracaat yapmıştır. Başsavcılığımız bizden görüş soracaktır, talimatlarımıza bakacaktır. Hepsi talimatlarımızda, yönetmeliklerimizde var. Biz buna göre ilerliyoruz. Ama kimsenin elini tutacak değilim. Hukuk yolu açıktır, herkes her yere gidebilir. Netice olarak hukukun önünü biz kesemeyiz, kestirtmeyiz. Böyle bir görüşleri var. Doğru değil ama gitsinler. Savcılarımız, gerekirse hakimlerimiz kararları verirler" şeklinde görüş belirtti. 
 
Geri
İleri
 
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.