TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
Altıntop ve Kıragası, 4. Türkiye Spor Zirvesi'ne katıldı 28.12.2021
Altıntop ve Kıragası, 4. Türkiye Spor Zirvesine katıldı
Geri
İleri
Millî Takımlardan Sorumlu TFF Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop ve Kadın A Millî Takım Teknik Direktörü Necla Güngör Kıragası, İstanbul Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Spor Politikaları Derneği (SPOLDER) iş birliğiyle düzenlenen 4. Türkiye Spor Zirvesi’ne katıldı.

Erciyes Anadolu Holding Üst Yöneticisi Alpaslan Baki Ertekin ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkan Vekili Ömer Onan ile birlikte “21. Yüzyılda Türk Sporunun Geleceği” başlıklı oturuma katılan Altıntop, düşüncelerini dinleyicilerle paylaştı.

Eski bir sporcu ve TFF yöneticisi olarak, kendisini gençlere karşı sorumlu hissettiğini belirten Altıntop, Bilgilerimizi paylaşmak, tecrübelerimizi yansıtmak, sahada uygulama fırsatı vermek ve sonunda da büyükleri olarak denetlemek gerekir.” diye konuştu.  

Altıntop sözlerini şöyle sürdürdü: “Maddi-manevi imkânların arttığı ortamda, maalesef Türkiye spor alanında günden güne kan kaybediyor ve geriye gidiyor. Bunun nedenlerinden biri biz yöneticileriz. Çünkü belirlediğimiz bir strateji yok. Eğitim kısmında hiçbir şekilde bilime önem vermiyoruz. Futbolda son senelerde milyar dolarların harcandığı bir ortamda, biz maalesef maneviyatımızı da kaybetmişiz. Çok fazla karamsar olmak istemiyorum. Yanlışlar olacaktır. Bunlarda her paydaşın sorumluluğu vardır.”

Sorunların çözümlerinin tartışılması gerektiğini belirten Altıntop, "Futbolda başkanlarımızın saha içine daha çok değer vermeleri, doğru tercihler yapmaları ve doğru profesyonelleri getirip, onları en iyi şekilde desteklemeleri gerekiyor. Üzülerek söylüyorum ki bu süreci hızlandırmak için Türkiye'nin dışarıdan, başarılı ülkelerden destek alması gerektiğine inanıyorum. Yetenek konusunda hiçbir eksiğimiz, sıkıntımız yok. Ondan yüzde yüz eminim. Ancak bireysellikten çıkmamız lazım. Kolektif hareket etmemiz gerekiyor. Belçika, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerin son yıllarda çok ilerledi. Başladıkları nokta neresiydi biliyor musunuz? Hoca, teknik direktör ve eğitmen… Bunlara yatırım yaptılar.” açıklamasını yaptı.

Altıntop, sözlerini şöyle tamamladı: "Altyapı konuşuluyor ama altyapıyı yapan üst yapıdır. Burada bireysel tercihlerden ziyade, istişare kurumlarının kurulması gerekiyor. Buraya akademisyenleri dâhil etmemiz gerekiyor. Ölçme sisteminin girmesi gerekiyor. Biz mahallede, sokaklarda futbola gönüllü başladık, severek başladık. Bunların tekrar geri kazandırılması lazım. Hiçbir beklentinin içinde olmadan futbolun sadece kültürünü, sevgisini ve inandırıcılığını sağlamamız gerek. Biz bunu başarabiliriz. Bunun için çalışıyoruz, bir başlangıç yaptık. İnanıyorum ki gelecek üç-dört senede bunların meyvelerini yemeye başlayacağız inşallah.”

Kadın A Millî Futbol Takımı Teknik Direktörü Necla Güngör Kıragası ise milli jimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı ve milli tenisçi İpek Öz ile beraber yer aldığı "Kadınlar Birlikte Güçlü: Sporla Başaranlar" oturumunda, toplumsal cinsiyet eşitliği ve futbol alanında bu konuya ilişkin yaptığı çalışmaları anlattı. Kıragası, kadın futbolunda son dönemde yaşanan gelişmeleri ve sporda başarılı olmak için uyguladığı yöntemleri da izleyicilerle paylaştı.

Zirve kapsamında düzenlenen “Sporun Enleri” ödül töreninde ise millî futbolcularımız Rıdvan Yılmaz ve Ersin Destanoğlu, “En Çok Gelişme Kaydeden Sporcu” ödülünün sahibi oldular. 
Geri
İleri
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.