TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
TFF Olağanüstü Seçimli ve Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı 16.06.2022
TFF Olağanüstü Seçimli ve Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı
Geri
İleri

Türkiye Futbol Federasyonu Statüsü gereğince, 01.06.2021-31.05.2022 dönemi ile ilgili olarak TFF Olağanüstü Seçimli ve Olağan Mali Genel Kurulu, Ankara'da yapıldı.

JW Marriott Oteli'nde gerçekleşen TFF Olağanüstü Seçimli ve Olağan Mali Genel Kurulu'na TFF Başkanı Servet Yardımcı, TFF Yönetim Kurulu üyeleri ile delegeler katıldı. 219 delegenin katılımıyla yapılan genel kurulun divan başkanlığını, Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Adana Demirspor'un kulüp başkanı Murat Sancak yaptı.

Toplantıda, Olağan Seçimli Genel Kurul'a kadar görev yapmak üzere TFF Başkanı, Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu seçimi ile birlikte 2021-2022 dönemine ilişkin Olağan Mali Genel Kurul gerçekleştirildi.

Servet Yardımcı: "Türk futboluna hizmet etmenin gururu ile ayrılıyorum"

TFF Başkanı Servet Yardımcı, Genel Kurul'da bir konuşma gerçekleştirdi. Başkan Yardımcı'nın Genel Kurul sunum konuşması şöyle:

"Şahsım ve Yönetim Kurulum adına sizleri saygıyla selamlıyorum. Genel kurula katılan tüm delegelerimize teşekkür ediyorum. Aynı zamanda, bugün burada bizleri yalnız bırakmayan, UEFA İcra Kurulu'nda birlikte çalıştığım değerli arkadaşım Davor Suker, FIFA Üye Federasyonlar Avrupa Direktörü Elkhan Mammadov ve UEFA Ulusal Federasyonlar Direktör Vekili Thierry Favre'ye teşekkürlerimi sunuyorum.

İlk olarak; UEFA Uluslar Ligi'nde aldığı 4 galibiyetle yüzümüzü güldüren, bizleri gelecek için umutlandıran A Milli Futbol Takımımızı kutluyorum, şimdiden Almanya'da oynanacak EURO 2024 için başarılarımı sunuyorum.  Bu sezon, bulundukları liglerde başarı gösterip şampiyon olan ve üst lige çıkan bütün kulüplerimizi tebrik ediyorum. Bu vesileyle; sezona ismini verdiğimiz, merhum milli futbolcumuz Ahmet Çalık'ı bir kez daha rahmetle anıyor, kederli ailesi, Konyaspor kulübümüz ve futbol camiamıza tekrar başsağlığı diliyorum. Öncelikle, 4 Nisan'dan bu yana, 74 gün boyunca TFF başkanı olarak görev yaptığım bu zor süreçte, başta yönetim kurulu arkadaşlarım olmak üzere, bana destek veren herkese ve tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni dönemde, UEFA'daki görevlerime, eskiden olduğu gibi en iyi şekilde dev m edeceğim. Türk futboluna UEFA ve FIFA'da destek vermeyi bütün gayretimle sürdüreceğim.

Son yıllarda, UEFA ve FIFA ile olan ilişkilerimizi geliştirerek çok önemli organizasyonları ülkemize getirmeyi başardık. 2019 yılında İstanbul'da yapılan UEFA Süper Kupası'nın ardından 10 Haziran 2023 tarihinde oynanacak Şampiyonlar Ligi finalinin Cumhuriyetimizin 100. yılında İstanbul'a alınmasının gururunu yaşıyoruz. Yıllardır Monaco'da yapılan Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi grup kura çekimleri ilk defa geçen yıl Ağustos ayında İstanbul'da yapıldı. Başarıyla gerçekleşen bu organizasyondan sonra bu yıl da İstanbul, kura çekimlerine ev sahipliği yapacak. Avrupa'da en önemli 96 kulübün bütün başkan, yönetici ve teknik direktörleri ile birlikte ödül alacak dünya yıldızları da aramızda olacak. Bunun yanında, Avrupa'da sorunları olan ve destek bekleyen tüm kulüplerimizin, hem UEFA'da hem FIFA'da yanlarında olup, bu problemlerini çözmek için bizzat gayret sarf ettim.

Saygıdeğer futbol ailesi; Futbolun temel unsuru temel paydaşı tabii ki kulüplerimizdir. Türkiye Futbol Federasyonu sağlıklı bir organizasyon yapmakla yükümlüdür. TFF yönetimlerinin elbette hataları olmuştur. Fakat önemli olan TFF ile kulüplerimizin sağlıklı ve samimi ortam oluşturarak Türk futbolunun sorunlarını beraberce çözüme kavuşturmasıdır. Devamlı kullandığımız kelimeleri bir hatırlayalım;

• Futbolun marka değeri
• Yayın ihalesi
• Topun oyunda kalma süresi
• Hakemi aldatmaya yönelik hareket
• Maçın sonucuna etki eden hata
• Yanlış transfer
• Güvenilmeyen kurullar
• Ligi manipüle etmek
• Rakibe yönelik çirkin ve küfürlü tezahürat

Bütün bunun gibi zihnimizde yer edinen kelimelerin futbolumuzdan mümkün olduğunca ve hızlıca uzaklaşmasını temenni ediyorum. Türk hakemlik sistemi için başlatmış olduğumuz çalışmaların Sayın David Elleray'in bu ay içerisinde sunacağı detaylı raporla ilk aşaması tamamlanacak olup bu rapor ışığında, Sayın David Elleray'in görüşleri de alınarak hızlıca adımlar atılması en büyük temennimdir. Umarım Türk hakemlik sistemi tıpkı Avrupa'nın önemli futbol ülkelerinde olduğu gibi çağdaş, sağlıklı, şeffaf ve güvenilir bir yapıya kavuşur. Pandemi dünyada olduğu gibi bizleri de çok derinden etkilemiştir tabii ki. UEFA, Finansal Fair Play kriterlerini gevşetmiş olsa bile, bizim gerek UEFA, gerek uluslararası finansal kuruluşlarla bir araya gelerek tüm kulüplerimiz için ortak bir çözüm platformu oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum.

Değerli genel kurul; Türk futbolunun sevdalısı, sporla yaşayan bir Cumhurbaşkanımız var. Önemli organizasyonları almamıza önderlik yapmıştır. Bizlere daima güç vermiştir. Görev yaptığım dönemler boyunca hep desteğini gördüğüm Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a buradan şükranlarımı sunuyorum. Beraber çalıştığım tüm spor bakanlarıma, TFF başkan ve yönetim kurulu ile çalışma arkadaşlarıma, bana destek veren tüm kulüp başkan ve yöneticilerimize, tüm değerli dostlarıma teşekkür ediyorum. Tabii ailelerimizin verdiği destekleri de unutmamamız lazım. Bunca yıldır birçok fedakârlıkta bulunan sevgili eşime ve çocuklarıma çok teşekkür ediyorum.

Değerli genel kurul üyelerimiz; Sözlerime son verirken, genel kurulun Türk futbolu için hayırlı olmasını diliyorum. Futbolun bir neferi olarak, Türkiye Futbol Federasyonu'nda görev aldığım ilk günkü heyecanla ve Türk futboluna hizmet etmenin gururu ile huzurlarınızdan ayrılıyorum. Sabrınız, anlayışınız, hoşgörünüz ve destekleriniz için tekrar teşekkür ediyorum. Hepinize, sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yaşam diliyorum. Saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Allah'a ısmarladık."

Elkhan Mammadov: "Türkiye tam bir futbol ülkesi"

Servet Yardımcı'nın konuşmasının ardından FIFA Üye Federasyonlar Avrupa Direktörü Elkhan Mammadov da genel kurulda bir konuşma gerçekleştirdi. Mammadov, Türkiye’nin tam bir futbol ülkesi olduğunun altını çizdi.

Azerbaycanlı futbol adamı Mammadov, “Bir FIFA temsilcisi olarak kardeş Türkiye’de böyle bir toplantıya iştirak etmekten dolayı çok heyecanlıyım. FIFA Başkanı Infantino’nun selamlarını iletiyorum. Türk futbolu, Dünya ve Avrupa futbolunda büyük bir konuma sahip. 2002 Dünya Kupası’nda Türk Milli Takımı çok büyük başarılara imza attı. 2008 Avrupa Şampiyonası’nda yarı finale kadar yükselip tüm Türk dünyasını sevindirdi. Fırsattan istifade edip her zaman FIFA ile işbirliği içinde çalıştıkları için TFF yönetimine, idarecilerine, Genel Sekreteri’ne teşekkür ediyorum. Başkanlar Nihat Bey, Servet Bey ve tüm Türk futbol ailesine, pandemi döneminde futbolu devam ettirdiğiniz, bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum.” dedi. 

Mammadov, 1991’de Türkiye’ye geldiğinde ilk olarak “Türkiye’de hangi takımı tutuyorsun” şeklinde bir soruyla karşılaştığını dile getirip “Uçakta giderken düşündüm. Bu kişi ismimi sormamış, milletimi sormamış, dilimi sormamış, nereden geldim, nereye gidiyorum sormamış, yaşamı sormamış, takımımı sormamış. Bu bir gösterge ki Türkiye büyük futbol ülkesi. Türkiye futbolla yaşıyor. Yeni seçilecek yeni yönetime, Türk Milli Takımı’na ve kulüplere başarılar dilerim, teşekkür ederim.” diye konuştu.

Davor Suker: “Türkiye’de şahane stadyumlar var”

UEFA İcra Kurulu Üyesi Davor Suker de Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Suker, “Kıymetli misafirler. Bugün TFF bünyesinde Ankara’da bulunmak mutluluk verici. UEFA Başkanı Ceferin’den sizlere iyi dilekler getirdim. Sadece TFF seçimi için burada değilim. Bu toplantı çok önemli, çünkü tüm Türk futbol ailesi bunu konuşuyor. Burada büyük bir oyunun parçası olarak şanslı bir azınlığız. Bu oyunu şöyle oynuyoruz, bazen bazıları kazanıyor, bazıları kaybediyor. Bugün burada olduğum için çok mutluyum. Türkiye, 85 milyon insandan oluşan, muhteşem tarihe sahip bir ülke. 2-3 büyük takım ve bunların hepsi birbirleriyle rekabet halinde. Çok güzel, şahane stadyumlar var. Şampiyonlar Ligi finallerinde yer alan hakemler var. Dolayısıyla Türkiye’nin futbolunun, ülke sınırları dışına çıktığını görüyoruz. Çok büyük bir ülke ve büyük potansiyeliniz var.” diye konuştu.

Davor Suker konuşmasının bitiminde UEFA İcra Kurulu’nda birlikte görev yaptığı Servet Yardımcı’ya da teşekkürlerini iletip “Bitirmeden önce meslektaşım hakkında da bir şey söylemek istiyorum. Servet Bey, Sayın Şenes Erzik’in adımlarından ilerliyor. Kendisi çok önemli bir komitede görev yapıyor. Kişisel düzeydeki dostluklarımız için de kendisine çok teşekkür ediyorum. Yeni başkana da çalışmalarında başarılar diliyorum.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından 01.06.2021-31.05.2022 dönemine ilişkin olarak Başkanlar, yönetim kurulu faaliyet raporu ve denetim raporu ibra edildi, TFF'nin bütçesi onaylandı.

Geri
İleri
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.