TR
EN
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
İlyas Öztürk: "TFF, Büyük Bir Projeye İmza Atmış" 17.05.2024
İlyas Öztürk: "TFF, Büyük Bir Projeye İmza Atmış"

Türk futbolunda son dönemlerde altyapıda elde ettiği başarılar ve yetiştirdiği oyuncularla fark yaratan RAMS Başakşehir Akademi Direktörü İlyas Öztürk, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Double Pass iş birliğinde yürütülen Futbol Akademileri Projesi'nin önemine vurgu yaptı.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin genç oyunculara verdiği önemin çok değerli olduğunu belirten İlyas Öztürk, büyük bir projeye imza atıldığını ve Mehmet Büyükekşi'nin çalışmalarını tebrik ettiğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun aldığı en doğru kararlardan birinin Double Pass ile yapılan iş birliği olduğunu kaydeden RAMS Başakşehir Akademi Direktörü İlyas Öztürk, "2021-2022 sezonunda Pro Lisans eğitimine gittiğimde, hatta şu an bizim Çağdaş hocamız ile birlikteydik o Pro Lisans eğitiminde, orada Double Pass'ı getirdiler. Bizim şu anda Oğuz hocamız, eğitim departmanının, futbol direktörlüğünün başında olan Oğuz hocamızın vasıtasıyla geldiler. Orada kendilerini akademilerle ilgili, bundan sonra Türk futbolunun nasıl geliştirebiliriz, gençlere nasıl dokunabiliriz, bir proje sundular. Daha sonra da bu başkan seçildikten sonra iletilmiş ve Federasyon Başkanı da bunu olumlu görüp kulüplere iletmiş. Bence çok iyi bir yaklaşım, kulüpler için doğru bir karar, Türkiye Futbol Federasyonu'nun yaptığı bence en doğru kararlardan bir tanesi akademilerin gelişimiyle alakalı iyi bir eğitim programı sunmaları ve Double Pass firmasıyla anlaşmaları oldu." ifadelerini kullandı.

"Türkiye Futbol Federasyonu antrenör eğitimine çok ciddi yatırım yaptı"

Antrenör eğitimi konusunda Türkiye Futbol Federasyonu'nun başarılı olduğunu dile getiren İlyas Öztürk, "Şimdi tabii antrenörlerimiz için federasyonun belli bir müfredatı var. O müfredat doğrultusunda bir eğitim aldılar. Son 3 senedir de şunu söyleyebilirim; hakikaten de Türkiye Futbol Federasyonu antrenör eğitimine çok ciddi bir şekilde hem yatırım yapmakta hem müfredatı değiştirdiler, iyi bir müfredat izleyip antrenörlerin gelişimini sağlıyorlar. Bunun üstüne Double Pass'ın gelmesi, onların da farklı bir misyonla ve felsefeyle yaklaşmaları bizim antrenörlerimize, ben bunu gözlemledim, gelişimlerine bayağı bir katkı sağladığını gördük. Onlar da gelişerek ilerliyor. Zaten genç ve gelişime açık antrenörlerimiz olduğu için de bunların hepsini biz bilerek ve yaş gruplarına uygun antrenör portföyü seçerek kendi bünyemize kattık." diye konuştu.

"Double Pass'ın çok büyük bir katkısının olacağına inanıyorum"

Double Pass ile kurulan iş birliğinin altyapılara önemli kazanımlar sağlayacağının altını çizen Öztürk, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bence Türkiye'de ilk başta sabırlı olmamız gerekiyor. Futbol biraz sabır isteyen bir spor dalı. Önce orta vade, sonra uzun vade… Zaten önümüzde bir Avrupa Şampiyonası var ve bu Avrupa Şampiyonası'nda Türk halkı olarak ve Türkiye Futbol Federasyonu olarak beklentiler büyük. Ama bence esas bundan sonraki, 2032'de yapılacak olan biz ve İtalya'nın ortaklaşa yapacağı Avrupa Şampiyonası için 2005 doğumluları, o jenerasyonu hazırlıyorlar. 2005 doğumlu jenerasyon; çok iyi bir jenerasyon geliyor. Bizleri doğru bir şekilde, en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyorum. Burada da Double Pass'ın çok büyük bir katkısı olacağına inanıyorum."

"Türkiye Futbol Federasyonu akademilerle ilgili elinden gelen bütün yatırımı yapıyor"

Akademiler konusunda Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu dönemde çok ciddi yatırımlar yaptığını kaydeden RAMS Başakşehir'in Akademi Direktörü, "Hem Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın hem de Milli Eğitim Bakanlığı'nın Türkiye Futbol Federasyonu ile birlikte yürüttüğü bir proje var; evet ona ben de geçtiğimiz gün katıldım, Riva'da düzenlendi. Bizim burada en büyük sıkıntımız Türkiye'de eğitimle alakalı bir saat sıkıntımız var. Onlarla alakalı bir çalışmaları var. Oyuncularımızın hepsi eğitim aldıkları için okul saatleri, çıkış saatleriyle alakalı bir sıkıntı var. Orayı çözmeye çalışıyorlar. Türkiye Futbol Federasyonu kısmına gelince de federasyon bu dönem akademilerle ilgili elinden gelen bütün yatırımları yapmaya çalışıyor. Antrenör eğitimleri, oyuncu eğitimleri, fiziki şartlar, akademilerin fiziki şartlarını sağlayabilmeleri için bütün imkanları zorluyorlar." dedi.

"Ben kendilerini takdir ve tebrik ediyorum"

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin genç oyuncu gelişimine verdiği öneme de dikkat çeken İlyas Öztürk, "Doğru bir hamle yaptığını düşünüyorum. Çünkü eğer böyle bir projenin içine girmişse, akademilerle alakalı bir projeyse bu bence doğru bir hamle. Ne kadar buraya önem verdiğini gösteriyor. Bence bu proje bütün akademiler için Türkiye'deki, bunu ben kendi gözlerimle de gördüm, şu anda Oğuz Çetin hoca Süper Lig, 1. Lig, ondan sonra 2. Lig, 3. Lig hatta Bölgesel Amatör Liglere kadar şu anda ineceklerini söyledi ve onların bütün listelerini gösterdiler. Oradaki hem antrenör hem oyuncu eğitimleri var. Büyük bir projeye imza atmışlar. Ben kendilerini takdir ediyorum, tebrik ediyorum." değerlendirmesini yaptı.

"EURO 2024'te iyi derece yapıp, geleceklerine inanıyorum"

A Milli Futbol Takımımızın EURO 2024'te başarılı olacağına inandığını bildiren deneyimli futbol adamı, "Ben gayet şu andaki mevcut milli takımı olumlu görüyorum, olumlu yaklaşıyorum. Bundan sonra gelecek olan jenerasyonda bizim kendi kulübümüzden de oyuncular var, inşallah onlar da bizleri en iyi şekilde temsil edeceklerini düşünüyorum. İyi bir derece yapıp, geleceklerine inanıyorum." görüşünü paylaştı.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun antrenör eğitimi konusunda kulüplere örnek bir felsefeye sahip olduğunu kaydeden RAMS Başakşehir Akademi Direktörü İlyas Öztürk,  şu ifadeleri kullandı: "Kulüplerin stratejisi ve felsefesi şu olmalı, bu benim şahsi görüşüm; akademilere, esas kulüplerin kendilerinin yatırım yapması gerekiyor. Kulüplerin felsefesi olması lazım. Eğer bir antrenör eğitimi verilecekse, bunu kulübün kendisi yapması lazım. Ama bunu federasyon yapıyor. Futbol federasyonu şunu söylemek istiyor, diyor ki; 'hocalarınızı lütfen doğru eğitin'. Şimdi bu konu federasyona bırakılmaması gereken bir konu bence. Bütün kulüplerin aslında bu konuda kendi felsefesi olması lazım. Eğitim çok önemli. Biz halen bu yaşta hem eğitim alıyoruz hem gelişiyoruz. Gelişime açık insanlarız, gelişimin yaşı yoktur. Her yaşta gelişmek gerekiyor. O yüzden eğitim çok önemli. Ama federasyonun bu yaklaşımı bence çok doğru bir karar. Kulüplerin yapmadığı bir felsefeyi kendileri hayata geçirdiler."

"Avrupa ve dünyada ilk 3'ün içinde olabilecek bir ülke haline geleceğiz"

Türk futbolunun çok yetenekli oyunculara sahip olduğunun altını çizen turuncu-lacivertli kulübün Akademi Direktörü İlyas Öztürk, "Ben öncelikle teşekkür ediyorum. Öyle bir jenerasyon geliyor ki şu anda bizimle, akademi direktörleri olarak Türk futboluna hepimiz dokunmak için geliyoruz, çünkü zorlukları gördük. Türk futbolunun aslında çok yetenekli oyunculara sahip olduğunu biliyoruz. Bunlar doğru yerde, doğru zamanda eğitildiğinde bizler başarıyı her zaman elde edebileceğimizi düşünüyorum. İnşallah Türkiye olarak bundan sonra Avrupa ve dünyada sıralamada ilk 3'ün içinde olabilecek, her zaman adından söz edilecek, futboluyla, karakterleriyle, bir oyun kimliğiyle bir ülke haline geleceğiz diye düşünüyorum." diye ekledi.

Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız