TR
EN
TFF » Haberler » Basın Bültenleri » TFF Haberleri
Kadın Futbolu Strateji Çalıştay'ı, FIFA ve Tüm Paydaşlarla Gerçekleştirildi 17.05.2024
Kadın Futbolu Strateji Çalıştayı, FIFA ve Tüm Paydaşlarla Gerçekleştirildi
Geri
İleri

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde "Kadın Futbolu İçin Tam Zamanı" sloganıyla tüm dünyaya Türkiye Futbol Federasyonu Kadın Futbolu Stratejisi'ni açıklayan Kadın Futbol Direktörlüğü, kadın futbolu ekosistemi çerçevesinde bugün de Riva'da bulunan Orhan Saka Salonu'nda FIFA Kadın Futbolu Temsilcisi ve tüm paydaşlarla birlikte Kadın Futbolu Strateji Çalıştayı'nı gerçekleştirdi.

Yoğun bir katılımla düzenlenen çalıştaya Hukuk, Kadın Futbolu ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Müderrisgil, FIFA Kadın Futbolu Temsilcisi Simon Toselli, Kadın Futbolu Direktörü Eren Şenyaprak, TFF Proje ve Ar-Ge Müdürü Doç. Dr. Emrah Serdar, Kadın A Milli Takım Teknik Direktörü Necla Güngör Kıragası, Kadın Milli Takım Teknik Direktörleri, kadın futbol kulüp başkanları, teknik direktörleri, yöneticileri, futbolcular, davetliler ve basın mensupları katıldı.

Şafak Müderrisgil: "Bugün Kadın Futbol Stratejisinin test sürüşünü yapmak için bir aradayız"

Sabahki açılış bölümünde konuşan Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk, Kadın Futbolu ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Müderrisgil, "Hepiniz hoş geldiniz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Kadın Futbolu Stratejimizi FIFA ile paylaştık. Bugün çok çok önemli bir gün. Kadın futbolu adına çok önemli bir günü yaşıyoruz. Kadın futbolunu geliştirmek için birlikteyiz. Bu stratejinin bugün test sürüşünü yapacağız. Sizlerin görüşlerini alacağız. Bizim öngördüğümüz konular gerçekten de öyle mi; hep birlikte değerlendireceğiz. Bugün burada çok zengin bir tablo görüyorum. Salonun yarısı kadın, yarısı erkeklerden oluşuyor. Bu çok önemli bir durum. Her görüşü duymak, her uzmanlığı alabilmek çok önemli. Hepinizden öğreneceğimiz çok değerli bilgiler olacak. Bugün ben ve ekibim aktif dinleyici olacağız. Sizleri dinleyeceğiz. Katılımlarınız için teşekkür ediyorum. FIFA Temsilcimiz Simon Toselli, Endonezya'dan bu etkinlik için buraya geldi. Kendisine teşekkür ediyorum. Kadın Futbolu Direktörümüz Eren Şenyaprak'a ve direktörlüğümüzün değerli çalışanlarına katkıları için teşekkür ediyorum. Türkiye Futbol Federasyonu Kadın Futbolu Strateji Çalıştayı'nın, ülke kadın futbolu için hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Simon Toselli: "TFF ilham verici bir şekilde kadın futbolunu destekliyor"

Çalıştayda FIFA Kadın Futbolu Temsilcisi Simon Toselli de bir konuşma yaptı. Yoğun katılımın kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Toselli, "Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri'ne ve katılımcılara çok teşekkür ediyorum. İstanbul'da olduğum için çok mutluyum. Bugün burada sizlerle kadın futbolu üzerine çalışacağımız için çok heyecanlıyız. FIFA dünya çapında kadın futbolunun daha fazla ön plana çıkartılması için gerekli stratejiler, yol haritaları ve alınacak aksiyonlar üzerinde yoğun çalışmalar yapmaktadır. Bunların hepsi FIFA için gerçekten çok büyük önem taşıyor. Ve Türkiye Futbol Federasyonu'na çok teşekkür etmek istiyoruz. İlham verici ve öncü bir iş yapıyorlar. Kadın futboluna çok büyük önem veriyorlar. Aynı zamanda burada oluşturacağımız yeni sinerji sayesinde kız çocuklarının futbola olan ilgisini ve oyun içindeki etkisini geliştirmeyi planlıyoruz. Türkiye'deki kadın futbolunun önünü açacak ve gelişmesini sağlayacak kişiler bugün burada oturuyor. Burada yapacağımız çalışmada kadın futbolunu daha iyi bir yere taşıyacağız. Hepinize katılımınız için çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu. 

"4 senedeki büyük gelişimi rakamlar da teyit ediyor"

Kadın futbolundaki yeni vizyonun ilk olarak 2020 ve 2023 yılları arasında çıktığını vurgulayan Toselli, "8 adet geliştirme kursu hazırlandı. Bunlar çok özel kurslardı. Bu vizyonun tamamlanması için de 3 aksiyon planı hazırlandı. Büyümenin arttırılması hedeflendi. 2026 yılına kadar dünya çapında 60 milyon kadın oyuncu sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Bunun beraberinde ikinci aksiyon ise ticari değeri arttırmak. Futbolun görünürlüğünü arttırmak. Rekabeti optimize ederek daha fazla gelir kapısı açıp, gelir elde edebilmek… Yeni rotalar oluşturmak istedik. Kadınları güçlendirmek ve değişik görevlerde de aktif hale getirmek istedik. Aynı zamanda maçların daha fazla sayıda canlı yayınlanmasını hedefliyoruz. Bunun için çalışmalar yapıyoruz. 2019 Dünya Kupası'nı dünyada 1.1 milyar insan izledi. Ancak 2023 yılında 2 milyar insan izledi. İki katı… 2019'da maçları 1.1 milyon insan tribünden izlerken 2023'te bu sayı 1.9 milyondu. 2023 yılında Dünya Kupası organizasyonu; harcanan paranın hepsini çıkardı. Bundan önceki organizasyonlar zarar etmişti. FIFA Kadın Futbolu Bütçesi 2019'da 50 milyon dolarken, 2023'te 152 milyon dolara yükseldi. 2019'da 6 partner vardı, 2023'te 30 partner… Dünyada kadın futbolunun gelişimi gerçekten inanılmaz. FIFA olarak bu gelişimi çok daha yukarılara taşımak istiyoruz" dedi.

Eren Şenyaprak: "Futbol arenasında artık kadın futbolu da güçlü bir şekilde var"

Müderrisgil'in konuşmasının ardından Kadın Futbolu Direktörü Eren Şenyaprak bir konuşma yaptı. "1923'te kurulan Türkiye Futbol Federasyonu tarihinde ilk kez kadın yönetim kurulu üyelerine yer veren federasyonumuzun irade göstermesiyle birlikte dünyanın yükselen değeri kadın futbolu, bağlı bulunduğu Futbol Gelişim Direktörlüğü'nden ayrılarak yoluna Kadın Futbolu Direktörlüğü olarak devam etmektedir" diyerek konuşmasına başlayan Şenyaprak, "Bu süreçte özellikle Süper Lig kulüplerimizin hızlı bir karar alıp kadın futbolu takımları kurmasıyla birlikte ülkemizde Kadın Futbolu ciddi bir ivme kazanmıştır. Bugüne kadar, "Lütfen… Veya Öte Yandan" olarak bakılan kadın futbolu, kadınlarımızın gerçek güçlerini sergiledikleri; "Futbol Arenası'nda ben de varım" dedikleri bir ekosisteme evrilmiştir" ifadelerini kullandı.

Süper Lig kulüplerinin kadın futboluna girmesinin ardından sponsorların ilgisinin çekildiğini vurgulayan Şenyaprak, "Maçların da yayınlanmasıyla birlikte kadın futboluna gösterilen ilgi ve medyadaki görünürlük, her geçen gün yükselen bir grafik çizmektedir. Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi'mizde bu sene inanılmaz bir yarış yaşanmıştır. Rekabet düzeyi yüksek olan ligimizde şampiyon son hafta belirlenmiştir. Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi'ndeki ilk şampiyonluğuna ulaşan Galatasaray'ı ve bu yolda mücadele eden; bizlere müthiş maçlar izleten tüm takımlarımızı tebrik ediyoruz. Galatasaray'a, Şampiyonlar Ligi'nde başarılar diliyoruz" ifadelerini kulandı.

 "Ligdeki yarışla birlikte Milli Takımlarımız da göğsümüzü kabartıyor"

Ligdeki kaliteli futbol ve yarışa paralel olarak Kadın Milli Takımların tümünün Türk insanının göğsünü kabarttığını vurgulayan Kadın Futbolu Direktörü, "Yaklaşık 4 sene kadar önce dönemin Futbol Gelişim Direktörü Sayın Oğuz Çetin'in çalışmasıyla tüm yaş kategorilerinde milli takımlarımız, Kadın Teknik Direktörlere emanet edilmişti. Sayın Necla Güngör Kıragası hocamızın Kadın A Milli Takım'ın başına geçmesiyle birlikte Sayın Begüm Üresin, Sayın Aytürk Kıyıcı, Sayın Nazlı Ceylan Demirbağ, Sayın Hilal Başkol, Sayın Tuğçe Mercan, Sayın Bilgesu Aydın, Mentörümüz Sayın Arzu Alkan ve ekibimize dahil olan kendi alanlarındaki uzman profesyoneller; bu 4 senelik periyotta müthiş bir çalışma örneği göstermişlerdir. Kadın A Milli Takımımız, UEFA Uluslar C Ligi'nde oynadığı 6 maçı gol dahi yemeden kazanmış ve adını B Ligi'ne yazdırmıştır. 2025 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde Dünya 22.'si Macaristan'ı geriden gelip yenme başarısı gösteren Ay-Yıldızlılarımız, önümüzdeki günlerde Azerbaycan ile çok kritik 2 karşılaşma yapacaktır. Kendilerine 2025 Avrupa Şampiyonası Elemeleri yolunda başarılar diliyoruz. Kadın A Milli Takımımızın bu serüveninde ülke çapında çok güzel görüntüleri de izledik. Önce Elazığ, ardından Çorum; Kadın A Milli Takım maçlarında seyirci rekoru kırdılar. Şimdi rekorun 31 Mayıs 2024 tarihinde Erzincan'da oynayacağımız Azerbaycan maçında bir kez daha kırılacağına yürekten inanıyoruz" dedi.

"Önümüzdeki 4 sene içinde büyük bir turnuvada olmak istiyoruz"

Altyaş gruplarda da ardı ardına başarıların geldiğini vurgulayan Şenyaprak, "U19 Kadın Milli Takımımız, B Ligi'nde oynadığı başarılı maçlar sonucunda A Ligi'ne yükseldi. Aynı şekilde U17 Kız Milli Takımımız, oynadığı maçlar sonucunda yoluna A Ligi'nde devam etme başarısı gösterdi. Oyuncu gelişimi konusunda büyük önem arz eden Belarus'taki UEFA Gelişim Turnuvası'nda U16 Kız Milli Takımımız bu ay içerisinde şampiyon oldu. Aynı U16 Kız Milli Takımımız, Riva'da düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından takımların yarıştığı UEFA Dostluk Turnuvası'nı dördüncü olarak tamamladı. U15 Kız Milli Takımımız, sezon başında Makedonya'da düzenlenen UEFA Gelişim Turnuvası'nı şampiyon olarak bitirdi. Önümüzdeki 4 sene içerisinde yarışmacı gruplarda mutlak suretle bir Avrupa Şampiyonası Finalleri hedefleyen Kadın Futbolu Direktörlüğümüz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde "Kadın Futbolu İçin Tam Zamanı" sloganıyla Riva'da tanıtımını yaptığımız "TFF Kadın Futbolu Stratejisi"ni FIFA'nın da dikkatine sunmuş bulunmaktadır. Tüm bu güzel gelişmeleri harmanlamak; her kesimin sesini duymak; fikirlerini öğrenmek ve akılbirliği yapmak amacıyla düzenlediğimiz Türkiye Futbol Federasyonu Kadın Futbolu Çalıştayı'nın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.

Kadın Futbolu Strateji Çalıştayı 5 oturumda tamamlandı

Öğle arasından sonra tüm paydaşlarla birlikte toplam 5 oturum yapıldı. Oturumları Doç. Dr. İlknur Hacısoftaoğlu, Doç. Dr. Nurgül Tezcan Kardaş, Dr. İlayda Gülseren Demir, Dr. Şemiz Parlakkılıç Büyükakgül, Doç. Dr. Fatih Kayhan moderatör olarak yönetti. 

Oturumlarda ilk masada Meryem Özyumuşak, Metin Ülgen, Onurcan Uluçeçen, Fatma Gültekin, Büşra Işıl Canoruç, Seçim Demirel Altunkan, Gamze Altınova, Ali Gözcü, Metin Taylancı, Müzeyyen Kahraman, Serap Varlık, Erdem Göktürk, Feride Kılıç, Harun Reşit Tığlı ve Arzu Alkan; ikinci masada Mutlucan Zavotçu, Ömer Faruk Varlık, Ali Alanç, Osman Bahadır Kokoğlu, Yağmur Begüm Demirel, Aslı Köse Güllüdere, Mesude Kip, Fırat Fidan, Hasan Büyükdoğan, Serap Uncular, Ayla Yılmaz, Furkan Alportaklı, Haluk Kesim ve Necla Güngör Kıragası; üçüncü masada Hilmi Bugüner, Dorukhan Varlık, Ekrem Taslak, Hüseyin Türk, İlayda Cansu Kara, Büşra Aydoğdu, Semra Bulut, Hasan Sarıgül, Can Sarı, Hakan Beşyıldız, Sevim Arslancan, Can Elmas, Sedat Kurt ve Begüm Üresin; dördüncü masada Caner Çuvalcıoğlu, Taner Günebakan, Bahar Özgüvenç, Hakan Arslancan, Selçuk Akbaş, Tuana Naz Türçin, Emine Öz, Tuğçe Bayık, Olgay Kızılkaplan, Onur Başar, Özlem Alanç, Kardelen Duran, Kiraz Öcal, Mehmet Karabudak ve Nazlı Ceylan Demirbağ; beşinci masada Gürhan Gürsoy, Ayça Tekmen, Nurcan Çelik, Ece Tekmen, Aysu Toraman, Esra Arıkboğa, Canan Cankurtaran, Dilanaz Kıran, Gülfem Kocaoğlu, Nurettin Özhan, Alican Şengül, Aslı Elif Koç, Serkan Özcan ve Hilal Başkol yer aldı. 

Çalıştayın son bölümüne Türkiye Futbol Federasyonu İcra Kurulu Üyesi, Süper Lig'den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Müslüm Özmen, İcra Kurulu Üyesi, Amatör İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Düşmez'le birlikte katıldı. 

Müslüm Özmen: "Kadın futbolu için her şeyi yapmaya hazırız"

Türkiye Futbol Federasyonu İcra Kurulu Üyesi, Süper Lig'den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Müslüm Özmen gün sonu bir konuşma yaptı. Muhteşem bir çalıştay geçirdiklerini ve bu çalıştayın amacına ulaşacağına inandıklarını belirten Özmen, "Tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bizlerin erkek futboluna ne katkısı varsa, kadın futboluna da aynı şekilde katkısı olması gerekiyor. Yapılacak çok iş var. Daha yolun çok başındayız. Kadın futbolu dünyada çok iyi yerlere gidiyor. Bizde de o potansiyel var. Geçmiş yıllarda erkek çocuklarını top oynarken görürdük. Bugün kız çocuklarını da görüyoruz top oynarken. Bu mutluluk verici. Futbol erkek oyunudur algısı değişiyor. Bu çok kıymetli ve değerli. Yapılacak çok iş var ve bu işlerin hepsinin başarılacağına yürekten inanıyorum. Bizler her platformda her zaman kadın futbolunun yanında olmaya devam edeceğiz. Şafak hanıma ve Ali başkanıma teşekkür ediyorum. Kadın futbolu için her şeyi yapmaya hazırız. Bazı değişikliklerin olması gerekiyor ve buna bu camianın ayak uydurması gerekiyor. Turkcell Kadın Futbolu Süper Ligi amatör de olsa artık bence profesyonel  bir lig. Biz öncelikle yarı profesyonelliğe geçmeliyiz. Sonrası zamanla gelişecektir. Bazı isteklerin olabilmesi için bazı değişimlerin olması gerekiyor. Anadolu'da sponsor olarak bu işe giren ve büyük katkı sağlayan sponsorlarımız var. Bunların sayısı zamanla çoğalacaktır. Kadın Milli Takımlarımız çok büyük bir başarı gösterdi. Kadın A Milli Takımımız yenilmeden B Ligi'ne yükseldi. Kulüplerin başarısını; Kadın A Milli Takımımız'da görüyoruz. İnşallah A Milli Takımımız, seneye A Ligi'ne yükselecektir. Milli Takımın başarısı, kadın futboluna olan ilgiyi de arttırıyor. Ben bir çok şeyin başarılacağına yürekten inanıyorum. Sosyal olgu olarak da çok önemli kadın futbolu… Aynı zamanda istihdam alanı… Bir çok genç kızımız burada istihdam ediliyor. Ailelerinin yaşamlarına katkı sağlıyorlar. Ailecek bu işin içine giren kulüp başkanlarımız var. İnşallah iyi olacak. Konuşacak çok şey var. Herkese katılımlarından ötürü çok teşekkür ediyorum. Liglerimizde uzun bir maraton geride kaldı. Şampiyon takımlarımızı kutluyorum. Herkese katkılarından ötürü teşekkür ediyoruz. Her zaman kadın futbolunun hizmetinde olacağız. Teşekkür ediyoruz" diye konuştu. 

Ali Düşmez: "Şafak Hanımla birlikte kadın futbolu büyük bir ivme kazandı"

İcra Kurulu Üyesi, Amatör İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Düşmez de gün sonunda katılımcılara bir konuşma yaptı. Şafak Müderrisgil dönemiyle birlikte kadın futbolunda büyük bir ivme kazanıldığını vurgulayan Ali Düşmez, "TFF'de en eski yönetici benim. Kadın futboluna destek olalım dedik. Çok güzel işler yaptılar. Şafak hanıma şahsım ve yönetim kurulum adına çok teşekkür ediyorum. İş hayatı çok yoğun ancak kadın futboluna çok büyük bir ivme kazandırdı. Kendisini yürekten destekliyoruz. Çok ciddi bir çalıştay yapıldı. 'Çalıştay 18:00'de bitecek' denilmesine rağmen saat kaç oldu ve halen devam ediyor. İnsanlar seve seve burada bulunuyor. Kadınların olduğu her yer güzelleşiyor. Topluma güzel mesajlar verileceğini inanıyorum. Şafak hanım nezninde emeği geçen herkese saygılarımı sunuyorum. FIFA Yetkilisi Simon beye de Türk futboluna desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

Simon Toselli: "Bugün yeni bir çığır açacak büyük bir adım atıldı"

Çalıştay sonunda katılımcılara bir konuşma yapan FIFA Kadın Futbolu Temsilcisi Simon Toselli, "Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz. Bu atölye çalışmasının içerisine profesyonellik kattınız ve şevkle çalıştınız. Buradaki herkes çok iyi bir iş çıkardı. Gün boyunca kadın futbolu masaya yatırıldı. Türkiye'deki kadın futbolunu daha ileriye taşımak istiyoruz. 2024-2027 yılları arasında dünyada kadın futbolunu ön plana çıkarmak istiyoruz. Bugün, Türkiye'de kadın futbolu açısından çığır açılacak şekilde büyük bir adım atıldı. Buna tanıklık ettiğimiz için çok mutluyuz. Beni misafir ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum. İstanbul büyüleyici bir şehir. Böylesi müthiş bir çalıştaya geldiğim için çok mutluyum. Bugünü organize eden herkese çok teşekkür ediyorum. Örnek bir çalışma yapıldı" dedi. 

Şafak Müderrisgil: "Kadın futbolu adına harika bir gün geçirdik"

Kapanış konuşmasını yapan Hukuk, Kadın Futbolu ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Şafak Müderrisgil, "Harika bir gün geçirdik. Kaç saat geçmesine rağmen hala kadın futbolunu konuşuyoruz. FIFA'ya sunduğumuz Kadın Futbol Stratejisi'nin bugün test sürüşünü yaptık. Olumlu ya da olumsuz her şeyi not ettik. Bu notlar deşifre edilecek ve notlara dökülecek. Notlar, siz katılımcılara iletilecek. Tüm paydaşlarımıza gerçekten teşekkür ediyorum. Hepimiz bu takımın bir parçasıyız" diye ifadelerini kullandı. 

TFF Kadın Futbolu Strateji Çalıştayı, Müslüm Özmen, Ali Düşmez, Şafak Müderrisgil ve Simon Toselli'nin katılımcılara teşekkür belgelerini takdim etmeleriyle sona erdi. 

Geri
İleri