TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
Rozalin Özdemir: "Messi gibi oynamak için savaşırım" 2.05.2022
Rozalin Özdemir: "Messi gibi oynamak için savaşırım"
Hollanda'nın Ado Den Haag takımında forma giyen genç forvet, bir yıldır U19 Millî Takımımız için ter döküyor. Kısa mesafedeki sürati ve fizik gücüyle dikkat çeken "ufak tefek" oyuncu tam bir Messi hayranı ve "En iyiye yükselmek için her şeyi yapabilirim. Futbolda inişler, çıkışlar vardır. Ben her zaman Messi gibi oynayamam ama hep onun gibi oynamak için savaşırım" diyor.

Röportaj: TamSaha / Rasim Artagan

Hollanda'da 7 Ekim 2003'te doğduğunu biliyoruz. Öncelikle aileni tanıyabilir miyiz?

Annem ve babam aslen Hataylı. Babam Hatay'da, annem ise Hollanda'da doğmuş. Bir tatil sırasında tanışmışlar. Uzaktan da akrabalar. Annem özel sektörde, babam da özel bir huzurevinde çalışıyor. 14 yaşında bir kız kardeşim var. Okula gidiyor ve haftada bir gün dans ediyor. Babam küçükken Hatayspor'da futbol oynamış. Annem ise profesyonel dansçı.

Sendeki futbol yeteneğini ilk kim keşfetti?

Okulda herkes futbol oynuyordu. Ben de oynadım ve çok sevdim. Erkek ve kızlar futbolu birlikte oynuyordu. Dışarıda da oynuyorduk. Annem beni destekliyordu ama babam futbol oynamamı istemiyordu. Bu sebeple sokakta futbol oynadım belli bir süre. 10-11 yaşında babama yeniden sordum futbola gidip gidemeyeceğimi… O da kabul etti ve beni Hollanda'da RKDEO adında bir takıma yazdırdı. Orada futbola başladım ve dört seneye yakın oynadım. Sonra Concordia takımına geçtim. Orada da bir süre oynadıktan sonra halen formasını giymekte olduğum Ado Den Haag'a geçtim.

Hollanda'da nasıl bir altyapı eğitimi aldın?

Dediğim gibi, küçükken sürekli erkeklerle futbol oynuyordum. O dönemde kızlar bu kadar iyi değildi. Ben de hocamla çok konuşmuyordum. Ado Den Haag gelip, "İstiyorsan gel bizde oyna" dedi. Ben de kabul ettim. Ve aradaki farkın çok büyük olduğunu gördüm. Ado Den Haag'da detaylı bir altyapı eğitimi aldım. İki yıl U16'da oynadım. Şimdi U19 takımında oynuyorum. Henüz A takıma çıkamadım.

Seni Türkiye'de ilk kim keşfetti ve Millî Takımlara çağırdı?

Hollanda'daki eski antrenörüm Veysel Kara, bir gün bana bir mesaj atıp, "Millî Takım'da oynamak ister misin?" diye sormuştu. Kendisi teknik heyeti tanıyormuş. Ben kulübün yanı sıra Veysel Kara'nın akademisine de gidiyordum. Begüm Üresin Hocamla konuştu. Begüm Hocam da bana mesaj attı ve bir sene önce Türkiye'ye gelip U19 Kadın Millî Takımı'na dâhil oldum.

Kendine nasıl bir kariyer planı yaptın?

Aslında bunu tam düşünmedim. Tek istediğim şey büyük bir futbolcu olabilmek… Ama Hollanda'da yukarı çıkmak çok zor. Bunu başarmak için her şeyi yapacağım ama olmazsa Hollanda dışına gidebilirim. Hollanda'da kadın futbolu çok yüksek seviyede oynanıyor. Bu sebeple sivrilip yukarı çıkabilmek oldukça zor. Çok sayıda kaliteli oyuncu var. Kadın futbolu bu yüzden çok ileride. Burada başaramazsam Hollanda dışında oynamak istiyorum. Sadece oynamak için oynamıyorum, büyük oyuncu olmak istiyorum.

Seni Hollanda Millî Takımı'ndan çağıran oldu mu?

Evet, birkaç kez gittim ama denemek için çağırmışlardı. Sadece idmanlar yaptık. Hiçbir maçta oynamadım. İyiydim ama Hollanda için yeterli değildim.

Türk Millî Takımı'nda oynamak sana ne hissettiriyor? Nasıl bir ortam buldun?

Türkiye'de her zaman kendimi çok iyi hissediyorum. Onun için buraya geldiğim zamanlarda çok mutlu oluyorum. Türkiye'yi çok seviyorum. Bu takımı çok seviyorum. Aile gibiyiz burada… Şakalaşıyoruz, bazen kavga ediyoruz. Ama tabiî bunlar çok normal. Biz bir takımız. Bu yüzden de çok mutluyum.

A Millî Takım için ne düşünüyorsun?

Oraya gitmeyi çok istiyorum. U19, A Millî Takım'dan çok farklı değil ama oradaki oyuncular çok tecrübeli. Gerçekten çok merak ediyorum. Onlarla oynamak başka bir şey olacak. Hep izliyorum onları…

Durup düşündüğünde eksik yönlerin neler?

Topu kaybedersem hemen kendime kızıyorum. Bu aslında çok kötü bir şey. Kendime karşı çok öfkeli oluyorum. Başkasına değil, yanlış anlaşılmasın. Bunu artık istemiyorum. Hiç güzel bir şey değil. Sol ayağım çok iyi değil. Şu an sol için de çalışmaya başladım. İki ayağımı da iyi kullanmak istiyorum.

Buradaki arkadaşlarına göre boyu kısa ama fiziği çok güçlü bir oyuncusun. Bacak kasların çok gelişmiş. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsun?

Karşıma benden daha uzun ve kalıplı bir rakip geldiği zaman asla korkmuyorum. Benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Boyum kısa olabilir ama güçlüyüm. Bunun farkındayım.

Genelde kısa oyuncular, boy dezavantajını süratiyle kapatır. Sen kendini hızlı buluyor musun? Hız çalışmaları yapıyor musun?

Kısa mesafelerde çok hızlıyım. Ama uzun mesafelerde maalesef devamlılığım yeterli değil. Kısa bacaklarım olduğu için çok adım atıyor ve yoruluyorum. Şu an bunun üzerine çalışmalar yapıyorum. Rakibin arkasına sarktığım zaman aşmam gereken 45-50 metre var. Hollanda'da hocam bana program verdi. Kondisyonumu artırmaya çalışıyorum. Bu konu üzerine çok yoğunlaştım.

Okul hayatını anlatır mısın?

Şu an Yüksek Okula gidiyorum. Finans bölümünde okuyorum. Haftanın beş günü sabahları okuldayım. Sonra idmana gidiyorum. Pazar günleri ise bir markette tatlı yapıp satıyorum. Çalışıyorum. Para maalesef ki yukarıdan gelmiyor. Çalışmam gerekiyor. Bunu maalesef ki sadece bir gün yapabiliyorum.

Üniversite hayatına devam etmek istiyor musun?

Hayır, üniversiteye gitmek istemiyorum. Ben zeki bir kızım. Her şeyi anlıyorum. Ama hiperaktif olduğum için çok zorlanıyorum. Her gün okulda oturmak bana göre değil. Yerimde çok oturamıyorum. Toplantı salonlarında sıkılıyorum. Üniversiteye gitmek istemiyorum.

Üniversiteye gitmezsen yoluna nasıl devam etmeyi planlıyorsun?

Hollanda'da futbol çok kazandırmıyor. Hollanda'da kalırsam, çalışmak zorundayım. Yurt dışına iyi şartlarda gidersem, o zaman sadece futbol oynayabilirim. İngiltere'de mesela şartlar çok iyi…

Çok genç bir oyuncusun. 20'li ya da 30'lu yaşların için kariyer planı yaptın mı?

Büyük bir oyuncu olmak istiyorum. Hangi şehir olursa olsun yüksek seviyede oynamak istiyorum.

Kendine yakın gördüğün ülkeler hangileri?

Benim için hiç fark etmez. Her yerde oynarım. Türkiye'de oynamak isterim bir gün. Ama Hollanda sistemi ile Türk sistemi çok farklı.

Nedir farklar? Bize farkları anlatır mısın?

Hollanda'da taktik fazla ama farklı kullanılıyor. Hollanda'yı izlersen anlarsın. Burada uzun mesafe koşuyoruz. Bunu Hollanda'da hiç yapmadık. Hep topla oynuyoruz orada. Kondisyon idmanlarımız bile topla… Çünkü maçta da topla oynuyorsun. Ama Türkiye'de bu yapılamıyor maalesef. Çünkü oyuncuların ve ligin seviyesi bunun için çok yeterli değil. Gelişmesi gerekiyor. Ama büyük bir atılım var. Bence gelişecektir.

Seninle birlikte futbola başlayan bir çok arkadaşın oldu. Onlar sporcu olamadı ama sen başardın. Onlara göre neleri farklı yaptın?

Ben her zaman kendimi dinledim. Hiçbir zaman başkalarının sözlerine kulak asmadım. Ne düşünürsem onu yaptım. Hep yüzde 100'ümü verdim sahaya… İyi olmak için çok çalışıyorum. Hedeflerim çok yüksek. En iyiye yükselmek için her şeyi yapabilirim. Futbolda inişler, çıkışlar vardır. Ben her zaman Messi gibi oynayamam ama hep onun gibi oynamak için savaşırım…

Kendine örnek aldığın sporcular kimler?

Ben küçükken hep Messi'yi izledim çünkü o da benim gibi kısa boyluydu. Futbola başladığımda 10 numara pozisyonunda oynuyordum. O da 10 numaraydı. Şimdi pozisyonum değişti gerçi… Şu an kimseyi izlemiyorum. Messi de zaten şu an çok iyi seviyede değil maalesef.

Begüm Hocayla nasıl bir ilişkin var?

Ben onunla çok iyiyim… Best Friend (en iyi arkadaş) değiliz belki ama ilişkimiz çok güzel. Bir sorunum varsa ona rahatlıkla söyleyebilirim. Bana çok yardımcı oluyor.

Hobilerin ve fobilerin var mı?

Tenis oynamayı ve sahil kenarında yürümeyi çok seviyorum. Karanlıktan ve örümcekten çok korkarım. Gece karanlıkta yatamam. Mutlaka ışık olacak.

Orjinal boyutları için tıklayınız
Orjinal boyutları için tıklayınız
Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.