TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF » Sağlık Kurulu » Sağlık Kurulu Haber Detay
TFF Sağlık Kurulu Covid-19 Hakkında Bilgilendirme Duyurusu (No.5) 8.04.2020
TFF Sağlık Kurulu Covid-19 Hakkında Bilgilendirme Duyurusu (No.5)

Tüm dünyayı etkisi altına alan Yeni Koronavirüs Enfeksiyonu(Covid-19) hakkındaki gelişmeleri sürekli olarak takip eden Sağlık Kurulumuz gündemde olan maske kullanımı ile ilgili önerilerini GÜNCELLEMİŞTİR.

- Önceki duyurularımızda belirttiğimiz ve son günlerde tüm yetkili kurum ve kişilerce açıklandığı üzere "KENDİMİZ DE DÂHİL, SOSYAL ORTAMDA KARŞILAŞTIĞIMIZ HERKESİN YENİ KORANAVİRÜS(COVID-19) ENFEKSİYONLU HASTA OLABİLECEĞİNİ KABUL EDEREK KORUNMA ÖNLEMLERİNİN ALINMASI" esastır.

- Bu nedenle hastalığın bulaşmasını önlemek üzere kişisel hijyene azami özen, kişisel temaslarda en az 2 metre (3 adımdan fazla) mesafenin korunması ve MASKE TAKILMASI alınacak başlıca önlemlerdir. Toplu taşıma, açık pazarlar dâhil her tür kişisel temas ortamlarında kamu otoritesince maske takma zorunluluğu getirilmesi bu nedenledir.

- N95, FFP2, FFP3 vb. yüksek koruyuculuk özelliği olan maskeler hastalarla çok yakın temasta bulunan sağlık personeli için faydalı ve gereklidir. Bu maskelerin sağlık personeli dışındaki kişilerce günlük yaşam ortamlarında kullanılması gerekli değildir.

- Maskeleri takıp çıkarırken ve kullanırken koruyucu yüzlerine dokunulmamasına, takma çıkarma işleminin kulaklara takılan elastik kısımlardan tutularak yapılmasına, maskelerin burunun üzerinden çenenin altına kadar yerleştirilerek ağız ve burunu tam kapayacak şekilde takılmasına azami dikkat edilmelidir. Maske takılmadan önce ve çıkarıldıktan sonra eller tercihen yıkanmalı, imkân yoksa alkollü el antiseptiği veya kolonya ile temizlenmelidir.

- Maskelerin güvenli takılma süreleri birkaç saatle sınırlıdır. Dakika ile ölçülen kısa süreli kullanılmaları halinde bir kereden fazla kullanılabilirler. Bunun için; takıp çıkarırken iç (yüze değen) ve dış yüzeylerine temas edilmemeli, maske kıvrılmadan, katlanmadan ve bulaştırıcı olmayacak biçimde korunmalıdır (örn: kulaklıklarından asılarak).

- Maskenin uzun saatler kullanılması halinde (en fazla 6 saat) değiştirilmesi gerekir. Yıpranan maskeler en kısa sürede yenisi ile değiştirilmelidir. Esas olan maskelerin bir kez kullanılarak başka kişiyle temas etmeyecek biçimde çöpe atılmasıdır. İmkân olan hallerde tıbbi atık çöpü tercih edilmelidir.

- SONUÇ OLARAK: Hiçbir koruyucu önlemin tek başına yeterli olmadığını bilerek;

1. EVDE KAL

2. ELLERİNİ SIK YIKA

3. SOSYAL MESAFENİ KORU

4. MASKENİ TAK


Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.