TFF
ANA SAYFA
TFF
MİLLİ TAKIMLAR
LİGLER
KUPALAR
FGD
BİLGİ BANKASI
 
 
TFF'den Açıklama 5.12.2020
TFFden Açıklama

Son günlerde bazı basın yayın organlarında Yargıtay 3. Hukuk Dairesinin verdiği bir kararla TFF Tahkim Kurulu kararlarına karşı mahkeme yolunun açılarak bu şekilde bir koas ortamı yaratıldığına yönelik ifadelerle basında haberler yer aldığından aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

T.C. Resmi Gazetesinde 2.3.2018 tarihinde yayınlanan Anayasa Mahkemesi kararında, T.C. Anayasasının 59. maddesi uyarınca Tahkim Kurulu’nun spor faaliyetlerinin yönetimine ve disiplinine ilişkin kararlarının kesin olduğu, bu sebeple bu kararlara karşı hiçbir yargı merciine başvurulamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Anayasa Mahkemesi kararının Resmî Gazete’de yayımlanmasından başlayarak bir yıl sonra yürürlüğe girmesine karar verilmiş olup, süreç içerisinde TFF Statüsünde ve TFF Talimatlarında gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan düzenlemelerle, spor faaliyetlerinin yönetimine ve disiplinine ilişkin olmayan, taraflar arasındaki sözleşmeden doğan uyuşmazlıkların genel yargıda veya TFF yargı kurulları önünde çözümüne ilişkin görevli merciyi tayin etme hususu tarafların iradesine bırakılmıştır.

Bu sebeple haberlerde yer aldığı şekilde bir kaos ortamı olmayıp sözleşmeden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümü tarafların iradesine göre genel yargı veya TFF kurulları nezdinde devam etmektedir. 

Kamuoyunun bilgi ve dikkatine saygıyla duyurulur.

Türkiye Futbol Federasyonu

 

Site İçi Arama
Detaylı Arama
 
 
 

İletişim | Site Haritası | Kopya Hakları | Kullanım Şartları | Sponsorlar
Tüm hakları Türkiye Futbol Federasyonu'na aittir.