TR
EN
Coca-Cola Akademi Ligleri başlıyor 20.10.2008
Coca-Cola Akademi Ligleri başlıyor

Türkiye Futbol Federasyonu Türkiye Futbolu Kucaklıyor projesinin en önemli parçası olan ve Türk futboluna çağdaş ve yenilikçi bir eğitim sağlayarak, yeni nesil antrenör ve oyuncuların yetiştirilmesi amacıyla hayata geçirilen Coca Cola Akademi Ligleri start alıyor. Akademi liglerine 2008 - 2009 sezonundan itibaren 14 ve 15 (1994 -1995) yaşlarından başlanarak, her çocuğun kendi yaş grubuna ait  ve her yaş grubunun birlikte, aynı yetenekte oynayacağı bu lig, Türk Futboluna yetenek gelişimindeki açılan yeni bir pencere olarak değerlendiriliyor.

Coca Cola Akademi Ligleri'nde görev yapacak çalıştırıcılar da sertifikasyon programına katılarak eğitimlerini tamamladılar.

İlk kez ve ücretsiz olarak; 17 - 31 Ağustos ve 07 - 17 Ekim 2008 tarihlerinde iki aşamalı olarak gerçekleştirilen  Hasan Doğan Akademi Ligleri çalıştırıcıları Sertifikasyon programında UEFA Belgesine sahip 124 çalıştırıcı eğitim aldılar. Sertifika programı kapsamında katılımcılara sporcu sağlığı, pedagoji, teknik taktik eğitsel oyunlar (15 yaş altı çocuk ve gençlerde), antrenman bilgisi temel ilkeleri, yüklenim ilkeleri (Ölçüm - Testler, Yetenek- Yetenek sezimi - maç gözlem analizi), gençlik geliştirme ilkeleri başlıklı eğitimler verildi. Program içeriğinde , 15 yaş altı gençlerde ve çocuklarda kişilik gelişimi, yöneticilik, iletişim, motivasyon, güven, hedef, odaklanma, pekiştirme, stres, takım olma, zihinsel antrenman konuları yer aldı.

Hasan Doğan Akademi Ligleri Çalıştırıcı Sertifikasyon Programının kapanış gününde  TFF Futbol Geliştirme Merkezi Direktörü Ahmet Güvener, Coca Cola Akademi Ligleri Statüsü hakkında bilgilendirirken, katılımcılar ile interaktif çalışmalar yaptı. Ayrıca taslak statü adaylara verildi.

Ulusal Futbol Gelişim Akademisi Teknik Direktörü Cezmi Turhan Akademi Kulüpleri Çalıştırıcılarına TFF FGM Ulusal Futbol Gelişim Akademisinin felsefesini anlatarak, konu ile ilgili Coca Cola Akademi Ligi'nde yer alacak oyuncuların gelişim periyodlarının doğru gerçekleştirilmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Çalıştırıcılara maç raporları hakkında bilgiler verilerek, kurs değerlendirilmesi  yapıldı.

Coca Cola Akademi Ligleri Koordinasyon görevine getirilen Levent Gökçeoğlu, katılımcılara çekilen fikstür hakkında uygulama bilgilerini verdi.

Yapılan fikstür çekiminden sonra kapanış konuşmasını yapan Ahmet Güvener bu sertifikasyon programının bir ilk olduğunu vurguladı ve şunları söyledi; "Teknik açıdan olduğu kadar, iletişim, yönetim, koçluk, psikolojik destek konularıyla da yeterli donanıma sahip olarak buradan gidiyorsunuz. Bu donanım ile sizler Coca Cola Akademi Liglerinde görevinize başlayacaksınız. Tam donanımlı, gençleri anlayan antrenörlerle futbolun ilerleyeceği ve genç futbolcuların başarıyı getireceklerini, sizlerin bu sertifikasyon programında aldığınız eğitimleri uygulamaya başlamanızdan sonra daha iyi göreceğiz. Sizlere inanıyorum."

COCA COLA AKADEMİ LİGLERİ FİKSTÜRÜ

Coca Cola Akademi Ligleri 25 Ekim 2008 Cumartesi günü başlayacak ve bütün maçlar  saat 12.00'de oynanacak. Birinci maçlarda 1995 doğumlu, ikinci maçlarda ise 1994 doğumlu oyuncular forma giyecek.

MARMARA

Galatasaray - Bursaspor
Pendikspor - Beşiktaş
Kartalspor - Sakaryaspor
İstanbul Belediye Spor - Kocaelispor
Fenerbahçe  BAY

EGE

Göztepespor - Bucaspor
Akhisarspor - Manisaspor
Nazillispor - Turgutluspor
İzmirspor - Karşıyakaspor
Altayspor - Denizlispor

İÇ ANADOLU

Boluspor - Etimesgut Şekerspor
Ankaragücü - Konyaspor
Türk Telekomspor - Hacettepespor
Gençlerbirliği - Ankaraspor
Eskişehirspor  BAY

ÇUKUROVA

İskenderun D. Ç. Spor - Gaziantepspor
Adana Demirspor  - Adana G.B. spor
Tarsus İdman Yurdu - Gaziantep B.Belediyespor
GASKİ BAY